Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu powstanie azyl dla zwierząt pochodzących z przemytu, konfiskat, nielegalnych hodowli, cyrków. Wybuduje go fundacja obok zoo

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Na terenie poznańskiego zoo ma powstać pierwszy w Polsce Azyl Nieumarłych dla zwierząt pochodzących z konfiskat. Zobacz wizualizacje.
Na terenie poznańskiego zoo ma powstać pierwszy w Polsce Azyl Nieumarłych dla zwierząt pochodzących z konfiskat. Zobacz wizualizacje. Wizualizacje
Azyl Nieumarłych powstanie w wydzielonej części poznańskiego ogrodu zoologicznego, od strony ul. Browarnej. Mają tam trafiać zwierzęta, które pochodzą z konfiskat, przemytu, cyrków, nielegalnych hodowli. Miasto daje zielone światło, a budową azylu zajmie się prywatna Fundacja On The Wild Side, powołana do tego celu. Schronienie mogą tam znaleźć drapieżniki, jak i zwierzęta kopytne. Zwiedzający będą mogli je obserwować ze specjalnej platformy.

Spełniło się marzenie dyrektorki poznańskiego ogrodu zoologicznego, Ewy Zgrabczyńskiej. Poznała ona wymarzonego milionera, a raczej milionerkę, która zdecydowała się wybudować azyl dla zwierząt pochodzących z przemytu, konfiskat, nielegalnych hodowli.

Poznaj "wariatkę" od zwierząt:

Pani dyrektor spotkała na swojej drodze Dorotę Jagodzińską-Sasson, która jest sprawną bizneswoman, obytą w branży budowlanej. Powołała ona do życia Fundację On The Wild Side i zdecydowała się wybudować azyl

- mówi Małgorzata Chodyła, rzeczniczka poznańskiego zoo.

Pomysł stworzenia azylu pojawił się prawie rok temu. Kiedy dyrekcja i pracownicy ogrodu zoologicznego uratowali spod granicy polsko-białoruskiej dziewięć tygrysów. Dwa z nich już na stałe zamieszkały w Poznaniu. Dlatego azyl ma nosić nazwę "Nieumarłych".

Czytaj: Tygrysy uratowane przez zoo w Poznaniu: Są cenniejsze od złota i kokainy. "Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami musi się skończyć"

- Uświadomiłam sobie wtedy bardzo ważny problem: w Polsce nie istnieje azyl dla dzikich zwierząt pochodzących z interwencji. Nie ma miejsca, które byłoby przystosowane do ratowania, zapewnienia specjalistycznej opieki weterynaryjnej i rehabilitacji, a potem także warunków życia maksymalnie zbliżonych do naturalnych i odpowiadających ich potrzebom - mówi Dorota Jagodzińska-Sasson, prezes Fundacji On The Wild Side. - Liczba dzikich zwierząt potrzebujących natychmiastowej pomocy wciąż rośnie. Budując azyl chcemy wesprzeć działania interwencyjne, które od lat skutecznie przeprowadzane są przez poznańskie ZOO - dodaje.

- Będzie to pierwszy w Polsce azyl dla zwierząt dzikich i egzotycznych. Wyjątkowa, ultranowoczesna inwestycja zapewniająca dobrostan zwierząt pochodzących z konfiskat i zabezpieczanych na czas trwania postępowa dotyczących naruszeń Ustawy o ochronie zwierząt i Ustawy o ochronie przyrody powstaje dzięki darowiźnie Fundacji On The Wild Side we współpracy z władzami miasta Poznania

- zapowiada Ewa Zgrabczyńska.

Azyl Nieumarłych powstanie w sąsiedztwie zoo

Azyl będzie znajdował się na terenie ogrodu zoologicznego, w izolowanej części od ul. Browarnej, ale ma funkcjonować jako odrębna jednostka. To konieczne, bowiem zwierzęta pochodzące z konfiskat nie mogą stanowić kolekcji zoo, być rozmnażane, ani przekazywane do innych ogrodów zoologicznych.

- Azyl powstanie tam, gdzie dziś znajdują się nasze pomieszczenia administracyjno-magazynowe, z dala od kolekcji zwierząt. Organizacyjnie także będzie to osobna jednostka, będzie regulowała to specjalna umowa, którą zawrze miasto z fundacją. Ujęliśmy więc wszystkie zastrzeżenia Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej

- mówi Małgorzata Chodyła.

Sprawdź też:

Rzeczniczka zoo przypomina, że podobną umowę miasto zawarło z fundacją Four Paws w 2012 roku na budowę azylu dla niedźwiedzi brunatnych na terenie ogrodu. Dziś wybiegi te zamieszkują: Ewka, Gienia, Baloo i Cisna.

- Tak i w tym przypadku zgłosił się podmiot zewnętrzny, który jest gotowy sfinansować na terenie wyznaczonym przez miasto, pod pewnymi warunkami, budowę azylu - tłumaczy Chodyła. - Warunkiem przekazania darowizny jest budowa obiektu według konkretnego projektu, który już przez On The Wild Side został stworzony, oni decydują, jakie funkcje ma spełniać i przez jaki czas - dodaje.

Zobacz, jak będzie wyglądał azyl:

Na terenie poznańskiego zoo ma powstać pierwszy w Polsce Azyl Nieumarłych dla zwierząt pochodzących z konfiskat. Zobacz wizualizacje.

W Poznaniu powstanie azyl dla zwierząt pochodzących z przemy...

Przypomnijmy, że wcześniej pojawił się pomysł, by taki azyl stworzyć na terenie Hipodromu Wola. Teren na ten cel chciał przekazać marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Po fali protestów miłośników koni i klubów jeździeckich od tego pomysłu odstąpiono.

Czytaj: Koniarze bronią Hipodromu Wola przed budową azylu dla zwierząt. Borys Szyc i Katarzyna Dowbor tłumaczą, że jeździectwo to nie tylko rozrywka

Azyl Nieumarłych. Jak będzie wyglądał?

Azyl będzie składał się z dwóch wybiegów: dla zwierząt drapieżnych i kopytnych. Będzie tam osobne ambulatorium, pomieszczenia do rehabilitacji, duża sala diagnostyczna-operacyjna, wyposażenia dla pracowników, wyposażenie.

Nawet pracownicy muszą być zatrudnieni inni niż w zoo. To się nie może mieszać, bowiem to będą dwa osobne byty

- podkreśla Chodyła.

Sprawdź też:

Dla widzów zostanie udostępniona specjalna platforma widokowa, dzięki temu będą mogli obserwować uratowane zwierzęta.

- Kiedy zwierzęta będą na zewnętrznych wybiegach, będzie można je zobaczyć - mówi rzeczniczka zoo.

Czytaj: Przełomowy wyrok w sprawie zwierząt. Właściciel hodowli w Pyszącej straci cenne drapieżniki. Sąd uznał, że posiadał je nielegalnie

Azyl ma przyjmować tylko zwierzęta pochodzące z interwencji.

- Takiego miejsca w Polsce brakuje, a zwierząt nielegalnie przetrzymywanych przybywa - mówi M. Chodyła. - Obiekt ma służyć przede wszystkim zwierzętom, ale też być wygodnym i bezpiecznym miejscem dla pracowników - dodaje.

Sprawdź też:

Fundacja po podpisaniu umowy z miastem chce przystąpić od razu do prac. Obiekt miałby być gotowy w ciągu roku. Jego koszt to min. 3,5 mln złotych, jednak oficjalnie kwota nie została podana.

Zobacz też:

Walka o pumę, której świadkami byliśmy w ostatnich dniach, to nie jedyna, w jakiej udział brała dyrektorka poznańskiego zoo Ewa Zgrabczyńska. Już wielokrotnie wcześniej poznańskie zoo było na ustach całej Polski, a nierzadko i świata. Przypominamy wszystkie te historie.Przejdź do następnego zdjęcia ------>

Wszystkie zwierzęta (i problemy) dyrektor Ewy Zgrabczyńskiej...

Polskie lasy są pełne ciekawostek przyrodniczych. Przechadzając się po nich, można przeżyć spotkanie w cztery oczy np. z sarną, jeleniem lub dzikiem. Ale to nie wszystko. W lasach natknąć się można również na dużo rzadziej występujące w przyrodzie zwierzęta.Ci, którzy je widzieli, mogą się uważać za prawdziwych szczęściarzy. Są też tacy, którym udało się sfotografować mieszkańców naszych lasów. Dotychczas prezentowaliśmy Państwu fotografie, udostępniane przez nadleśnictwa działające na terenie województwa lubuskiego. Dziś zapraszamy na przyrodniczą podróż nie tylko po Lubuskiem, ale również do lasów w głąb Polski Zobaczcie niezwykłe zdjęcia!Polecamy wideo: Rysie polubiły bierzwnickie lasy.

W lesie można spotkać nie tylko dziki i sarny. Niektórzy nat...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski