Program "Rodzina 500 plus": Poznańskie Centrum Świadczeń...

  Program "Rodzina 500 plus": Poznańskie Centrum Świadczeń rozdzieli 360 milionów złotych

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Program "Rodzina 500 plus" ma zostać uruchomiony w kwietniu 2016 r.

  Program "Rodzina 500 plus" ma zostać uruchomiony w kwietniu 2016 r. ©Piotr Smoliński

  Realizacją programu "Rodzina 500 plus" zajmie się Poznańskie Centrum Świadczeń. Ze wstępnych szacunków wynika, że objętych świadczeniem zostanie około 60 tys. poznańskich dzieci. PCŚ będzie musiało rozdzielić 360 milionów złotych. To poważne zadanie logistyczne. Wymaga zatrudnienia kilkudziesięciu urzędników.
  Program "Rodzina 500 plus" ma zostać uruchomiony w kwietniu 2016 r.

  Program "Rodzina 500 plus" ma zostać uruchomiony w kwietniu 2016 r. ©Piotr Smoliński

  Trwają konsultacje programu „Rodzina 500 plus”. Ustawa ma wejść w życie w kwietniu, dlatego Poznań intensywnie przygotowuje się do jej realizacji. – To ogromne przedsięwzięcie logistyczne – twierdzi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, któremu od września podlega Poznańskie Centrum Świadczeń. To właśnie ono będzie realizatorem programu.

  – Wstępnie szacujemy, opierając się na danych GUS, że mamy około 60 tys.
  dzieci, które zostaną objęte dopłatą – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta. – Będziemy musieli rozdzielić 360 mln zł. To niewiarygodna kwota. Do obsługi programu musimy zatrudnić minimum 50-55 osób. To będzie kosztowało. Mam nadzieję, że dostaniemy na to pieniądze i nie będziemy dopłacać z budżetu miasta.

  M. Pietrusik-Adamska podkreśla, że trzeba będzie wydać kilkadziesiąt tysięcy decyzji administracyjnych, a jedno postępowanie zajmuje około godziny. Do tego dochodzą jeszcze odwołania. W przypadku drugiego i kolejnych dzieci wystarczą oświadczenia, ale ze świadczenia skorzysta też część rodzin z jednym dzieckiem (Jeśli dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie lub 1,2 tys. zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym). Wtedy urzędnik musi zbadać sytuację dochodową rodziny.

  – Patrząc na inne placówki w kraju, PCŚ jest bardzo dobrze przygotowane do tego przedsięwzięcia – podkreśla M. Pietrusik-Adamska. – Powstał już projekt realizacji programu, zostały opisane procedury przyznawania świadczenia, obsługi klientów, wyszukaliśmy też dodatkowy lokal, który jest potrzebny, by obsłużyć taką liczbę mieszkańców.

  Pod uwagę brany jest najem lokalu w Victoria Business Center przy ul. Strzeleckiej, który znajduje się w centrum i blisko PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych.

  Prezydent J. Solarski nie wyklucza, że takie punkty zostaną uruchomione przy Gronowej, Libelta czy 28 Czerwca 1956, gdzie mieszczą się wydziały Urzędu Miasta. Wnioski będzie można składać internetowo, a w call center telefonicznie sprawdzać, jaki jest czas oczekiwania. – Chcemy mieszkańcom maksymalnie ułatwić wizytę w urzędzie – dodaje J. Solarski
  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bykowe

  noico (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  A ja się pytam kiedy zostanie wprowadzone "bykowe" dla starych panien i kawalerów, którzy chcą sobie wygodnie żyć? To jest jedyny sprawiedliwy pro-rodzinny podatek i powinien być natychmiast...rozwiń całość

  A ja się pytam kiedy zostanie wprowadzone "bykowe" dla starych panien i kawalerów, którzy chcą sobie wygodnie żyć? To jest jedyny sprawiedliwy pro-rodzinny podatek i powinien być natychmiast wprowadzony!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No pewnie !

  Autor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A co z dłubiącymi w nosach ? Mogą sobie dłubać nic nie robiąc ? Niech płacą ! A co ze śpiącymi do południa ? Będą sobie spać gdy my tu zgodnie narzekamy jak nam ciężko ! Niech płacą za to spanie !...rozwiń całość

  A co z dłubiącymi w nosach ? Mogą sobie dłubać nic nie robiąc ? Niech płacą ! A co ze śpiącymi do południa ? Będą sobie spać gdy my tu zgodnie narzekamy jak nam ciężko ! Niech płacą za to spanie !
  Należy się też koniecznie zabrać za pogodnych duchem i uśmiechających się ! Jak ich uśmiechy mają się do naszych zaciętych złością mord ? Niech nam płacą za swoje uśmieszki ! Zaraz im się mordy wykrzywią i wtedy będzie równo i sprawiedliwie !
  Jak w starym powiedzeniu - Polaka nie cieszy fakt że urodziło mu się cielę. Bardziej go cieszy że sąsiadowi cielę padło... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Kulinarne podróże po Wielkopolsce

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange