Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak można uratować komuś życie! Rozpoczyna się studencka akcja rejestracji dawców szpiku

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Studenci z powodzeniem uczestniczą w akcji oddawania szpiku
Studenci z powodzeniem uczestniczą w akcji oddawania szpiku Helper's Generation
Rozpoczyna się jesienny etap studenckiego projektu HELPERS’ GENERATION. Do wielkiej akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku dołącza pięć poznańskich uczelni.

- Już po raz czternasty studenci staną do walki z nowotworami krwi, rejestrując potencjalnych dawców szpiku na 58 uczelniach w całej Polsce – opowiada Adam Nowak, studencki lider projektu HELPERS' GENERATION fundacji DKMS. - Dzięki ich pasji, energii i ogromnemu zaangażowaniu, dotychczas do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 140 098 osób, a 1074 oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych.

Tegoroczna jesienna edycja projektu Fundacji DKMS HELPERS’ GENERATION rozpoczyna się w poniedziałek 5 grudnia i potrwa do 11 grudnia Co roku przynosi ona wymierne efekty: od 2013 roku na campusach uczelni w całej Polsce odbyło się już łącznie 1430 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, przeprowadzonych przez studentów w ramach tego projektu, a studenci propagują ideę dawstwa szpiku, edukują w jej zakresie swoich kolegów, a także pokazują, jak niewiele trzeba zrobić, by dać komuś drugą szansę na życie. W efekcie baza Fundacji DKMS powiększyła się w tym czasie o 140 098 potencjalnych dawców szpiku, a 1074 osoby, które zarejestrowały się podczas studenckich akcji, są już dziś dawcami faktycznymi, którzy dali szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym”.

Zobacz też: 1837 osób w Polsce czeka na przeszczep. „Wygrałem życie, bo ktoś podarował narządy"

- Zarejestrowałem się jako potencjalny dawca szpiku w okolicy listopada 2020 roku. Odbyło się to w ramach akcji prowadzonej na AGH. Byłem wtedy na II roku studiów – opowiada student Miłosz, faktyczny dawca szpiku. - Wcześniej nie myślałem o rejestracji, decyzję podjąłem tak naprawdę pod wpływem impulsu. Uprzednio jednak zapoznałem się z charakterem działalności Fundacji DKMS i procedurami, związanymi z dawstwem. Rejestracja w bazie dawców jest łatwa i szybka, a potencjalna pomoc, jakiej można udzielić biorcy, ogromna. Warto poświęcić te zaledwie 5 minut, by ktoś otrzymał nadzieję na życie.

Miłosz odebrał pierwszy telefon od fundacji po roku od rejestracji - padło wówczas pytanie o jego ostateczną decyzję.

- Lekko zestresowany, ale bardzo podekscytowany możliwością pomocy, odpowiedziałem "tak, chcę zostać dawcą" – i zostałem nim w marcu 2022 roku. Cała procedura, której musiałem się poddać - badania wstępne, przyjmowanie zastrzyków i ostatecznie pobranie komórek macierzystych, w moim przypadku z krwiobiegu - przebiegła w miłej, przyjaznej atmosferze. Czułem się zaopiekowany. Nie wymagało to ode mnie wielkiego poświęcenia. Największą „trudnością”, jaka mnie spotkała, było spokojne siedzenie przez kilka godzin na fotelu podczas zabiegu - prawdziwy test cierpliwości. Nic nie bolało. Po pobraniu ciężko było mi uwierzyć w to, że "już po wszystkim". Że już pomogłem. Nadal uważam, że podjęty przeze mnie wysiłek był niewspółmiernie niski w stosunku do pomocy, jakiej byłem w stanie udzielić - mówi Miłosz.

We wrześniu Miłosz odebrał kolejny telefon, jego pomoc była ponownie potrzebna.

- Bez wahania i tym razem już bez żadnego stresu poddałem się procedurze ponownie i oddałem limfocyty. Gdybym dostał telefon jeszcze raz... oczywiście znowu bym się zgodził! Bycie dawcą szpiku to wspaniała przygoda, pozwalająca na otwarcie się na drugiego człowieka. Wiem, że moim biorcą jest "starsza Pani z Ameryki". W duchu nieustannie kibicuję jej w walce z nowotworem.

Czytaj też: "To temat, który nie jest zabawą". Transplantolog o nowym apelu Justyny Sochy

Akcji towarzyszą warsztaty, organizowane przez Fundację DKMS, a w tegorocznym spotkaniu warsztatowym w Warszawie udział wzięło aż 88 studenckich liderów z blisko 60 uczelni.

- Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku odbędą się w dniach 5-11 grudnia na uczelniach wyższych w całym kraju – w tym pięciu poznańskich – opowiada Adam Nowak. - Cały proces rejestracji trwa tylko około 10 minut i składa z dwóch elementów - wywiadu medycznego oraz samodzielnego pobrania wymazu przez potencjalnego dawcę, z wewnętrznej strony policzka, za pomocą specjalnych pałeczek. Przy okazji wraz z innymi liderami będziemy edukować i obalać mity związane z dawstwem szpiku, jak m.in. ten najpopularniejszy, mówiący o tym, że szpik pobiera się z kręgosłupa. Zachęcam wszystkich do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS, która jest niezwykle ważna i potrzebna, bo może uratować życie osoby walczącej z nowotworem krwi, a dodatkowo - nic nas nie kosztuje.

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, nieposiadająca znacznej nadwagi i mieszkająca na stałe w Polsce. Od 5 do 11 grudnia można spotkać się ze studenckimi liderami na uczelniach, w tym na 5 poznańskich: Akademii Wychowania Fizycznego, Politechnice Poznańskiej, Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego oraz Wyższej Szkole Bankowej. Lokalizacje wraz z datami i godzinami znajdują się na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Sensacyjne, szokujące i - najczęściej - kompletnie niedorzeczne. Teorie spiskowe, mające ujawniać rzekomą prawdę, czającą się za znaczącymi wydarzeniami i zjawiskami na świecie, zaczęły pojawiać się wiele dekad temu. I choć zdawać by się mogło, że w wieku XXI będą one już tylko historyczną ciekawostką, to zarówno w Polsce, jak i na świecie, nadal mają się świetnie. Czytaj dalej ---->

"Połączcie kropki, otwórzcie oczy!" Oto absurdalne teorie sp...

Jeszcze w 1999 roku dojeżdżały tu pociągi, teraz w sezonie zaglądają tu tylko drezyny. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Opuszczona stacja pod Poznaniem zadziwia. Tu w studni woda z...

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski