Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Sala w Akademii Muzycznej otrzyma imię prof. Mieczysława Koczorowskiego

Marek Zaradniak
Profesor Mieczysław Koczorowski był wybitnym solistą i kameralistą oraz cenionym pedagogiem
Profesor Mieczysław Koczorowski był wybitnym solistą i kameralistą oraz cenionym pedagogiem Antoni Hoffmann
W czwartek minął rok od śmierci profesora Mieczysława Koczorowskiego. W sobotę jego imię otrzyma sala, w której pracował na Akademii Muzycznej

W czwartek minął rok od śmierci prof. Mieczysława Koczorowskiego, wybitnego polskiego oboisty, byłego rektora Akademii Muzycznej w Poznaniu. Odszedł w wieku 79 lat. Aby go upamiętnić, w sobotę sala nr 061 w Akademii Muzycznej otrzyma jego imię.

W Auli Nova odbędzie się koncert „Profesor Mieczysław Koczorowski in memoriam. W pierwsza rocznicę śmierci”. Jego wykonawcami będą pedagodzy, absolwenci i studenci AM, Orkiestra Obojowo-Fagotowa, zespoły kameralne oraz oboista Łukasz Krzemiński, saksofonista Rafał Rachwał i pianistka Maria Rutkowska. Uroczystość odbędzie się o godzinie 16.30, a koncert o godzinie 17.

Mieczysław Koczorowski urodził się 1 lipca 1938 roku. Po maturze rozpoczął pracę w ówczesnej Operetce Poznańskiej. Wkrótce grał w orkiestrze Teatru Wielkiego. Jednocześnie studiował w ówczesnej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił także na studiach w Paryżu i w Pradze. Przez trzy lata grał w Orkiestrze Teatru Wielkiego w Warszawie.

W latach 1993-1999 był rektorem AM, a w latach 1981-87 i 1990-1993 jej prorektorem. W latach 1987-1990 był dziekanem Wydziału Instrumentów Dętych tej uczelni. To w czasie, kiedy był rektorem w roku 1994 rozpoczęto budowę nowych gmachów uczelni. Mieczysław Koczorowski uczył także w poznańskich szkołach muzycznych I i II stopnia oraz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wychował wiele pokoleń muzyków.

Przez ponad 20 lat (1963-1990) prof. Mieczysław Koczorowski związany był z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. W 50-lecie pracy artystycznej na Akademii Muzycznej zorganizowano wystawę poświęconą jego postaci.

Co nowego w kinach, klubach i teatrach? Zobacz najnowszy przegląd kulturalny:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski