Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie 2. Poznańskiej Drużyny Harcerskiej: Drużyna z tradycjami, ale bez harcówki

Anna Łoś
Biwak w Rogalinku
Biwak w Rogalinku 2. Poznańska Drużyna Harcerska im. Kazimierza Wielkiego
Taki jubileusz nie zdarza się codziennie. 2. Poznańska Drużyna Harcerska im. Kazimierza Wielkiego uczci w sobotę 100 rocznicę swojego istnienia. W drugie stulecie harcerze wkraczają jednak bez miejsca, gdzie mogliby organizować zbiórki.

Na obchody 100–lecia zapraszają 2. Poznańska Drużyna Harcerska „Komandorzy” oraz Harcerski Krąg Seniorów 2 PDH „Wiarusy”. Patronat honorowy objął prezydent Ryszard Grobelny, wojewoda Piotr Florek i marszałek województwa Marek Woźniak.

Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w katedrze o godzinie 9. Po jej zakończeniu harcerze wraz z gośćmi przemaszerują do Szkoły Podstawowej nr 85 na ul. Tomickiego. Przed placówką odbędzie się apel, a o 11.30 zacznie się Świecznisko. Co oznacza ta tajemnicza nazwa?

– To uroczyste spotkanie przy świecach, w którym symboliczną rolę odgrywa ogień – tłumaczy Przyboczny 2.PDH „Komandorzy”, Jan Sukiennik.

2. Poznańska Drużyna Harcerska im. Kazimierza Wielkiego wywodzi się z I Poznańskiej Drużyny Skautów „Piast”. Od początku lat 90. działa Młoda Drużyna „Komandorzy”. Obecnie liczy ona prawie 40 członków. Przy drużynie działa też gromada zuchowa „Szare Wilczki”.

Drużyna z tak bogatą tradycją ma jeden wielki kłopot – brak stałego miejsca spotkań. Harcówka na Malcie kilka lat temu została zdewastowana przez wandali, nadgryzł ją też ząb czasu.

– To bardzo przykre, że budynek nie nadaje się do użytku. Ma już 30 lat. Dbaliśmy o niego. Na tyle ile mogliśmy, sami przeprowadzaliśmy remonty, wybudowaliśmy w środku kominek– opowiada Tomasz Koprowski, komendant Hufca Nowe Miasto.

Nadzór budowlany zakazał organizowania zbiórek wewnątrz budynku. Harcerze radzą sobie z tym, jak mogą.

– Od czasu do czasu spotykamy się w Szkole Podstawowej nr 85, ale teoretycznie na teren placówki nie powinny wchodzić osoby, które nie są jej uczniami.– tłumaczy Tomasz Koprowski.
Latem drużyna organizuje zbiórki w pobliżu pawilonu na Malcie. W chłodniejsze dni nie jest to możliwe. Najczęściej miejscem spotkań staje się wtedy dom drużynowego, komendanta Hufca lub innych członków drużyny. Przeobrażanie prywatnych posesji w harcówkę jest jednak bardzo kłopotliwe.

Harcerze sami nie udźwigną ciężaru odbudowania ośrodka. Mają już przygotowany projekt, ale brakuje funduszy na jego realizację. Mimo, że radni przyznali już raz potrzebną na to kwotę, po niedługim czasie z obietnicy się wycofali.

Szansą na uzyskanie pieniędzy miał być budżet obywatelski, jednak propozycja nie przeszła do ostatniego etapu. O wyjaśnienie tej sprawy wnioskuje radny SLD Tomasz Lewandowski. Zapowiada też, że jego klub złoży poprawkę do budżetu na 2014r. zakładającą remont harcówki. Od kilku lat pieniędzy w budżecie na ten cel ciągle brakuje - czy teraz się znajdą?

- Właśnie rocznica będzie dla radnych świetną okazją do zapoznania się z naszą działalnością i docenienia dorobku – mówią harcerze.

Poza częścią oficjalną na imprezie zaprezentują się także działające bezpośrednio przy drużynie grupa ASG (gry z replikami broni) i ratownicy medyczni. Atrakcją dla pasjonatów będzie stanowisko radiofoniczne i punkt krótkofalarski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski