Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań wybrał Mistrzów Mowy Polskiej. Franciszek Pieczka z nagrodą specjalną

Cezary Hurysz
Mistrz Mowy Polskiej jest organizowany od 2000 roku. To ogólnopolski konkurs, promujący polską mowę. Jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania.
Mistrz Mowy Polskiej jest organizowany od 2000 roku. To ogólnopolski konkurs, promujący polską mowę. Jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania. Urząd Miasta Poznania
W poniedziałkowy wieczór odbył się ogólnopolski konkurs Mistrz Mowy Polskiej. Podczas przeglądu grono ekspertów wybierało osoby, które swoją polszczyzną dają wzór posługiwania się językiem.

Nagrodę specjalną "Wawrzyn Mowy Polskiej" otrzymał wybitny aktor, Franciszek Pieczka. Laureatami konkursu zostali: piosenkarka Halina Frąckowiak, dziennikarz TVN24 Grzegorz Kajdanowicz, dziennikarz programu "Szkło Kontaktowe" TVN24 Grzegorz Markowski i Mikołaj Pietraszak - Dmowski, prezes zarządu spółki z o.o. "Majątek Rogalin".

Tytuł Kuźni Talentów trafił do Poradni Językowej PWN. To wyróżnienie przyznawane jest inicjatywom lub placówkom publicznym zaangażowanym w krzewienie kultury i piękna mowy ojczystej.

W tym roku gala finałowa 16. edycji programu Mistrz Mowy Polskiej odbyła się w Centrum Kultury Zamek. Uroczystość otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznania.

- Staramy się w Poznaniu pielęgnować nasz język, m.in. poprzez organizowanie festiwalu "Frazy". Pamiętamy o wybitnych poznaniakach, stąd nagroda literacka Stanisława Barańczaka. Podczas dzisiejszej gali możemy okazać szacunek tym, którzy najpiękniej posługują się językiem polskim - mówi Jacek Jaśkowiak.

Swojego laureata wybrali także czytelnicy, internauci i widzowie w plebiscycie Vox Populi. W tym roku nagrody trafiły do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Śremie (w kategorii Kuźnia Mowy Polskiej) i Katarzyny Stoparczyk (w kategorii Mistrz Mowy Polskiej).

Mistrz Mowy Polskiej jest organizowany od 2000 roku. To ogólnopolski konkurs, promujący polską mowę. Jego celem jest propagowanie najlepszych wzorców językowych poprzez poszukiwanie i wskazywanie osób, posługujących się polszczyzną w sposób staranny i godny naśladowania. Wyboru Mistrza Mowy Polskiej dokonują językoznawcy i literaturoznawcy.

- Wszyscy mamy przed oczyma osoby obdarzone tytułem Mistrza Mowy Polskiej i przechowujemy głęboko w sercu ich nauki. Wśród nich są były prezydent RP na uchodźstwie, osoby przemawiające z ambony, z teatrów i szklanych ekranów telewizorów. Są wśród nich także ludzie, żyjący "daleko od szosy" i w bieszczadzkich lasach... - wyliczała Halina Zgółkowa, językoznawca Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, juror Programu MMP.

Zobacz także:

Kto to jest dreś lub szur? Korzystasz z promki? Zdarza ci się kisnąć? Sprawdź, co oznaczają słowa, którymi na co dzień posługuje się młodzież! Oto propozycje do Młodzieżowego słowa roku - plebiscytu organizowanego przez PWN.Przejdź do kolejnego slajdu ------>ZOBACZ TAKŻE:* 7 najczęściej popełnianych błędów w internecie. Też je popełniasz?* Polscy uczniowie piszą klasówki, a nauczyciele... płaczą. Oto hity szkolnych sprawdzianów!

Gwara młodzieżowa: Wiesz, co oznaczają te słowa?

Jak mówić po polsku, ale i po ludzku? Bralczyk, Miodek i Markowski ciekawie o języku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski