Kiedy przypada tłusty czwartek w 2020 roku? To pytanie zadają sobie przede wszystkim miłośnicy jedzenia pączków, dla których ten dzień to wielkie święto. Data tłustego czwartku nie jest stała, ponieważ jest to dzień ruchomy, którego termin w kalendarzu jest uzależniona od tego, kiedy w danym roku wypada karnawał. Tłusty czwartek rozpoczyna jego ostatni tydzień.

Tłusty czwartek to jeden z tych dni, który może budzić tylko pozytywne skojarzenia (no może niekoniecznie dla pracowników cukierni, dla których oznacz on nawał pracy). Bez wątpienia jest to najsłodszy dzień w roku, którego data jest o tyle istotna, że rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Tłusty czwartek to zatem ostatnia szansa na wielkie objadanie się przed nadchodzącym Wielkim Postem. Nie każdy jednak wie, że tłusty czwartek jest tradycją o korzeniach pogańskich, gdzie symbolizował pożegnanie zimy.

Co ciekawe, w dawnych czasach w tłusty czwartek nie objadano się pączkami i innymi słodkościami, jak dziś, ale raczej wszelkiego rodzaju mięsem, boczkiem, słoniną, kapustą. Na stołach nie brakowało też trunków.

Czytaj też: Tłusty czwartek: Ile mają kalorii, czy są zdrowe i inne ciekawostki o pączkach

Dziś symbolem tłustego czwartku są pączki. Tradycja mówi, że tego dnia każdy z nas powinien zjeść przynajmniej jednego. Nieco mniej są popularne faworki, czyli chruściki. Nic zatem dziwnego, że w tłusty czwartek przed każdą cukiernia stoją gigantyczne kolejki.

TŁUSTY CZWARTEK - kiedy przypada w 2020 roku?

W 2020 roku tłusty czwartek przypada 20 lutego. To oznacza, że karnawał potrwa do 25 lutego. Dzień później przypada środa popielcowa oznaczająca początek Wielkiego Postu.

Dla przykładu rok wcześniej święto łasuchów przypadało 28 lutego, czyli ponad tydzień później.

Sprawdź też: Przepis na pączki. Przygotuj się do tłustego czwartku!

Zobacz najlepsze memy o tłustym czwartku:

Tłusty Czwartek- Czas zapomnieć o kaloriach - zobacz wideo

źródło: Agencja Informacyjna Polska Press