Poznań: Proces oskarżonego o pobicie Syryjczyka. Zygmunt W....

  Poznań: Proces oskarżonego o pobicie Syryjczyka. Zygmunt W. twierdzi, że jest niewinny

  Barbara Sadłowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  George M. doznał poważnych obrażeń, spędził w szpitalu kilkanaście dni. Do tej pory nie wrócił do zdrowia.

  George M. doznał poważnych obrażeń, spędził w szpitalu kilkanaście dni. Do tej pory nie wrócił do zdrowia. ©Waldemar Wylegalski

  W piątek rozpoczął się proces Zygmunta W., jednego z trzech mężczyzn, którzy w listopadzie 2015 roku skatowali Syryjczyka przed Starym Browarem.
  George M. doznał poważnych obrażeń, spędził w szpitalu kilkanaście dni. Do tej pory nie wrócił do zdrowia.

  George M. doznał poważnych obrażeń, spędził w szpitalu kilkanaście dni. Do tej pory nie wrócił do zdrowia. ©Waldemar Wylegalski

  Jego koledzy przyznali się do winy i dobrowolnie poddali się karze. 21-letni Zygmunt W. twierdzi, że on nie bił i nie kopał. - Zobaczyłem, że się biją - powiedział w piątek przed sądem. - Byłem osobą, która próbowała ich powstrzymać.

  Według prokurator Moniki Rutkowskiej Zygmunt W., podobnie jak jego koledzy, zaatakował Syryjczyka z powodu jego przynależności narodowej. Kiedy George M. wracał z pracy ulicą Półwiejską, zaczepił go pijany chłopak, któremu towarzyszyło dwóch mężczyzn. Miał powiedzieć: - Co tu robisz k...? Zabijemy cię p... muzułmaninie!

  George M. doznał poważnych obrażeń, spędził w szpitalu kilkanaście dni. Do tej pory nie wrócił do zdrowia. Po zatrzymaniu dwóch podejrzanych przyznało się do winy i dobrowolnie poddało karze. W lutym sąd skazał młodocianego Patryka K. na trzy miesiące. Potem przez rok ma pracować społecznie - po 40 godzin w miesiącu. Recydywistę Michała K. sąd skazał na dwa lata więzienia.

  A Zygmunt W. twierdzi, że jest niewinny. Przyznał, że tego dnia sporo wypił, ale był tylko świadkiem bójki pokrzywdzonego z jego kolegami. - Mówiłem, żeby każda strona odpuściła - wyjaśniał Zygmunt W. - Nie krzyczałem nic o Syryjczykach i muzułmaninach. To przechodnie mówili obelgi... Ja toleruję uchodźców...

  Na wniosek prokuratora odtworzono trzy nagrania z monitoringu, który zarejestrował fragment napaści. - Gdyby dowody nie były mocne, nie skierowalibyśmy do sądu aktu oskarżenia - mówi Monika Rutkowska ze staromiejskiej prokuratury.

  Dodała, że gdyby oskarżony wyraził żal i skruchę, kara byłaby łagodniejsza. Ale Zygmunt W. chce uniewinnienia... Sąd Okręgowy wyznaczył dwie kolejne rozprawy w kwietniu i w maju.

  CZYTAJ TAKŻE: Więzienie i prace społeczne za pobicie Syryjczyka  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PRAWDA

  Facebook : Zły Lokator Poznań (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  i bardzo dobrze. facet zaczepiał ich i mógł wygrać a mógł przegrać co się stało. zwykła scysja uliczna gdzie śniady chłopak przesadził i rozumiem wkrótce przeprosi.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo