PPK Pracownicze Plany Kapitałowe: co to jest? Emerytura z PPK - zasady, terminy. Ile wpłacać na PPK - jakie składki?

Monika KaczyńskaZaktualizowano 
PPK to skrót oznaczający Pracownicze Plany Kapitałowe. W założeniu wejście w życie PPK ma spowodować to, że Polacy dodatkowo będą oszczędzać na przyszłą emeryturę. Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym wizja polskiego emeryta z głodową emeryturą ma odejść w niebyt. Czy PPK faktycznie spowodują, że emerytury Polaków będą wyższe. Eksperci przekonują, że tak powinno się stać.
PPK to skrót oznaczający Pracownicze Plany Kapitałowe. W założeniu wejście w życie PPK ma spowodować to, że Polacy dodatkowo będą oszczędzać na przyszłą emeryturę. Dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym wizja polskiego emeryta z głodową emeryturą ma odejść w niebyt. Czy PPK faktycznie spowodują, że emerytury Polaków będą wyższe. Eksperci przekonują, że tak powinno się stać. pixabay
Od lipca wchodzą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe. To coś w rodzaju prywatnej emerytury. Już w lipcu 2019 roku pracownicy największych firm (zatrudniających powyżej 250 osób) odłożą pierwsze pieniądze w PPK. Stopniowo do PPK będą dołączali kolejni zatrudnieni na umowę o pracę. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe? Ile pieniędzy będzie co miesiąc odciągane z pensji na PPK, czy są one obowiązkowe i jak duży wzrost emerytury mają przynieść? Te pytania są ważne dla każdego pracownika. PPK nie oznacza jednak, że pracownik zawsze będzie musiał z pensji odłożyć na emeryturę. Są wyjątki, że całą składkę do PPK zapłaci pracodawca. Gdzie tak będzie? Taką deklarację w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych złożyła już fabryka Volkswagen Poznań. PPK oznacza też faktycznie koniec OFE. 21 maja kolejne towarzystwo - Pekao TFI - złożyło wniosek o wpis do ewidencji podmiotów mogących oferować prowadzenie PPK firmom. Przypomnijmy, że PPK będzie dotyczyło także mniejszych firm. Od 1 stycznia 2020 roku PPK zostaną wprowadzone w przedsiębiorstwach zatrudniających od 50 do 249 pracowników.

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie na początku 2019 roku. Zgodnie z nią pracodawcy, u których plany emerytalne do tej pory nie funkcjonują, są zobowiązani je uruchomić.

Czytaj też: PPK: najwięksi przedsiębiorcy od lipca 2019

Dla kogo PPK?

Już od 1 lipca zaczną oszczędzać na emerytury pracownicy firm zatrudniających powyżej 250 pracowników. Pracodawcy muszą do tego czasu podpisać umowy na prowadzenie PPK i przygotować odpowiednie dokumenty.

- To ogrom pracy. Firmy nie mają tak rozbudowanych działów zajmujących się sprawami pracowniczymi - mówi Małgorzata Animucka, prezes zarządu Wielkopolskiego Związku Pracodawców Lewiatan. - Wciąż jest wiele wątpliwości związanych z interpretacją ustawy. Obawiamy się, że koszty administracyjne będą znaczne.

Czytaj też: Pracownicze Plany Kapitałowe. Czy Polacy przekonają się do planowania emerytury?

Sejm jednak nie przychylił się do propozycji przesunięcia terminu uruchomienia PPK o pół roku. Jednak są firmy, gdzie programy emerytalne już funkcjonują i to bardzo dobrze. Tak jest m. in. w fabryce Volkswagen Poznań, która zatrudnia ok. 11 tys. osób. Około 90 proc. z nich oszczędza na emeryturę w zakładowym programie. Po wejściu w życie PPK zdecydowano, że składkę za pracownika zapłaci pracodawca. Na razie VW Poznań jest pierwszą firmą, która zdecydowała się na taki ukłon w stronę załogi.

Czytaj też: Volkswagen zapłaci składkę za pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe - kto je musi wprowadzić?

Później, co pół roku, będą dołączały kolejne kategorie przedsiębiorstw. Zatrudniające pomiędzy 50 a 249 osób uruchomią PPK 1 stycznia 2020, 1 lipca 2020 dołączą przedsiębiorstwa zatrudniające pomiędzy 20 a 49 osób. Na 1 stycznia 2021 roku zaplanowano zakończenie wdrażania systemu w całości. Wtedy Pracowniczymi Programami Emerytalnymi zostaną objęci pracownicy sfery budżetowej oraz przedsiębiorcy zatrudniający co najmniej jedną osobę. Wszyscy zatrudnieni zostaną zapisani do PPK automatycznie.

Czytaj też: PENSJA MINIMALNA 2019 - zobacz, ile zarobisz brutto, a ile "na rękę" (najniższa krajowa płaca miesięczna i stawka za godzinę)

Pracownicze Plany Kapitałowe - czy będą obowiązkowe?

Na oszczędności w Pracowniczych Planach Kapitałowych złożą się pracodawcy, pracownicy i państwo.

Oszczędzanie na emeryturę w ramach PPK będzie dobrowolne, ale pracownik, który nie będzie chciał dodatkowo oszczędzać na emeryturę, będzie musiał złożyć specjalną deklarację. Będzie ona ważna 4 lata. Po tym okresie pracodawca poinformuje pracownika o tym, że jeśli nie złoży ponownie deklaracji o rezygnacji z PPK, zostanie do Pracowniczego Planu Kapitałowego automatycznie dopisany. Kto zrezygnuje z oszczędzania, a później zmieni zdanie będzie mógł w każdym momencie przystąpić do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - ile odciągną z pensji?

Kto tego nie zrobi, będzie odkładał na PPK od 2 do 4 proc. swojej płacy brutto, do tego pracodawca dołoży od 1,5 do 4 proc. zarobków, państwo zaś na dobry początek wpłaci na każde nowe konto w PPK 250 zł, później będzie dopłacało 240 zł rocznie. Mniej będą mogli odkładać najmniej zarabiający.

Mimo to „Solidarność” obawia się, że skorzystają na nim zarabiający przynajmniej nieźle.
- Dla najniżej uposażonych nawet minimalna kwota, którą trzeba odkładać, może okazać się zbyt wysoka i będą wycofywać się z PPK - twierdzi Patryk Trząsalski z wielkopolskiej „Solidarności”.

Najmniej zarabiający (do 2500 zł brutto) będą mogli uczestniczyć w PPK odkładając mniej. Dla nich minimalna wpłata będzie wynosiła 0, 5 proc. płacy brutto. W przypadku zarabiającego 2500 zł brutto będzie to 12,5 zł.

Oszczędnościami emerytalnymi będą zarządzały Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Ich koszty nie będą mogły być wyższe niż 0,6 proc. wpłat.

10 faktów o PPK. Kto i ile dołoży do naszych emerytur? WSZYS...

Pracownicze Plany Kapitałowe - kiedy będzie można wypłacić emeryturę?

Pieniądze będą wypłacane po ukończeniu 60. roku życia (bez względu na płeć). 1/4 zebranej kwoty oszczędzający otrzyma jednorazowo, resztę w 120 miesięcznych ratach.

Pieniądze z PPK będzie można pożyczyć na sfinansowanie wkładu własnego kredytu mieszkaniowego (z obowiązkiem zwrotu w ciągu 15 lat), 1/4 będzie można wypłacić przed 60. rokiem życia w razie ciężkiej choroby własnej, dziecka lub małżonka.

O ile oszczędności, na które złożą się pracujący, pracodawcy i rząd podniosą emerytury? To zależy od zarobków i czasu oszczędzania. Program będzie najbardziej korzystny dla młodych i dobrze zarabiających. 30-latek ze średnią pensją może odłożyć około 66 tysięcy złotych. Jeśli wyda 25 proc. wypłacane po ukończeniu 60. roku życia, jego emerytura wzrośnie na dekadę o około 500 zł.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 37

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

u
ula

na stronie odnoście ppk wszystko jest wyjaśnione i można się śmiało zapoznać z informacjami tam zawartymi i będziemy wiedzieć o co chodzi tak naprawdęw tym ppk

G
Gość

Czytajcie między wierszami: Politycy wam mówią: " jesteście za tępi, żeby oszczędzać sami, my wam pomożemy".... Ruszcie głową.. bo jak nie ruszacie to wam same odpadnie. Manipulują wami waszymi własnymi pieniędzmi...

d
dysia

Chyba do tej pory tutaj w tym programie zasady są najbardziej jasne dla wszystkich. no i dobrowolność i dziedziczenie i wiele innych takich ważnych aspektów dzięki którym coraz więcej osób będzie się przekonywało to tego programu

e
elka

liczyłam i faktycznie muszę przyznać że kwota robi wrażenie, a jak jeszcze zamierzam od samego początku uczestniczyć to moja emerytura naprawdę będzie dobrze wyglądała. I tego się będę trzymała

G
Gość

czy dostaniemy czy nie, to się okaże, bez PPK i zasad jakie w PPK właściwie obowiązują, a więc pracowniczych planów kapitałowych z otwartymi funduszami kapitałowymi nie mamy szans na emeryturę, zresztą najlepiej to zapoznać się z zasadami, dobrze opisywane są one na zachowajkontrole.pl, ale wiadomo każdy sam dba o swoją przyszłość.

R
Rosko88

Dajcie ludzie wystartować w ogóle temu programowi, krytykować to można później jak będzie fiasko. w każdym razie nasza firma wchodzi w to już od lipca , ja się zdecydowałem nie wypisywać póki co. przeczytałem regulaminy, w teorii to naprawdę zachęcająco się przedstawia wiec chce zobaczyć. na razie bede dawać te 2% - najniższy procent. z czasem może zwiększę

k
kasia

Moje życie znacznie się polepszy jak ppk zacznie obowiązywać. Bo wiadomo dodatkowa kasa zawsze się przyda, a różnie bywa z oszczędzaniem w tym kraju przez naszych obywateli

G
Gość

No widać na podstawie tych durnych pomysłów że pracownicy w naszym państwie nie zasłużyli na godne życie. Taki z tego morał.

G
Gość
2019-05-12T11:26:47 02:00, skaminska:

Uważam,że program jest dobrze sformułowany. Nie zgadzam sie z tym co Solidarność mówi, że dla mniej zarabiających trudno będzie odkładać. Przeliczając, dajmy na to że zarabiamy 2000zł, to co miesiąc z pensji naszej odchodzi 40zł (to nie jest dużo!), a w dodatku jeszcze pracodawca dopłaci (min. 30zł) i raz w roku 240zł państwo - rocznie na konto wpłynie ok. 1000zł, z czego my płacimy tylko 480zł. jak dla mnie to świetny interes

Ty po 60 latach życia żeby odzyskać pieniążki to będziesz miał zorganizowany tylko okrągły stół do negocjacji.

G
Gość
2019-04-02T19:26:19 02:00, Malwina:

Było gdzie? No wlasnie o to chodzi ze u nas nie było. Ze w Europie programy typu PPK to juz norma, bo jednak emeryci zasluguja na odpoczynek, a u nas??? Ciagle tylko nowe obietnice do podniesienia emerytur itp... zdrowia na to szkoda. Lepiej zawczasu pomyslec i faktycznie niech sie odklada z miesiaca na miesiac

No nie gadaj u nas też jest a właściwie już było OFE takie samo jak PPK . Nazwę tylko zmieniają żeby było czym się chwalic

G
Gość
2019-04-14T12:51:29 02:00, jarek:

W końcu ktoś dobrze pomyślał z tym ppk i skopiował podobne rozwiązanie do Wielkiej Brytanii czy krajów skandynawskich, tam się sprawdza to i u nas musi!

U nas nic się nie sprawdza

G
Gość
2019-04-16T01:04:18 02:00, realista:

Do...POLSKOJĘZYCZNI NIEMCY. Ofe teraz okrada pis-uar. Czyli albo zagarną wszystko (jak pójdzie do ZUS) albo tylko haracz 15% jak pójdzie do IKE

Okradanie narodu przez PiS-oprychy wchodzi w kolejna faze, czyli matoly przekupione by glosowac na PiS zaplaca za to przekupstwo wlasnymi pieniedzmi!!! Czy jest gdzies glupszy narod???

No nie ma

G
Gość
2019-04-17T09:38:41 02:00, Grzechu:

Tyle lat człowiek czeka aż w końcu się coś ruszy. A jak się zaczeło dziac a przynajmniej póki co są pierwsze koncepcje zmiany to naokoło tylko burza. I jak ma być dobrze? Chcemy tej zmiany w emeryturach czy godzimy się na to co jest w tej chwili?

No zadowoleni byli przy wprowadzeniu OFE. Cieszyli się że coś ruszyło, a teraz OFE znika i co ty na to?

G
Gość

Powinni zabrać 500 i wpłacać pracującym te 500 na PPK bo oni zasłużyli pracując na rozwój gospodarczy. Taki program byłby najlogiczniejszy i rozwojowy. A 500zł odłozone w skali roku, a po 20 latach pracy 10 000zl to żaden sukces. To dno. Stać ich na 500 dla nie robow a chcą zabierac dla pracowników? Gdzie sprawiedliwość?

s
skaminska

Uważam,że program jest dobrze sformułowany. Nie zgadzam sie z tym co Solidarność mówi, że dla mniej zarabiających trudno będzie odkładać. Przeliczając, dajmy na to że zarabiamy 2000zł, to co miesiąc z pensji naszej odchodzi 40zł (to nie jest dużo!), a w dodatku jeszcze pracodawca dopłaci (min. 30zł) i raz w roku 240zł państwo - rocznie na konto wpłynie ok. 1000zł, z czego my płacimy tylko 480zł. jak dla mnie to świetny interes

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3