MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Poznańskiego Czerwca 1956. "Godność pracowników musi być utrzymana na takim poziomie, o jaki walczono 68 lat temu"

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 roku była w Poznaniu upamiętniona bardzo szeroko. Wśród poznaniaków pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa.
68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956 roku była w Poznaniu upamiętniona bardzo szeroko. Wśród poznaniaków pamięć o tych wydarzeniach jest wciąż żywa. Adam Jastrzębowski
Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia Poznańskiego Czerwca 1956 roku odbyły się tradycyjnie przed pomnikiem na placu Adama Mickiewicza. To właśnie tam, 68 lat temu ponad 100-tysięczny tłum domagał się poprawy warunków życia. Wszystkich łączyło wspólne hasło - "Żądamy chleba".

Spis treści

68 rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

Główne uroczystości upamiętniające Wypadki Poznańskie, rozpoczęło wycie syren. Ich dźwięk usłyszeć można było punktualnie o godzinie 18:30. Po tym sygnale rozpoczęły się centralne uroczystości.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślał, że co prawda czerwcowy zryw nie obalił komunizmu, ale gdyby nie on, to system trwałby dłużej i byłby bardziej brutalny. Podziękował on kombatantom obecnym podczas uroczystości za ich bohaterską postawę.

"Ciała kolegi szukała przez tydzień"

Uznanie i podziękowania za bohaterską postawę wyraził także obecny podczas uroczystości Minister Spraw Wewnętrznych i Koordynator Służb Specjalnych Tomasz Siemoniak.

- Kiedy dotarliśmy na ulicę Kochanowskiego zaczęli krzyczeć - lekarza. Jurek Jankowiak został trafiony kulą. Mnie też kula dosięgła. Jego matka tydzień szukała ciała Jurka po szpitalach, kostnicach i komisariatach - wspominał Jerzy Majchrzak, przewodniczący związku powstańców Poznańskiego Czerwca'56 "Niepokonani".

"Walka o godność robotników jeszcze się nie skończyła"

Przewodniczących wielkopolskich struktur NSZZ Solidarność wskazał w swoim wystąpieniu, że tragiczne wydarzenia poznańskiego czerwca łączą się także ze współczesnością. Szczególnie widać to na przykładzie poznańskiego ZNTK oraz zakładów imienia Hipolita Cegielskiego.

- Godność człowieka pracy, robotnika łączy tamte wydarzenia z naszymi czasami. Napis "Żądamy chleba" i słowo chleb jest najlepszym tego wyrazem. Współcześnie mieliśmy historię upadającego ZNTK. Ludzie nie dostawali wynagrodzenia i musieli pożyczać pieniądze właśnie na chleb - przypomina Jarosław Lange.

Jak podkreślił, walka o godność robotników jeszcze się nie skończyła, czego dowodem jest obecna sytuacja zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Ta walka zakończy się dopiero wtedy, kiedy "pracownicy będą mieli zapewnioną pracę i będą mogli żyć w sposób godny".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obchody rozpoczęły się już o godzinne 6 rano, kiedy to pracownicy poznańskich zakładów Cegielskiego. Zakończą się o 18:30 głównymi uroczystościami na placu Adama Mickiewicza.

Trwają obchody Poznańskiego Czerwca 1956 roku. 68 lat temu n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski