Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Skarga mieszkańca na decyzję środowiskową dla budowy węzła Grunwaldzka zagraża tej inwestycji. Chodzi o hałas

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
W czerwcu 2022 roku powinna zakończyć się budowa zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka.
W czerwcu 2022 roku powinna zakończyć się budowa zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka. PIM
W czerwcu 2022 roku powinna zakończyć się budowa zintegrowanego węzła transportowego Grunwaldzka. Termin ten jest determinowany koniecznością rozliczenia dotacji unijnej na ten projekt. Na razie nie wiadomo kiedy rozpocznie się realizacja inwestycji. Dlaczego? Jeden z poznaniaków odwołał się od decyzji środowiskowej dla tej inwestycji. Powodem skargi jest hałas.

Ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę tego zadania, jest uzależnione od uzyskania decyzji środowiskowej. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu wydał ją w lutym tego roku.

– Odwołanie od niej wpłynęło do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska 21 marca, po czym zostało poddane analizie formalnej, a następnie merytorycznej – wyjaśnia Beata Golz, rzecznik GDOŚ. I dodaje: – Na długość postępowania miał wpływ znaczny stopień skomplikowania tej sprawy, w szczególności dotyczyło to analiz oddziaływań akustycznych emitowanych przez planowaną inwestycję oraz poprawności danych przyjętych przez inwestora do obliczeń oddziaływania hałasu.

Czytaj też: Poznań: Prace nad tunelem pod torami kolejowymi na Grunwaldzkiej trwają. Jego budowę może opóźnić jeden człowiek [WIZUALIZACJE]

Maja Chłopocka-Nowak ze spółki PIM, która odpowiada za tę inwestycję, potwierdza, że skarga poznaniaka dotyczyła zakresu hałasu w obrębie linii kolejowej Warszawa-Berlin.

Niestety, do tej pory nie została ona rozpatrzona. – Na tę inwestycję czeka około półtora miliona ludzi – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański. To właśnie powiat poznański, gmina Komorniki i Poznań wspólnie chcą zrealizować węzeł Grunwaldzka. Budowa bezkolizyjnego przejazdu przez tory linii kolejowej, łączącej Warszawę z Berlinem, jest niezwykle potrzebna. Mieszkańcy Junikowa, Grunwaldu, Komornik i Plewisk wiedzą o tym najlepiej, stojąc codziennie w korkach przed spuszczonym szlabanem (przejeżdża tędy ok. 10 tys. pojazdów na dobę). A jest on średnio zamykany co 15 minut. Dziennie przez Poznań Junikowo kursuje 135 pociągów, z których 35 zatrzymuje się na tej stacji. Tunel pod torami rozwiązałby te problemy.

Węzeł transportowy Grunwaldzka ma powstać właśnie w pobliżu stacji kolejowej Poznań Junikowo. Dzięki temu pasażerowie będą mogli z łatwością przesiadać się z autobusu na pociąg. Jest tutaj także planowany parking dla samochodów i rowerów oraz pętla autobusowa. Projekt obejmuje też budowę drogi w ciągu Grunwaldzkiej (od Twardogórskiej do Wołczyńskiej) z chodnikami i ścieżkami rowerowymi.

Zobacz również: Poznań: Węzeł Grunwaldzka coraz bliżej. Kiedy powstanie tunel na Plewiska pod linią kolejową? [WIDEO, WIZUALIZACJE]

Dlaczego więc nie ma decyzji GDOŚ? Golz odsyła do art. 10 Kodeksu postępowania administracyjnego. Mówi on, że administracja publiczna musi zapewnić stronom czynnym udział w postępowaniu na każdym jego etapie, a także umożliwić wypowiedzenie się w sprawie zebranych dowodów i zgłoszonych żądań.

Gdy we wrześniu „Głos” poinformował, że budowa węzła Grunwaldzka może ruszyć z poślizgiem, ponieważ GDOŚ jeszcze nie rozpatrzyła odwołania od decyzji środowiskowej, jeden z czytelników zarzucił nam tendencyjność.

– Inwestycja nie jest opóźniona przez osobę odwołującą się, tylko przez pospiesznie i niepoprawnie przygotowaną dokumentację, to jest kartę informacyjną przedsięwzięcia i raport o oddziaływaniu na środowisko, do wydania decyzji środowiskowej przez wykonawcę projektu – twierdzi czytelnik Głosu. – Na podstawie błędnych założeń zawartych w tej dokumentacji RDOŚ wydał decyzję, która zawiera szereg braków i uchybień.

Winą za to obarcza Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, a przede wszystkim PIM. – Ich przedstawiciele przeprowadzili fasadowe konsultacje społeczne. Nie uwzględnili i nie odnieśli się do żadnych uwag i spostrzeżeń mieszkańców osiedla Kwiatowego i nie tylko – uważa poznaniak.

Zobacz też:

Tak prezentuje się zintegrowany węzeł transportowy Grunwaldzka na wizualizacjach Poznańskich Inwestycji Miejskich. Prace nad jego powstaniem muszą się zakończyć w połowie 2022 roku.

Poznań: Węzeł Grunwaldzka coraz bliżej. Kiedy powstanie tune...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski