Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu "Samorząd Dla Dziedzictwa"

RED
W konkursie wyłaniane są gminy, które mogą wykazać się najlepszym opracowaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami.
W konkursie wyłaniane są gminy, które mogą wykazać się najlepszym opracowaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami. mat. promocyjne
Ruszył nabór wniosków w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Samorząd dla Dziedzictwa” 2022! Nagrodami głównymi w konkursie są filmy promujące dziedzictwo kulturowe zwycięskich gmin w każdej z 3 kategorii konkursowych.

„Samorząd dla Dziedzictwa”

Narodowy Instytut Dziedzictwa – koordynator konkursu – zaprasza samorządy gminne: miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie do nadsyłania zgłoszeń.

Za pomocą konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa” jego inicjatorzy pragną nagłośnić ustawową konieczność tworzenia gminnych programów opieki nad zabytkami, docenić samorządy, które najlepiej wywiązują się z tego obowiązku i promować najlepsze praktyki i najciekawsze projekty służące ochronie dziedzictwa kulturowego.

- Aby dziedzictwo kulturowe służyło nam współcześnie i abyśmy świadectwo naszej kultury i tradycji mogli przekazać naszym dzieciom i wnukom, niezbędna jest stała troska o stan zabytkowych obiektów. Kondycja, w jakiej znajdują się zabytki polskich miast, wsi i miasteczek wpływa na samopoczucie mieszkańców, na ich poczucie tożsamości, przeżywanie dumy z- i przywiązania do swojej „małej ojczyzny”

– informują organizatorzy konkursu.

W konkursie wyłaniane są gminy, które mogą wykazać się najlepszym opracowaniem i realizacją gminnego programu opieki nad zabytkami, zapewniając zachowanie wartości dziedzictwa kulturowego oraz zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy oparty na efektywnym wykorzystaniu potencjału zasobów tego dziedzictwa.

Udział w konkursie mogą wziąć samorządy gminne w następujących kategoriach:

  • A. duże i średnie gminy miejskie (liczące co najmniej 50 tys. mieszkańców)
  • B. małe gminy miejskie (liczące poniżej 50 tys. mieszkańców)
  • C. gminy miejsko-wiejskie i wiejskie.

Oprócz nagród głównych, czyli filmów promujących walory dziedzictwa kulturowego, laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymają dyplomy i tablice pamiątkowe.

W podcaście pt. „Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Samorząd dla Dziedzictwa?”, przewodnicząca jury prof. dr hab. Monika Murzyn-Kupisz z Uniwersytetu Jagiellońskiego odpowiada na pytania dotyczące konkursu.

W celu wzięcia udziału w konkursie należy przesłać formularz zgłoszeniowy wraz z załącznikami na adres sekretariatu konkursowego:

Narodowy Instytut Dziedzictwa
Oddział Terenowy w Rzeszowie
ul. Hetmańska 15
35-045 Rzeszów
z dopiskiem „Samorząd dla Dziedzictwa”
do 31 maja 2022 r.
(decyduje data stempla pocztowego).

Konkurs „Samorząd dla Dziedzictwa” realizowany jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny.

Każda dzielnica Poznania budzi określone skojarzenia. Większość z nich to ugruntowane od dawna stereotypy, które czasem nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Inne skojarzenia to wynik znanego powiedzenia czy cytatu ze znanej piosenki albo powszechnie rozpoznawalne budynki. Sprawdź, z czym kojarzą się Wilda, Jeżyce, Łazarz, Rataje, Sołacz, Strzeszyn czy Piątkowo. Czy te skojarzenia są słuszne? Oceńcie sami. Zobacz, z czym kojarzą się poznańskie dzielnice ---->

Dzielnice Poznania - każda ma swoją specyfikę i budzi różne ...

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski