Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Przegląd Folkloru Integracje od poniedziałku w Poznaniu i w Wielkopolsce

Marek Zaradniak
Jednym z uczestników Integracji będzie turecki zespól Aegeanfolk
Jednym z uczestników Integracji będzie turecki zespól Aegeanfolk Archiwum Festiwalu Integracje
W poniedziałek rozpoczyna się XIII Światowy Przegląd Folkloru Integracje

Grupo Folclorico Aruanda z Brazylii, Yunost z Rosji, Jedlovina ze Słowacji, Aegean Folk z Turcji, Citta di Agrigento z Włoch, Zespół Pieśni i Tańca Krakus Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Zespół Tańca Ludowego Poznań Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu to zespoły, jakie zobaczymy podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Poznaniu XIII Światowego Przeglądu Folkloru Integracje. Największy z zespołów to liczący 37 członków Krakus, a najmniejszy to Aruanda z Brazylii. Składa się z 25 członków. Integracje potrwają do przyszłej niedzieli, a więc do 18 sierpnia. Rozpocznie je w poniedziałkowe popołudnie tradycyjna parada zespołów, które przemaszerują ulicą Półwiejską od pomnika Starego Marycha do Starego Browaru, we wnętrzach którego zaprezentują swój kunszt. Wieczorem tego dnia w parku Wilsona odbędzie się koncert inauguracyjny imprezy, czyli Biesiada Ludowa. We wtorek uczestnicy festiwalu zatańczą w Lesznie, a w środę nad Maltą nieopodal Malta Ski odbędzie turniej sportów tradycyjnych "Pierścieniówka".

W czwartek zespoły biorące udział w festiwalu najpierw wezmą udział w ekumenicznej mszy świętej w poznańskim kościele Wszystkich Świętych przy Grobli, skąd dalej pomaszerują na Stary Rynek. Tam Integracje po trzyletniej przerwie połączą się z Festiwalem Dobrego Sma-ku. Zaplanowano naukę jednego z tradycyjnych tańców wielkopolskich. Wieczorem uczestnicy Integracji zaprezentują się w Swarzędzu, a w piątek zobaczą ich mieszkańcy Pobiedzisk. Finałem festiwalu będzie w niedzielę koncert "Muzyka w folklorze świata". Tym razem jego miejscem będzie boisko Akademii Wychowania Fizycznego przy Drodze Dębińskiej. Ideą tego koncertu jest pokazanie, że tańczyć może każdy. Dlatego oprócz zespołów zagranicznych udział wezmą w nim także zespoły dziecięce, seniorzy oraz osoby niepełnosprawne.

Przed każdym koncertem. z wyjątkiem finałowego. odbywać się będą warsztaty tańca ludowego dla dzieci. Tradycyjnie też zaplanowano wieczory narodowe. Nowością festiwalu będzie tworzenie na placu Wolności ludowego graffiti.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski