Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Rezerwat Archeologiczny prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Elżbieta Podolska
W rezerwacie będą eksponowane unikatowe relikty wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X wieku.
W rezerwacie będą eksponowane unikatowe relikty wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X wieku. Fot. Paweł Miecznik
Niebawem na Ostrowie Tumskim będzie można oglądać kolejną atrakcję turystyczną. Jeszcze przed wakacjami swoje podwoje otworzy Rezerwat Archeologiczny, który został wybudowany za katedrą na ulicy Ks. I. Posadzego. Powstał we współpracy Muzeum Archeologicznego z Kuria Metropolitalną.

Budowa kosztowała 4,5 mln zł, z czego 70 procent tej kwoty pochodzi z funduszy europejskich, a 30 z budżetu miasta.
-Trwają prace wykończeniowe - mówi Agnieszka Stempin z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. - Eksponaty są już na miejscu. Potem pozostanie nam jeszcze zamontowanie i próby skomplikowanego sprzętu multimedialnego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Poznań: Rezerwat Archeologiczny na ukończeniu [ZDJĘCIA]
ICHOT powstanie. Ale po Euro [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

W rezerwacie będą eksponowane unikatowe relikty wczesnopiastowskiego ośrodka grodowego z X wieku. Znajdą się wśród nich zarówno oryginalne pozostałości obwarowań grodowych z X w., jak i relikty murów biskupa Lubrańskiego. Ekspozycja jest tak tworzona, by archeologia była dla odwiedzających bardzo atrakcyjną nauką.

- Mamy nadzieję, że ekspozycja i zwiedzanie będzie bardzo atrakcyjne dla turystów, ale też i na przykład dla studentów, którym na zajęciach opowiada się o tych zabytkach i reliktach, a tutaj będą mogli je zobaczyć i dotknąć.

Rezerwat to nowoczesny budynek, w którym dominuje szkło i światło. Zaprojektowany został przez Pracownię Toya Design. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie w sali projekcyjnej, gdzie pokazywany będzie film z technice 3D wyjaśniający, co to jest rezerwat, kto go stworzy i w jakim celu. Będzie to wprowadzenie w tajemniczy świat archeologii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poznań: Akt pod Rezerwatem Archeologicznym wmurowany [FILM]
Poznań: Na Ostrów Tumski wjedzie ciężki sprzęt
Ostrów Tumski i Śródka staną się perłami miasta

Cała ekspozycja naszpikowana będzie efektami multimedialnymi, tak by nikt się nie nudził, a zwiedzanie stało się przyjemnością. Ma pokazywać teren wykopalisk i to, co archeologowie tam znaleźli, ale w taki sposób by zafascynować widzów. Będzie można obejrzeć stanowisko pracy archeologa, jak odkrywa warstwy ziemi, fragmenty wałów, ale też i inne wykopaliska. Muzeum będzie interaktywne.

Ma być uzupełnieniem wystawy Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, która ma przybliżać historie tego miejsca, a w Rezerwacie będzie można obejrzeć zachowane fragmenty grodu i wałów obronnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski