Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowi żołnierze trafili do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozpoczynają swoją "szesnastkę"

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Nowi żołnierze zasilili 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej.
Nowi żołnierze zasilili 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. DWOT
Kolejnych żołnierzy przyjęła 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej: w koszarach 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie zamieszkali ochotnicy z Wielkopolski i ziemi lubuskiej, rozpoczynający tu podstawowe dwutygodniowe szkolenie.

Nowi żołnierze trafili do 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej

- Wielkopolska „Dwunastka” nigdy nie narzekała na brak zainteresowania służbą, a ostatnie wcielenia pokazują, że chęć wstąpienia w szeregi Terytorialsów wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie – mówi por. Anna Jasińska – Pawlikowska z 12. WBOT. - Kandydaci najczęściej podkreślają, że w końcu mogą spełnić swoje marzenia o założeniu munduru, nie musząc przy tym rezygnować ze swojego dotychczasowego życia zawodowego. Wśród rekrutów jest też sporo młodych osób, które chcą sprawdzić swoje możliwości, ponieważ myślą poważnie o tym, by z wojskiem związać się zawodowo.

Rekruci otrzymali już mundury, stroje sportowe, hełmy i plecaki piechoty, i w sobotę 9 marca przechodzili sprawdzian z wychowania fizycznego. Otrzymali też już broń, z którą nie mogą rozstawać się ani na moment: jak usłyszeli, w ten sposób uczą się odpowiedzialności i szacunku do sprzętu wojskowego.

Zobacz też: Żołnierze - terytorialsi pamiętają o generale Stanisławie Taczaku, patronie wielkopolskiej Brygady. Złożyli kwiaty na jego grobie

- Przyszli żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Lesznie, Śremie, Dolaszewie, Skwierzynie oraz w Krośnie Odrzańskim – precyzuje por. Anna Jasińska – Pawlikowska. - Zanim jednak to nastąpi, muszą odbyć szkolenie podstawowe lub wyrównawcze. Dla większości z przyszłych żołnierzy to duże wyzwanie. Od teraz będą wstawać o piątej rano. Czeka ich poranny rozruch fizyczny, śniadanie i szkolenie bojowe. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego treningu. Przyszli Terytorialsi będą uczyć się przede wszystkim bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. pętla taktyczna.

Uroczystą przysięgę wojskową zaplanowano na 23. marca, odbędzie się ona w Wolsztynie. Po podstawowym szkoleniu szesnastodniowym, żołnierze przechodzą jeszcze trzyletnie szkolenie zasadnicze i dopiero po nim osiągają gotowość do walki.

W Wielkopolsce jest 117 miast i każde z nich jest wyjątkowe. Postanowiliśmy jednak wetknąć kij w mrowisko i zapytać Was, które miejscowości w regionie są najbrzydsze. Napisaliście w tej sprawie kilkaset komentarzy, a my na ich podstawie stworzyliśmy ranking 10 najbrzydszych miast w Wielkopolsce. Sprawdź, kto się w nim znalazł --->Na zdjęciu ruina kamienicy przy ul. Łaziennej w Poznaniu.

10 najbrzydszych miast w Wielkopolsce. Mieszkasz tu? Oto sub...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski