Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rząd podjął decyzję w sprawie koronawirusa w Krotoszynie. Miasto nie zostanie zamknięte

2Jednym z omawianych scenariuszy podczas wideokonferencji było zamknięcie Krotoszyna. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, rząd nie zdecydował się na tak radykalne działanie.
2Jednym z omawianych scenariuszy podczas wideokonferencji było zamknięcie Krotoszyna. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, rząd nie zdecydował się na tak radykalne działanie. Łukasz Gdak
W poniedziałek, 6 kwietnia, odbyła się wideokonferencja sztabu kryzysowego w sprawie trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w powiecie krotoszyńskim.

W powiecie krotoszyńskim jest ognisko choroby COVID-19. Tylko jednego dnia wykryto kilkadziesiąt zakażeń koronawirusem. Z powodu zakażenia wielu policjantów zamknięto tamtejszą komendę powiatową policji.

Wojewoda wielkopolski, Łukasz Mikołajczyk, na poniedziałek zaplanował posiedzenie sztabu kryzysowego w całości poświęcone sytuacji w powiecie krotoszyńskim. Wzięli w nim udział starosta krotoszyński, burmistrz Krotoszyna, służby oraz inspekcja sanitarna.

Czytaj więcej: Zakażeni koronawirusem z Krotoszyna trafili do szpitala zakaźnego w Poznaniu. Wojewoda zastanawia się nad zamknięciem granic powiatu

W Krotoszynie nie będzie "strefy zero"

Jednym z omawianych scenariuszy podczas wideokonferencji było zamknięcie Krotoszyna. Jak udało się nam nieoficjalnie ustalić, rząd nie zdecydował się na tak radykalne działanie.

- Oczywiście nie jest powiedziane, że do utworzenia "strefy 0" nie dojdzie w przyszłości, ale w tej chwili będą podejmowane inne działania - mówi nam jeden z urzędników.

Potwierdza nam to starosta krotoszyński. - Ani Krotoszyn jako miasto ani powiat krotoszyński nie będą zamknięte. Wszystko funkcjonuje normalnie. Nie trzeba wyjeżdżać, robić dodatkowych zakupów. Teraz to tylko od nas - mieszkańców zależy, jak szybko uporamy się z trudną sytuacją. Nowe okoliczności wymagają dyscypliny i przestrzegania rygorów stanu epidemii. Nadal dochodzą do nas sygnały o niefrasobliwości wielu osób nie stosujących się do obowiązujących zasad. Proszę was gorąco - zostańcie w domach! Mamy naprawdę dużo przypadków potwierdzonych zakażeń, ale też od kilku dni wykonuje się u nas bardzo dużą liczbę testów, a więc mamy większą wiedzę o faktycznej skali zjawiska - mówi Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

Pacjenci z Krotoszyna w szpitalu zakaźnym w Poznaniu

W nocy z 5 na 6 kwietnia do szpitala zakaźnego przy Szwajcarskiej w Poznaniu przewieziono 23 pacjentów z Zakładu Opieki Paliatywnej i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Krotoszynie. Placówka ta została poddana kwarantannie, gdy okazało się, że prawie wszyscy pacjenci i personel są zakażeni koronawirusem. Badania wykazały 17 wyników pozytywnych, 1 ujemny, 5 wciąż czeka na ostateczne potwierdzenie. Co więcej, wśród personelu ZOL-ZOP 5 osób jest z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa.

Zobacz też: Kolejna ofiara koronawirusa w Wielkopolsce. Zmarła 40-letnia kobieta z powiatu krotoszyńskiego

- Nie wszyscy nowi pacjenci z Krotoszyna wymagali przewiezienia na oddział intensywnej terapii – mówi Jacek Górny, szef Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu zakaźnym w Poznaniu.

- Aktualnie w szpitalu zakaźnym przebywa 123 pacjentów, w tym 83 z potwierdzoną chorobą COVID-19. Ośmiu pacjentów na oddziale intensywnej terapii podłączonych jest do respiratora – dodaje Jacek Górny.

AKTUALIZACJA GODZINA 14

Wojewoda oficjalnie potwierdził nasze informacje dotyczące rozważanego zamknięcia powiatu. Zaapelował jednak o podjęcie energicznych działań przez władze i służby na terenie powiatu, żeby zapewnić rygorystyczne przestrzeganie ograniczeń istniejących, w szczególności tych, które dotyczą poruszania się. Chodzi o kontrolowanie sposobów korzystania z ogródków działkowych, a także lasów i parków oraz innych miejsc na obrzeżach Krotoszyna.

Łukasz Mikołajczyk poinformował również o uruchomieniu specjalnego adresu e-mail dla mieszkańców powiatu krotoszyńskiego ([email protected]), pod którym mogą uzyskać informacje na temat podejmowanych działań oraz zgłaszać bieżące problemy. Ponadto w pilnych sprawach do dyspozycji mieszkańców będzie specjalny numer telefonu – 735 271 066.

Powiat krotoszyński uruchomił na razie dwa izolatoria dla personelu SP ZOZ w Krotoszynie, przechodzącego kwarantannę. Obecnie celem działań jest przygotowanie odrębnego miejsca, w którym na wyniki testów bezpiecznie mogliby oczekiwać mieszkańcy powiatu. Wojewoda sfinansuje działalność miejsca kwarantanny zbiorowej.

– Do tej pory powiat krotoszyński takiej potrzeby nie zgłaszał. Środki na ten cel są zabezpieczone, takie miejsce możemy uruchomić natychmiast – zapewnia Łukasz Mikołajczyk.

Starostwo zobowiązało się do zorganizowania profesjonalnego odkażania pomieszczeń szpitala w Krotoszynie, aby możliwe było ponowne podjęcie pracy przez wszystkie zamknięte oddziały. Dodatkowo przed szpitalem zostanie ustawiony namiot do wstępnej selekcji pacjentów ze względu na ich stan zdrowia. Do szpitala jest kierowany sprzęt ochronny - w czasie weekendu dostarczono m.in. 60 kombinezonów, ponad 700 różnych maseczek, 1200 par rękawiczek i 100 litrów płynu dezynfekującego.

Wojewoda zwrócił się również do samorządów o rozpoznanie możliwości zapewnienia mieszkańcom powiatu do końca tygodnia maseczek ochronnych.

- Raz jeszcze apeluję o jak najdalej idące ograniczenie przemieszczania się i pozostawanie w domach. Jest to najskuteczniejszy w tej chwili sposób walki z epidemią. Zasady przemieszczania się nie zmieniają, ale ich przestrzeganie będzie podlegało jeszcze ściślejszej kontroli niż dotychczas. Proszę o załatwianie niezbędnych spraw urzędowych wyłącznie drogą telefoniczną lub elektroniczną - zwraca się do mieszkańców Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

ZOBACZ TEŻ:

1 kwietnia w Polsce weszły w życie kolejne ograniczenia i zasady w związku z epidemią koronawirusa. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.Przejdź dalej i sprawdź, co się zmieniło  --->

Koronawirus: Nowe zakazy i zasady. Musisz je stosować!

Największym sprzymierzeńcem koronawirusa jest bez wątpienia ludzka głupota i nieodpowiedzialność. Niemal każdego dnia pojawiają się nowe przykłady bezmyślnych zachowań, które sprzyjają rozwijaniu się epidemii. Zobaczcie przykłady ---->

10 dowodów na to, jak ludzka głupota pomaga koronawirusowi. ...

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski