Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strategia oświatowa w końcu przyjęta przez Radę Miasta! Przez miesiące było wokół niej wiele kontrowersji

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Dokument czekał 6 lat. Przez ten czas radni przyjęli setki poprawek.
Dokument czekał 6 lat. Przez ten czas radni przyjęli setki poprawek. Robert Woźniak
Strategia oświatowa Miasta Poznania zawiera między innymi plan na edukację równościową. Projekt, zdaniem doktora UEP, miał wiele błędów. Na to wskazywali także radni z Klubu Prawa i Sprawiedliwości na sesji Rady Miasta. Ostatecznie dokument, po 6 latach prac, został przyjęty.

Spis treści

Kontrowersje wokół strategii oświatowej

Od początku Strategia Oświatowa Miasta Poznania 2030 wzbudzała wiele kontrowersji, choć w swoich założeniach dokument miał spełniać podstawowe zadania. Między innymi nakreślać przestrzeń do przyszłych działań, przedstawiając potrzeby zasygnalizowane przez mieszkańców Poznania w zakresie edukacji. Miał on również wskazywać kompetencje samorządu w tej sferze, a także umożliwić podejmowanie spójnych decyzji różnych organów.

Krzysztof Szwarc, doktor z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wskazał jednak, że dokument zawiera wiele błędów. Między innymi były zaniedbania w kwestii badań ilościowych, np. uczniowie nie mogli wskazać w ankiecie, że nie spotkali się z dyskryminacją, nie było takiej opcji.

Jakie jeszcze błędy zauważono w SOMP? Czytaj więcej tutaj: Awantura na posiedzeniu Komisji Oświaty i Wychowania. Poszło o strategię oświatową miasta. "Zachęcam do podwyższania swoich kompetencji"

Dyskusja na sesji Rady Miasta

Sesja Rady Miasta odbyła się 5 marca, jak zwykle - we wtorek. Debata nad projektem uchwały w sprawie przyjęcia "Strategii Oświatowej Miasta Poznania 2030" trwała, jak się mogło wydawać, w nieskończoność. Rozpoczęła się około godziny 10.00, a głosowanie nad projektem odbyło się dopiero po 12.30.

- Szkoła to przede wszystkim ludzie, dlatego strategia musi również o wspieraniu kapitału społecznego - rozwoju pasji dzieci i młodzieży, uwzględniając wyzwania, które stawia przed nami nie tylko teraźniejszość, ale i przyszłość

- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

Projekt dla radnych przedstawili: prof. dr hab. Jan Fazlagić, kierownik projektu z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i dyrektor poznańskiego Wydziału Oświaty, Przemysław Foligowski.

Prace nad dokumentem trwały 6 lat

Od 2018 roku, kiedy rozpoczęto pracę nad dokumentem, wprowadzono do niego setki poprawek.

- Konstrukcja dokumentu się zasadniczo nie zmieniła, jednak zmieniło się wiele detali. Między innymi to, że w międzyczasie zostały powykreślane wzmianki o strategicznym charakterze dokumentu, żeby uniknąć zagadnienie konsultacji społecznych. Uchwała z 2017 roku mówi o tym, że prezydent musi zorganizować konsultacje w sprawach ważnych dla rozwoju miasta, czyli dokumentów o charakterze strategicznym i programowym

- zwrócił uwagę Krzysztof Rosenkiewicz z Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W dyskusji wskazano kilka wad dokumentu: brak właściwych konsultacji społecznych, zaprezentowania właściwego dokumentu opinii publicznej, wątpliwe badania pod kątem dalszych analiz, nie ma w tym dokumencie tego, co powinno się w tym znaleźć, a to co się w tym znajduje ma wątpliwe podstawy.

Ostatecznie dokument został przyjęty. Uprawnionych do głosowania było 34 radnych - 20 było za, 7 przeciw, a jedna osoba się wstrzymała.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski