18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Sarmacka wraca na sesję

Bogna Kisiel
Sprawa mieszkańców Sarmackiej wróciła na sesję RM
Sprawa mieszkańców Sarmackiej wróciła na sesję RM Waldemar Wylegalski/archiwum
Pat w sprawie osiedla przy ul. Sarmackiej trwa. Mieszkańcy nie zgadzają się na wykup nieruchomości z 40-proc. bonifikatą, a przy zapłacie jednorazowej z 60-proc. zniżką. Domagają się takich samych, preferencyjnych warunków, które uzyskali lokatorzy mieszkań w wielorodzinnych budynkach komunalnych.

Jednak w kwietniu ubiegłego roku Rada Miasta zaakceptowała propozycję prezydenta. Mieszkańcy Sarmackiej nie zamierzali składać broni.

CZYTAJ TEŻ:
Ludzie z Sarmackiej walczą o bonifikatę
Trwa protest właścicieli działek przy Sarmackiej
Radni nie zaopiniowali wykupu z bonifikatami

- Obiecano im, że będą mogli skorzystać z najwyższej bonifikaty - twierdzi Tomasz Lewandowski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta. - Od 11 lat stoją w miejscu. Uważam, że rozróżnianie najemców jest niesłuszne. Nie ma uzasadnienia prawnego, ekonomicznego i społecznego.

T. Lewandowski przygotował własną propozycję, która zmieniała kwietniową uchwałę. Przewiduje ona podobne ulgi, z jakich mogą skorzystać lokatorzy z wielorodzinnych domów komunalnych. Ci spośród nich, którzy złożyli wnioski o wykup mieszkań otrzymali 65-proc. bonifikatę oraz 1,5 proc. zniżki za każdy rok zamieszkiwania w danym lokalu. Przy czym łączna ulga nie może przekroczyć 90 proc. ceny sprzedaży takiego mieszkania.

Swój pomysł na rozwiązanie tego problemu ma też Platforma, która na wtorkową sesję przygotowała własny projekt uchwały. Zakłada on 40-proc. bonifikatę (60 proc. przy wpłacie jednorazowej) oraz dodatkowo 10-proc. ulgę, gdy dana osoba mieszka w domu od 50 lat. Maksymalna, łączna ulga może wynosić 70 proc. od ceny sprzedaży nieruchomości.

- W tej sprawie jest wiele znaków zapytania - uważa T. Lewandowski. - Przez trzy kolejne sesje rady zdejmowałem z porządku obrad mój projekt. Informowano mnie bowiem, że Platforma i prezydent Mirosław Kruszyński rozmawiają z mieszkańcami. Mówiono, że jest światełko w tunelu na porozumienie. Mieszkańcy powiedzieli mi, że prezydent Kruszyński opowiada się za projektem Platformy, co stoi w sprzeczności ze stanowiskiem prezydenta Ryszarda Grobelnego.

R. Grobelny negatywnie zaopiniował i propozycję T. Lewandowskiego, i Platformy. Jego zdaniem, nie można na takich samych zasadach traktować mieszkań w domach wielorodzinnych i domów wraz z działkami, bo ci ostatni staną się "właścicielami nie tylko budynków, ale także gruntu o znacznej wartości, często przekraczającej wartość posadowionego na nim budynku".

I dowodzi, że przy zastosowaniu 90-proc. bonifikaty zyskają oni co najmniej dwa razy więcej niż lokatorzy z domów wielorodzinnych.

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Najnowsze informacje z Wielkopolski wprost na Twoją skrzynkę - zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski