Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tanie połączenie kolejowe z Berlinem. Z biletem na komunikację w pakiecie!

Robert Domżał
Tanie połączenie Poznań Berlin obsługiwać miałaby spółka PKP Intercity
Tanie połączenie Poznań Berlin obsługiwać miałaby spółka PKP Intercity archiwum polskapresse
Tanie połączenie między Poznaniem a Berlinem chce uruchomić samorząd Wielkopolski. Pasażer tego pociągu mógłby kupić już w Poznaniu bilet na przejazd berlińską komunikacją miejską. Rozmowy w tej sprawie prowadzone są w ramach "Partnerstwa Odra".

Pociąg odjeżdżałby z Poznania Głównego około godz. 6.30, by dotrzeć do stolicy Niemiec przed godz. 10. Zatrzymywałby się na większych stacjach, czyli na przykład w Nowym Tomyślu, Zbąszynku, Zbąszyniu i Rzepinie. Postoje miałby też na stacjach po niemieckiej stronie. Najtańszy bilet kosztowałby 19 euro, ale liczba biletów w tej cenie byłaby ograniczona. Bilet 24-godzinny na podróż komunikacją berlińską oznaczałby dla podróżnego wydatek 7,2 euro. Samorząd chce, by przewoźnikiem była spółka PKP Intercity.

Trwają też przygotowania do uruchomienia pociągu, który docierałby z Poznania na lotnisko Berlin Schoenefeld. Znajduje się ono około 18 km od centrum stolicy Niemiec. Z portu lotniczego do centrum można dojechać koleją miejską S-Bahn, pociągami Airport Express lub autobusami. Zdaniem Jerzego Krigera, połączenie kolejowe z lotniskiem Berlin Schoenefeld nie jest zagrożeniem dla poznańskiej Ławicy.

- Poznańskie lotnisko ma charakter regionalny, a z Schoenefeld rozpoczynają się loty interkontynentalne - tłumaczy Jerzy Kriger. Jak wynika ze wstępnego rozeznania, z Wielkopolski do Schoenefeld jeździ rocznie około 1,5 mln osób. Dotąd najwięcej podróżnych korzysta z połączeń autobusowych.

Kiedy pociągi wyruszą pierwszy raz w trasę?
- Nie będzie to grudzień tego roku, kiedy zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy. Chcielibyśmy jednak, by stało się to możliwie najprędzej - wyjaśnia Jerzy Kriger. Nowe połączenia chcą stworzyć województwa: wielkopolskie, lubuskie oraz zachodniopomorskie i landy: Brandenburgia, Meklemburgia, Saksonia oraz Berlin. Samorządy mają dofinansowywać te połączenia z budżetów. Zgodę na dopłaty muszą wyrazić radni sejmików wojewódzkich. Niemcy proponują też stworzeniem tego typu połączenia między Berlinem a Gdynią.

Arrivą z Piły
Pociągi spółki Arriva należącej do Deutsche Bahn będą woziły pasażerów z Piły do Bydgoszczy
- Na tej trasie kursuje 6 par pociągów. Spółki Arriva i Przewozy Regionalne podzielą się nimi - mówi Jerzy Kriger, dyrektor Departamentu Transportu w Wielkopolskim Urzędzie Marszałkowskim. Arriva od kilku już lat wozi pasażerów w kujawsko-pomorskim. Wykorzystuje do tego pociągi, które używane były w Niemczech i Danii. Przed wjazdem do Polski były modernizowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski