Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: ZKZL przejmuje od spółki PKS dworzec autobusowy wraz z terminalem komunikacji krajowej i międzynarodowej

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Łukasz Gdak
Dworcem autobusowym i terminalem pasażerskim w Poznaniu będzie teraz zarządzać nie PKS Poznań, ale inna miejska spółka – Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowym. Tak postanowili radni na wtorkowej sesji. Nie podjęli jednak decyzji, dotyczącej przyszłości PKS-u.

Przypomnijmy, że prezydent Jacek Jaśkowiak chciał, aby okoliczne gminy w ciągu 10 dni zdecydowały, czy dołożą się do funkcjonowania poznańskiego PKS-u.

- Jako klub podtrzymujemy opinię, że termin ultimatum dla ewentualnych partnerów współpracy w zakresie obsługi linii PKS nie jest właściwy – mówi Wojciech Kręglewski, radny Koalicji Obywatelskiej oraz szef komisji transportu i polityki mieszkaniowej. - Dlatego poprosiliśmy prezydenta o wycofanie trzech projektów uchwał.

Zakładały one podział majątku spółki między MPK (tabor, pracownicy) i ZKZL (dworzec autobusowy) i docelowo jej likwidację, likwidację firmy oraz wydzielenie dworca i przekazanie akcji PKS w formie darowizny samorządowi województwa lub innemu.

Na wtorkowej sesji pozostał tylko jeden projekt uchwały, który dotyczył przekazania dworca autobusowego i terminalu pasażerskiego do ZKZL.

- Dworzec autobusowy jest elementem systemu przesiadkowego dla pasażerów autobusów, pociągów i komunikacji miejskiej – tłumaczy Kręglewski. - Bez względu na to co dalej stanie się ze spółką PKS Poznań, czy dojdziemy do porozumienia z samorządami, znajdziemy inne rozwiązanie, a nie można też wykluczyć likwidacji przedsiębiorstwa, to musimy zabezpieczyć dworzec na potrzeby transportu zbiorowego. Tutaj znajduje się też terminal komunikacji krajowej i międzynarodowej. Najlepszym zabezpieczeniem jest przejęcie kontroli nad dworcem przez miasto.

Kręglewski twierdzi, że terminal nie jest deficytowy. - Opłaty, które wnoszą przewoźnicy sprawia, że bilans wychodzi na zero – dodaje Kręglewski.

Zobacz też: PKS Poznań: Radni nie zagłosują za likwidacją spółki?

Natomiast z analizy przedstawionej przez prezydenta radnym KO wynika, że sama spółka PKS jest w kiepskiej sytuacji finansowej. - Z tego co wiem, opinia biegłego co do celowości dalszego kontynuowania działalności spółki w sytuacji, gdy co roku generowana jest 5,5-milionowa strata powoduje, że czasu nie ma za wiele – mówi Kręglewski.

- Może okazać się, że w czerwcu zapadnie decyzja o likwidacji przedsiębiorstwa. Zarządzający nie zaryzykuje więzienia za działania na szkodę spółki. Takim działaniem jest doprowadzenie do kontynuacji działalności, gdy nie ma widoków na przyszłość. Z roku na rok spada liczba przewozów i pasażerów. Nie zanosi się na zmianę tej sytuacji.

Spółka ZKZL zarządza nie tylko miejskimi lokalami mieszkalnymi i użytkowymi, ale także od 2016 roku dworcami autobusowymi, należącymi do Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski