PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wojsko może stracić część bazy w Krzesinach!
Wojsko: W nowym roku kupisz kino i kasyno
Wyprzedaż nieruchomości uratuje wojskowe finanse?
- W przypadku kasyna najpierw musi zostać wygaszony tzw. trwały zarząd MON. Nastąpi to w najbliższym czasie - podkreśla Małgorzata Golińska, rzecznik prasowy Agencji Mienia Wojskowego. - Agencja wpisze się do księgi wieczystej nieruchomości, zostanie wyłoniony rzeczoznawca do oszacowania jej wartości tej nieruchomości, potem ogłosimy przetarg. Powinno to nastąpić w trzecim kwartale tego roku - dodaje.
Sprzedaż kasyna będzie kolejnym etapem pozbywania się przez wojsko swojego majątku. W najbliższym czasie, bo już na początku marca, odbędą się przetargi dotyczące dwóch innych obiektów w Poznaniu. Za 23 mln złotych będzie można kupić teren jednostki wojskowej przy ul. Bukowskiej. Z kolei 2,3 mln złotych to cena wywoławcza za dawne kino Grunwald przy zbiegu ulic Marcelińskiej i Polnej.
- Sukcesywna sprzedaż mienia wojskowego jest wynikiem profesjonalizacji armii. W efekcie spada jej liczebność, a co za tym
idzie zwiększa się liczba zbędnych nieruchomości - zaznacza Małgorzata Golińska.
W latach 2007-2011 Agencja Mienia Wojskowego sprzedała w Wielkopolsce majątek o wartości 68,5 mln zł. Spore kwoty udało się uzyskać m.in. za sprzedaż pałacyku w Biedrusku, gdzie obecnie mieści się hotel. W tym przypadku nabywca zapłacił 6,5 mln. Z kolei za kilka powojskowych nieruchomości w Ostrowie Wlkp. różni nabywcy zapłacili ponad 21 mln złotych. Dziś znajdują się tam centra handlowe, stacja paliw, osiedle mieszkaniowe. Powstać ma także hala sportowa, którą chce zbudować miasto.
Także w innych wielkopolskich miastach, gdzie wojsko miało duże jednostki, będzie co kupić. W Pile, niegdyś "wojskowym mieście" z dużą jednostką i lotniskiem, w marcu szykuje się prawdziwa ofensywa przetargowa. Pod młotek pójdą nieruchomości m.in. przy ul. Kołobrzeskiej i Chopina. Pod dzierżawę przeznaczone są budynki wielofunkcyjne przy ul. Szybowników, na terenie byłego lotniska wojskowego. Te obiekty agencja chce wydzierżawić za niemal 7,5 tys. złotych.
Z kolei podczas czwartkowej sesji rady powiatu pilskiego radni zadecydowali o przejęciu dodatkowych terenów po byłym wojskowym lotnisku w Pile. Powiat jest już właścicielem 180 hektarów. Teraz ma dostać kolejne 115 ha.
Agencja szuka też nabywcy na niemal 40 ha na Jadwiżynie. W tym wypadku nie ma ceny wywoławczej, ani też terminu przetargu, ale przedstawiciele agencji liczą na to, że znajdzie się jeden kupiec na wszystkie działki. Plan zagospodarowania przewiduje w tym miejscu budowę osiedla domków jednorodzinnych.
- Jeden deweloper zagwarantuje, że zostanie tam zachowana ciągłość architektury - uważa Piotr Głowski, prezydent Piły.
W przyszłości na sprzedaż wystawione zostaną także nieruchomości w Lesznie po 69. Leszczyńskiego Pułku Przeciwlotniczym. Został on połączony z bliźniaczą jednostką z Czerwieńska. Wojskowi nie potrzebują już tak wielu obiektów, jakimi dysponowali w dawnych strukturach i część z nich zostanie wkrótce sprzedana.
Co się dzieje z pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży wojskowych terenów? AMW podaje, że 93% zysków ze sprzedaży nieruchomości jest przekazywane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych (MON) oraz Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego (MSW). W ciągu kilkunastu lat swojej działalności AMW odprowadziła na oba te cele blisko 1,4 mld złotych.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?