Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznańskie „Quo Vadis” wydane i docenione w świecie

Marek Zaradniak
„Czas najwyższy ponownie odkryć Feliksa Nowowiejskiego”  - napisał recenzent „Klassik Heute” po wysłuchaniu albumu
„Czas najwyższy ponownie odkryć Feliksa Nowowiejskiego” - napisał recenzent „Klassik Heute” po wysłuchaniu albumu Archiwum CPO
Niemiecka wytwórnia CPO wydała przygotowany przez Filharmonię Poznańską album z oratorium „Quo Vadis” Feliksa Nowowiejskiego

W nagraniu udział wzięli soliści: sopranistka Wioletta Chodowicz, baryton Robert Gierlach, bas Wojtek Gierlach, organista Sławomir Kamiński oraz Chór Filharmonii i Opery Podlaskiej przygotowany przez Violettę Bielecką i Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza. Chronologicznie było to pierwsze nagranie płytowe tego utworu na świecie. Wydawnictwo to szybko zyskuje uznanie światowej krytyki.

Rainer W. Janka na niemieckim portalu „Klassik Heute” napisał: „Łukasz Borowicz poświęcił się temu oratorium z czułym i namiętnym zaangażowaniem. Można powiedzieć, że wręcz oddał mu się całkowicie, a jego artyści odpowiedzieli z równą muzyczną pasją. Czas najwyższy ponownie odkryć Feliksa Nowowiejskiego”. W trzech ocenianych kategoriach: poziom artystyczny, jakość dźwięku i wrażenie ogólne niemiecki recenzent daje albumowi maksymalne 10 punktów.

Natomiast Remy Franck na luksemburskim portalu pizzicato.lu stwierdza: „Brzmienie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i Chóru Podlaskiego jest transparentne i rozkwita w intensywnych barwach. Borowicz zachowuje pełen dramatyzm, efektownie go podsycając, ale zależy mu głównie na tym, aby muzyka była nastrojowa, a jej przesłanie znalazło się w centrum uwagi”.
Luksemburski recenzent zwraca też uwagę, że Łukasz Borowicz dyryguje utworem z polskim tekstem, tak jak życzyłby sobie tego kompozytor, co jest jedną z wyraźnych zalet poznańskiego nagrania.

Dodajmy, że nagranie zarejestrowane zostało podczas koncertu, który odbył się 29 czerwca ubiegłego roku w Auli UAM. Ma więc swoją dodatkową wartość. Jego jakość to też zasługa reżysera Heina Laabsa i realizatorów dźwięku Łukasza Kurzawskiego i Jacka Frączka. Przypomnijmy, że światowe prawykonanie „Quo Vadis” odbyło się 4 maja 1907 w Usti nad Łabą.

Feliks Nowowiejski „Quo Vadis”
CPO Records

Zobacz też: Przegląd kulturalny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski