MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program 500 Plus dla cudzoziemców. Najbardziej z 500+ skorzystają Ukraińcy. Obcokrajowcy: na jakie wsparcie mogą liczyć

Anastazja Bezduszna
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay
Program „Rodzina 500+” powstał by wspierać polskie rodziny. Od 1 lipca 2019 zmieniły się jego zasady. Zgodnie z danymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki 6,8 mln dzieci będzie objętych wsparciem programu „Rodzina 500+” na nowych zasadach, wśród nich też dzieci obcokrajowców mieszkających w Polsce. Rodziny cudzoziemców muszą jednak spełniać pewne warunki, aby ubiegać się o 500 plus w Polsce. Wiadomo, że najliczniejszą grupą wśród obcokrajowców, którzy korzystają z 500 plus, są obywatele Ukrainy.

500 plus: Obcokrajowcy w Polsce

W 2018 roku wojewoda wielkopolski wydał 657 decyzji na pobyt czasowy dla obcokrajowców, którzy nie przekroczyli jeszcze 18. roku życia. Zdecydowana większość z nich rozpatrzona została pozytywnie. Najwięcej - bo aż 3013 - takich decyzji wydano w województwie mazowieckim. To 26 procent wniosków o pobyt czasowy w całym kraju.

Czytaj też: Poznań: Wnioski o 500 Plus i 300 Plus - im szybciej złożymy wnioski, tym szybciej dostaniemy 500+ i 300+ na konto

Od początku tego roku, w Wielkopolsce wydano już 506 kolejnych decyzji o pobyt czasowy. Niepełnoletni najczęściej przyjeżdżają z rodzicami, a to daje możliwość ubiegania się o świadczenie dla rodzin „Rodzina 500+”.

Trwa głosowanie...

Czy uważasza, że 500+ to dobry sposób na wspieranie polskich rodzin?

Głos Wielkopolski

500 plus dla cudzoziemców: świadczenie na pierwsze dziecko

Jeszcze do niedawna trudno było policzyć, ile przyjeżdżających zza granicy rodzin kwalifikuje się do programu „Rodzina 500+”, ponieważ nie było wiadomo, ile tak naprawdę dzieci posiada przyjezdna rodzina. Jeśli przyjechała z jednym dzieckiem - można je było uznać za jedyne. Teraz, gdy zniesiono kryteria dochodowe i na każde dziecko dostaje się 500 złotych, to każda rodzina zamieszkująca na terytorium Polski może złożyć wniosek na świadczenie rodzinne, nawet na pierwsze i jedyne dziecko.

Wcześniej świadczenie mogły dostać tylko rodziny, w których oboje rodziców wraz z dziećmi mieszkało na terytorium RP. Po nowelizacji ustawy, która wejdzie w życie 1 lipca 2019 roku, to kryterium zostanie zmienione - wystarczy by jeden rodzic wraz z dzieckiem mieszkał w Polsce dłużej niż 9 miesięcy.

Najwięcej wniosków na 500+ od Ukraińców

Obcokrajowiec który wraz z dzieckiem ma zezwolenie na zamieszkanie i prace dłuższe niż 9 miesięcy ma prawo do świadczenia 500+. Z tego świadczenia korzystać mogą przede wszystkim cudzoziemcy z krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Wyjątkiem są ci, przyjeżdżający z nielicznych państw, z którymi Polska podpisała umowy o zabezpieczeniu społecznym. Są to: Kanada, USA, Mołdawia, Korea Południowa oraz Ukraina.

Według szacunków Departamentu Statystyki NBP w 2017 roku, przebywało w Polsce około 900 tysięcy obywateli Ukrainy. A jak wiadomo, z każdym rokiem Ukraińców przybywa. Jak podaje Rzeczpospolita, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 roku świadczenie 500 plus było wypacane na 4562 dzieci z obywatelstwem ukraińskim - daje to miesięczny średni koszt ponad 2,2 mln złotych. Teraz tylko w Wielkopolsce, na dzieci, które uzyskały legalny pobyt czasowy w 2019 roku (jest ich około 500) rodzice mogą dostać łącznie nawet ponad 3 mln złotych rocznie. W kraju to 8571 osób czyli 4 mln 285 tysięcy miesięcznie, a w skali roku to ponad 51 mln złotych.

Zobacz też: 500 plus NA PIERWSZE DZIECKO, czyli na KAŻDE w rodzinie. Jakie zmiany to oznacza i kiedy wypłata 500 zł na każde dziecko?

Co ciekawe, obywatele Białorusi - a jest to trzecia pod względem liczebności grupa obcokrajowców pracujących w Polsce, nie mogą ubiegać się o świadczenie 500+, ponieważ Mińsk i Warszawa nie mają podpisanego odpowiedniego porozumienia.

500 plus: Polacy za granicą bez świadczenia?

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wymogiem jest zamieszkiwanie w Polsce. Bez znaczenia jest nawet posiadanie obywatelstwa polskiego czy formalnego meldunku w kraju - jeżeli rodzice mieszkają i pracują za granicą nie dostaną świadczenia. Gminy mogą weryfikować warunek zamieszkania w Polsce, chociażby w bazach danych ubezpieczenia zdrowotnego, a w przypadku wątpliwości można wezwać ubiegającego się o świadczenie wychowawcze rodzica w celu potwierdzenia zamieszkiwania w Polsce.

Co więcej, jeżeli rodzinie Polaków mieszkających za granicą - w innym państwie UE, EOG lub Szwajcarii - przysługuje świadczenie o podobnym charakterze, to liczyć na 500+ od państwa polskiego już nie mogą. Wszystko przez unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. A według danych GUS-u i Eurostatu, w innych krajach UE obecnie mieszka około 2,5 mln Polaków.

Zobacz też:

500 złotych miesięcznie nie wystarczy. Wychowanie dzieci w P...

Kim są "madki"? Najogólniej mówiąc to młode matki, które nie grzeszą inteligencją, ale mają za to fioła na punkcie swoich dzieci. Ich problemy, poziom wiedzy i roszczeniowość budzą czasem osłupienie, czasem oburzenie, ale przeważnie gromki śmiech. Zobacz najlepsze ich teksty znalezione na forach internetowych, Facebooku i ogłoszeniach zebrane z różnych stron na Facebooku Zobacz najlepsze teksty madek ----->

Najlepsze teksty "madek" z forów, Facebooka i ogłoszeń w Int...

Co zrobić, żeby dostać 500+? Zobacz:

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski