Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Santander Orchestra – szansa dla młodych muzyków

Jakub Oworuszko
22-letni Kacper Dąbrowski od 10. roku życia gra na flecie
22-letni Kacper Dąbrowski od 10. roku życia gra na flecie Marek Szawdyn
W ramach Santander Orchestra młodzi muzycy z całej Polski rozwijają swoje umiejętności Zwieńczeniem projektu były koncerty w Lusławicach i Warszawie oraz wydanie płyty

Godziny prób pod okiem najwybitniejszych muzyków, spotkania na temat komunikacji medialnej, prawa autorskiego czy zarządzania finansami – to tylko niektóre elementy projektu Santander Orchestra, skierowanego do młodych i zdolnych artystów z całej Polski, który realizowany jest przez Bank Zachodni WBK i Fundację Młodych Talentów MyWay przy wsparciu Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

Santander Orchestra to pierwsza w Polsce edycja projektu kulturalnego dla młodych muzyków, studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Nabór członków do Orkiestry został przeprowadzony za pomocą konkursu. Na stronie internetowej zamieszczona została lista utworów, do których należało nagrać własną interpretację. Zgłoszenia w formie nagrań muzycy przesyłali do jury przez internetowy formularz zgłoszeniowy. Spośród ponad 150 zgłoszeń wyłoniono 64-osobowy skład orkiestry. Biorąc udział w projekcie, studenci wyższych uczelni muzycznych z całego kraju mieli okazję doskonalić swój warsztat i przygotowywać się do trasy koncertowej pod opieką uznawanych w Polsce i za granicą dyrygentów i tutorów.

Warsztaty odbywały się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie). Dodatkowo młodzi muzycy uczestniczyli w sesjach coachingowych oraz zdobywali wiedzę z zakresu autopre-zentacji, komunikacji medialnej, finansów czy prawa autorskiego.

W ocenie uczestników projektu, takie wsparcie jest nie do przecenienia, a zdobyty doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. – Jestem pozytywnie zaskoczony, wcześniej nie miałem okazji grać w takiej orkiestrze, która jest bardzo energetyczna. To duże doświadczenie i nowe znajomości – ocenia 20-letni Mateusz Doniec, która gra na altówce, choć przygodę z muzyką zaczynał ze skrzypcami. – Altówka jest ciekawszym i większym instrumentem niż skrzypce, ma piękniejszą barwę – mówi z dumą. Mateusz, jak przyznaje, chce dalej się rozwijać i poznawać muzykę. 20-latek oprócz grania, uwielbiam słuchać jazzu oraz robić zdjęcia i chodzić po górach.

Podobne odczucia ma jego kolega z orkiestry, 22-letni Kacper Dąbrowski, który od 10. roku życia gra na flecie. – Projekt oceniam bardzo dobrze, doceniam zaangażowanie wszystkich młodych ludzi, którzy chcą zrobić coś fajnego z muzyką – tak jak powiedział maestro: zamienić materię w ideę – wyjaśnia Kacper i podkreśla, że bardzo wartościowe okazały się zajęcia na temat marketingu czy PR-u. – Niejednokrotnie trzeba walczyć o fundusze na własny rozwój – większość firm niechętnie dofinansowuje muzykę poważną. Ten projekt uczy nas m.in. jak ubiegać się o pieniądze – uzasadnia muzyk i dodaje, że utrzymanie instrumentów w dobrym stanie jest bardzo drogie. Obaj muzycy zgodnie przyznali, że nie stresowali się przed koncertem w Warszawie i była to dla nich wielka przyjemność zagrać w Filharmonii Narodowej.
Podsumowaniem kilkumiesięcznego projektu były bowiem koncerty w najważniejszych filharmoniach w Polsce oraz wydanie płyty.

Pierwsze spotkania orkiestry miały miejsce we wrześniu i listopadzie 2015 roku, a zwieńczyły je entuzjastycznie przyjęte koncerty w najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Polsce, podczas których orkiestra wystąpiła pod batutą Krzysztofa Pendereckiego i Johna Axelroda towarzysząc znakomitym solistom -–Gaborowi Boldoczki (trąbka) oraz Szymonowi Nehringowi (fortepian). W marcu br. orkiestra przygotowywała się do koncertów w Lusławicach oraz do XX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie pracując pod kierunkiem maestro Jerzego Maksymiuka oraz tutorów – liderów czołowych polskich i zagranicznych orkiestr: Piotra Tarcholika, Katarzyny Budnik-Gałązki, Tomasza Darocha, Arkadiusza Adamskiego, Arka Góreckiego i Wojciecha Morcinczyka.

6 października w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbył się koncert Santander Orchestra pod batutą José Maria Floręncio z udziałem Krzysztofa Książka na fortepianie. Zgromadzona widownia w Lusławicach miała okazję usłyszeć w tym składzie I Koncert fortepianowy Fryderyka Chopina oraz VIII Symfonie Antonina Dvoráka.
Po warszawskim koncercie Orkiestry publiczność nie ukrywała zachwytu, czym dała wyraz długimi brawami. Dyrygent José Maria Floręncio powiedział po koncercie o swoich podopiecznych: „najlepsza młodzież na świecie”.

Bank Zachodni WBK, który od 2011 roku należy do międzynarodowej Grupy Santander, jest trzecią siłą sektora bankowego w Polsce. Bank od wielu lat wspiera i promuje nie tylko te projekty, które rozwijają jego działalność biznesową. Kieruje się szeroko pojętym interesem wspólnym, wierząc, że prowadzenie z sukcesem działalności biznesowej wiąże się z obowiązkiem wspierania kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego. Jednym z takich projektów jest właśnie Santander Orchestra.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski