Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście na dworzec PKP? Jednak można je wyznaczyć! [ZDJĘCIA]

Marcin Idczak
W zeszłym roku przy dworcu odbył się happaning podczas którego rozłożono na jezdni maty, które miały imitować przejście dla pieszych na moście Dworcowym
W zeszłym roku przy dworcu odbył się happaning podczas którego rozłożono na jezdni maty, które miały imitować przejście dla pieszych na moście Dworcowym Paweł Miecznik
Po zmianie władzy w Poznaniu okazało się, że jednak nie trzeba będzie wchodzić do tunelu by dostać się do kas biletowych lub na perony dworca. Naziemne przejście na dworzec PKP jest jednak możliwe.

Najwcześniej dopiero pod koniec sierpnia będzie można stworzyć nowe przejście dla pieszych przez jezdnię z przystanków tramwajowych przy ul. Matyi do Dworca Głównego PKP.

O takie rozwiązanie od kilku lat zabiegali miejscy społecznicy, wśród których był obecny prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Twierdzili, że niepotrzebnie wybudowano tunel, który znacznie wydłużył drogę pasażerom do kas biletowych i na perony. W zeszłym roku zorganizowali nawet happening podczas którego rozłożyli na jezdni matę w biało czarne paski, która miała imitować zebrę na jezdni.

Stworzenie takiego normalnego znalazło się w programie wyborczym Jacka Jaśkowiaka. Twierdził, że jeśli będzie szefem miasta, to do marca stworzy przejście.

Zobacz również:

- Okazało się jednak, że potrzeba na to więcej czasu - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Konieczne jest przeprowadzenie wielu prac, dlatego wstępnie najszybszy termin na stworzenie nowego dojścia do dworca można wyznaczyć na koniec sierpnia - dodaje.

Przyznaje, że jeszcze nie wiadomo gdzie ono dokładnie zostanie stworzone. - Na razie pomysł został skonsultowany między innymi z drogowcami i policją. Stwierdzono, że jego realizacja nie będzie stwarzała zagrożenia drogowego w tej części miasta - dodaje Maciej Wudarski.

Wyjaśnia, że jednak trzeba będzie dokonać przebudowy części jezdni w okolicy zbiegu mostu Dworcowego i ul. Matyi.

216 metrów krótsza będzie droga z przystanku do kas po stworzeniu przejścia

- Jak to ma dokładnie wyglądać i gdzie ostatecznie powstanie przejście będę mógł powiedzieć za około dwa, trzy tygodnie, gdy zakończymy rozważanie kilku wariantów budowy - zaznacza zastępca prezydenta Poznania. Wówczas mogą być znane wstępne koszty przedsięwzięcia.

Jednym z pomysłodawców takiego rozwiązania był Włodzimierz Nowak, społecznik działający na rzecz poprawy komunikacji w mieście.

- Szkoda, że tyle trzeba jeszcze czekać na wybudowanie przejścia - stwierdza Włodzimierz Nowak. - Według mnie nie trzeba przeprowadzać tam skomplikowanej przebudowy - dodaje.

Wyjaśnia, że według pierwszych koncepcji miano wprowadzić zwężenie jezdni do jednego pasa lub zostawić dwa, ale nie tak szerokie jak teraz. Za to powiększona by była rampa przy przystanku, a samo przejście miało znajdować się na wywyższeniu ponad poziom asfaltu.

- Tak by zmusić kierowców do zmniejszenia prędkości podczas przejazdu przez most Dworcowy - wyjaśnia Włodzimierz Nowak.

Zobacz również:

Według niego najważniejsze jest to, że udało się do pomysłu przekonać drogowców oraz policjantów. - Za poprzedniego prezydenta ci pierwsi twierdzili, że nie ma możliwości technicznych stworzenia przejścia. Drudzy natomiast, mówili, że będzie to niebezpieczne.

To nie koniec planowanych zmian komunikacyjnych w rejonie Dworca Głównego PKP.

Według zapowiedzi Łukasza Dondajewskiego, miejskiego inżyniera ruchu, przy samym budynku mają powstać specjalne miejsca, gdzie będzie można zatrzymać samochód.

- Tak na chwilę, by wysadzić pasażera, który udaje się na pociąg i wyjąć z bagażnika jego bagaże - zapowiada Łukasz Dondajewski. Ma to odbywać się w taki sposób, by nie tamować ruchu innych pojazdów.

Szybciej z Wildy
Możliwe, że ponownie powstanie przejście dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Matyi.

Istniało ono jeszcze przed rozpoczęciem przebudowy ulic w rejonie budowanego Dworca Głównego PKP. Po zakończeniu prac piesi idący z Wildy w stronę centrum mogą korzystać z tunelu, który stworzono pod przystankami tramwajowymi, albo ze starego przejścia podziemnego w okolicach Wierzbięcic. Jak wyjaśnia Łukasz Dondajewskiego jego odbudowa może przyczynić się do tego, że znacznie skróci się czas dojścia z Wildy do Centrum miasta. - Dlatego taki pomysł wart jest rozważenia - stwierdza Łukasz Dondajewski.

Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski