Teresa Zarzeczańska-Różańska zostanie honorową obywatelką Poznania. Do kogo trafią tytuły Zasłużony dla Miasta Poznania?

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Teresa Zarzeczańska-Różańska w dresie z emblematem triumfatorów kanału La Manche Waldemar Wylegalski
Co roku, kultywując przedwojenną tradycję, Rada Miasta w sposób szczególny wyróżnia wybitnych obywateli Miasta Stołecznego Poznania. Tytuły Honorowy Obywatel Poznania oraz Zasłużony dla Miasta Poznania wręczane są zazwyczaj na uroczystej sesji, 29 czerwca – w dniu patronów Poznania św. Piotra i Pawła. Jeden z tegorocznych wyróżnionych nosi wiele imion i ma wiele twarzy. Kogo uhonorowali w tym roku poznańscy radni?

- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania otrzyma pani Teresa Zarzeczańska-Różańska, wybitna polska pływaczka, pierwsza Polka, która przepłynęła kanał La Manche – mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta. - Przepłynęła też trasę z Kołobrzegu na Bornholm.

Czytaj też: Teresa Zarzeczańska: Przepłynęłam kanał La Manche... potajemnie

Przed panią Teresą żaden Polak nie pokonał dystansu z Dover do Wissant, ona potrzebowała na to 11 godzin i 10 minut. Warto dodać, że ten wyczyn był możliwy dzięki wsparciu finansowemu, jakie zawodniczka otrzymała od ówczesnego prezydenta Poznania, Andrzeja Wituskiego.
Zarzeczańska-Różańska była wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski w pływaniu, specjalizowała się w stylu klasycznym.

Zobacz, kto otrzymywał honorowe obywatelstwo Poznania w ostatnich latach:

Honorowi Obywatele Miasta Poznania: Za wyjątkowe zasługi dla...

- Była też nauczycielką matematyki i fizyki, a później prowadziła również zajęcia z wychowania fizycznego – dodaje Ganowicz. I podkreśla: - Pani Zarzeczańska-Różańska jest przykładem rzetelnej i solidnej pracy, osobą, która dokonała wybitnych osiągnięć.

Radni postanowili również przyznać pięć tytułów Zasłużony dla Miasta Poznania. - Jedną z wyróżnionych jest Barbara Napieralska, działaczka Solidarności w zakładach Telkom-Teletra. W stanie wojennym była przez kilka miesięcy internowana. Po zwolnieniu z internowania zaangażowała się w działalność w strukturach podziemnych Solidarności – twierdzi Ganowicz.

Warto wiedzieć: Prof. Maria Siemionow zostanie honorową obywatelką Poznania. Radni wskazali też zasłużonych dla miasta

Napieralska przepisywała i kolportowała podziemne druki, pomagała represjonowanym i ich rodzinom, na potrzeby konspiracyjnej działalności oddała swoje mieszkanie. Została aresztowana w 1984 r., po pięciu miesiącach opuściła Areszt Śledczy, postępowanie wobec niej umorzono na mocy amnestii.
- Aktywnie uczestniczy w pracach Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, propagując wschodnią tradycję wśród poznaniaków – zaznacza Ganowicz.

Tytułem Zasłużonego został wyróżniony Hieronim Kowalski, były wojskowy, pilot, instruktor samolotowy i szybowcowy, honorowy członek Aeroklubu Poznańskiego. W czasie II wojny światowej, jako mały chłopiec, nosił meldunki do oddziałów partyzanckich. Podczas ofensywy radzieckiej został ranny, zaopiekowali się nim Rosjanie, a w marcu 1945 r. trafił do polskiego 6. Batalionu Saperów, z którym dotarł do Berlina. Podczas walk o Berlin nosił meldunki, w wieku 12 lat nadano mu stopień kaprala.

Warto wiedzieć: Honorowi Obywatele Poznania: Wiesz kim są i czym się zasłużyli? [ZDJĘCIA]

- Ukończył Oficerską Szkołę Lotnicza w Radomiu, dostał przydział do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego, a później do 62 Pułku Szkolno-Treningowego Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu. Szkolił kandydatów na pilotów, w tym Mirosława Hermaszewskiego - mówi Ganowicz.

W gronie wyróżnionych znalazła się również prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prawniczka, absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, stypendystka Fundacji Humboldta. - Była kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Prawa, członkinią senatu uczelni i prorektorem UAM, przez kilkanaście lat zasiadała w Radzie Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów, w latach 2010-2019 była sędzią Trybunału Konstytucyjnego – przypomina Ganowicz.

Sprawdź też: Poznań docenił zasłużonych dla miasta. Nagrody wręczono za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania odbierze w tym roku prof. Elżbieta Nowicka, polonistka, historyk literatury w Zakładzie Literatury Romantyzmu UAM w Poznaniu. - Współpracuje z Katedrą Dramatu, Teatru i Widowisk oraz Katedrą Muzykologii – dodaje Ganowicz. - Prowadzi zajęcia dla studentów polonistyki, wiedzy o teatrze, a także zajmuje się operą, organizuje seminaria poświęcone librettu operowemu.
Prof. Nowicka prowadzi badania nad literaturą, dramatem i teatrem XIX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem właśnie opery.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. W ten sposób wyróżnio...

Tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania, mogą otrzymywać zarówno osoby jak i instytucje, uczelnie, organizacje za szczególne zasługi dla miasta. W tym roku ten tytuł po raz pierwszy w historii przypadł wielu ludziom. - To nagroda zbiorowa przyznana osobom, które bezpośrednio zmagali się pandemią koronawirusa, które nie szczędząc sił z determinacją niosły pomoc bliźnim. Ma ona charakter symboliczny, trudno przypisać ją jednej osobie, instytucji – tłumaczy Ganowicz. - Myślimy, aby medal dedykowany tym wszystkim ludziom umieścić w przestrzeni publicznej. Na razie rozważamy gdzie i w jaki sposób go wyeksponować.

Uchwały dotyczące przyznania wspomnianych tytułów zostaną podjęte na sesji, która odbędzie się 1 czerwca. Wynik głosowania jest przesądzony, ponieważ kandydatury zostały już skonsultowane z radnymi i samymi zainteresowanymi.

Wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie