Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Poznań: Eksmisje wracają. Miasto zapewni hotel na miesiąc

BEM
Jest sposób na "ucieczkę" przed eksmisją, przynajmniej na jakiś czas. Trzeba podjąć współpracę z MOPR i Centrum Integracji Społecznej przy ul. Dąbrowskiego, które podpisało umowę z ZKZL na sprzątanie miejskich terenów. Wczoraj grupa sprzątała  przy ul. Bukowskiej
Jest sposób na "ucieczkę" przed eksmisją, przynajmniej na jakiś czas. Trzeba podjąć współpracę z MOPR i Centrum Integracji Społecznej przy ul. Dąbrowskiego, które podpisało umowę z ZKZL na sprzątanie miejskich terenów. Wczoraj grupa sprzątała przy ul. Bukowskiej Beata Marcińczyk
Jeszcze w tym miesiącu zatrudnieni przez miasto komornicy mogą przystąpić do eksmisji z mieszkań komunalnych tych osób, które od lat nie płacą czynszu. U komorników czeka 69 spraw niezrealizowanych w ubiegłym roku. Wtedy, od września do końca października, przeprowadzono 58 eksmisji. Objęły ok. 100 osób. Teraz w ZKZL jest łącznie 451 wyroków.

- Od tamtego roku sądy wydały kolejnych 151 wyroków, nie orzekając o prawie do lokalu socjalnego - mówi Jarosław Pucek, dyrektor Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. To do niego, po zasięgnięciu informacji m.in. z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, trafiają wszystkie sprawy eksmisyjne.

CZYTAJ TEŻ:
JAK SIĘ U NAS REFORMUJE
MIASTO ZNÓW BĘDZIE EKSMITOWAĆ
PIKIETA ANARCHISTÓW PRZED ZKZL

W ubiegłym roku, na przykład ze względu na pojawienie się dzieci w rodzinie, komornicy odstępowali od wykonania eksmisji. Kilka tygodni temu wstrzymano ją panu Jackowi, który dłużny jest miastu z powodu niezapłaconego czynszu około 60 tysięcy złotych. Skorzystał z tego, że tym dłużnikom, którzy podejmą pracę z MOPR-em i Centrum Integracji Społecznej, miasto obiecało wstrzymanie eksmisji i egzekucji zaległości.

- Nie mam pracy. Nie jestem jakimś menelem, choć jak każdy, świętym też nie. Nie mam z czego płacić. Dowiedziałem się od pracownicy MOPR-u o tym, że mogę pracować w Centrum Integracji Społecznej, więc jestem - opowiada Jacek. - No i faktycznie mam informację, że eksmisja jest wstrzymana.

Jacek ma nadzieję, że być może wkrótce znajdzie pracę. Jeśli nie - będzie pracował w CIS, by pokazać, że mu zależy.
- W wyniku współpracy z ZKZL i MOPR wydaliśmy ostatnio około 10 skierowań do CIS-ów, w tym 5 do CIS-u przy ulicy Dąbrowskiego, który realizuje umowę z Zarządem Komunalnych Zasobów Lokalowych - tłumaczy Lidia Leońska, rzeczniczka MOPR-u.

We wtorek, dzięki owej umowie, w roboczych strojach, z łopatami, grabiami i workami zjawiło się... dwoje dłużników.
- W najbliższych dniach będzie nas więcej - zapewnia Żaneta Przepiera, kierownik CIS przy Dąbrowskiego.
Jeśli faktycznie przyjdą - im również ZKZL pójdzie na rękę i co najmniej na okres próbny, trzech miesięcy, zawiesi egzekucję długów.

- Codziennie kontaktujemy się z ZKZL. I codziennie przekazujemy sobie informacje o sytuacji socjalno-bytowej poszczególnych rodzin - mówi L. Leońska.- Sprawdzamy na przykład czy sąd nie powinien rozpatrzyć powtórnie sprawy, w której wyrok wydał kilka lat temu. Ktoś mógł się w tym czasie poważnie rozchorować, w innej rodzinie mogły urodzić się dzieci.

- Mogą też zajść inne okoliczności i wtedy dyrektor może podjąć decyzję, że z daną rodziną podpisze umowę na najem pomieszczenia tymczasowego, znajdującego się w naszym zasobie - tłumaczy Magdalena Gościńska z ZKZL.

W przypadkach tych dłużników, których sytuacja rodzinna się nie zmieniła, a którzy nie chcą współpracować, eksmisje zostaną przeprowadzone.

- Osoby te trafią do hotelu pracowniczego. Umowa zostanie podpisana na miesiąc. My poniesiemy koszty - dodaje M. Gościńska. W pierwszej kolejności eksmitowani będą ci, którzy zajmują lokale w tych budynkach komunalnych, które niewielkim nakładem kosztów na remont można przekształcić w socjalne (miasto ich potrzebuje). Wśród 151 "nowych" wyroków jest takich około 100.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski