Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu przybywa zakażonych, ale lekarze nie zauważają jeszcze nowych odmian koronawirusa

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jak przyznają medycy, wzrost zachorowań zauważalny jest także w samych szpitalach. Zdaniem prof. Mozer-Lisewskiej coraz więcej osób przechodzi cięższe zakażenia, w związku z czym muszą być one hospitalizowane.
Jak przyznają medycy, wzrost zachorowań zauważalny jest także w samych szpitalach. Zdaniem prof. Mozer-Lisewskiej coraz więcej osób przechodzi cięższe zakażenia, w związku z czym muszą być one hospitalizowane. Grzegorz Dembiński
Trzecia fala koronawirusa w Polsce jest coraz bliżej. Z dnia na dzień liczba zakażeń wzrasta. Jak mówią poznańscy lekarze, wzrost zachorowań widoczny jest także w samych szpitalach. Pacjentów przybywa, a stan wielu z nich wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Co więcej, coraz częściej pojawia się temat nowych odmian koronawirusa, które mogą być dużo bardziej niebezpieczne niż ta dotychczas nam znana. Jednakże poznańscy medycy jeszcze nie zauważyli u pacjentów nowych objawów, które mogłyby niepokoić.

W szpitalu miejskim im. J. Strusia w czwartek zajętych było łącznie 309 łóżek. Z czego 24 pacjentów było podłączonych do respiratora. Na samym oddziale zakaźnym liczba pacjentów wynosiła około 20.

- Obecnie nasz oddział jest zapełniony. Mamy pacjentów w różnym stanie, ale większość z nich wymaga tlenoterapii. Również przekrój wiekowy jest zróżnicowany. Mamy młode osoby, 30-40-letnie, najstarszy pacjent jest w dziewiątej dekadzie życia i on też wymaga tlenoterapii

- relacjonuje prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej.

W drugim poznańskim szpitalu przeznaczonym do walki z koronawirusem, czyli w szpitalu tymczasowym na Międzynarodowych Targach Poznańskich, w czwartek przebywało około 40 pacjentów.

Koronawirusa można przechorować w warunkach domowych. Dotyczy to pacjentów bezobjawowych i skąpoobjawowych, u których wykryto COVID-19. O ile w przypadku tych pierwszych przyjmowanie leków nie jest konieczne, to pacjenci, którzy wykazują objawy, otrzymują od lekarzy rodzinnych wskazania, jak się leczyć. Rozmawiamy o tym z dr Violettą Fiedler-Łopusiewicz, lekarzem POZ. Zwraca ona uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii, m.in. by nie stawiać znaku równości między lekami z paracetamolem a np. ibuprofenem. To leki o kompletnie różnym zastosowaniu!Przejdź do następnego slajdu ------->

Sprawdź metody lekarzy rodzinnych na koronawirusa. Te leki i...

- Siedmiu z nich znajduje się na intensywnej terapii i wymaga intubacji i respiratorów. Część pozostałych pacjentów wymaga wysokoprzepływowej tlenoterapii, niektórzy tylko tlenoterapii, a nieduża część z nich nie wymaga tlenu - mówi Hanna Winiarska, lekarz szpitala tymczasowego.

I dodaje: - Wypisujemy chorych na bieżąco, więc ta zmienność chorych wciąż jest zachowana i staramy się nie hospitalizować ich dłużej, niż to konieczne. W ubiegłym tygodniu w naszym szpitalu był pierwszy zgon. To zawsze jest trudna sytuacja dla nas, medyków, ale znamy realia i zdajemy sobie sprawę z tego, że COVID-19 jest chorobą śmiertelną.

Jak przyznają medycy, wzrost zachorowań zauważalny jest także w samych szpitalach. Zdaniem prof. Mozer-Lisewskiej coraz więcej osób przechodzi cięższe zakażenia, w związku z czym muszą być one hospitalizowane.

- Niemal każde przyjście pacjenta do szpitala kończy się jego hospitalizacją. Coraz rzadziej mamy do czynienia z takimi sytuacjami, że pacjent jest w na tyle dobrym stanie, żeby mógł przejść chorobę w domu. Wcześniej takich pacjentów było dużo więcej

- przyznaje prof. Iwona Mozer-Lisewska.

Oprócz znaczącego wzrostu zachorowań na COVID-19 dużo mówi się teraz o nowych mutacjach koronawirusa. Najgłośniej jest o groźnej mutacji brytyjskiej, ale coraz więcej badaczy wykrywa kolejne warianty. W samym Białymstoku wykryto ich aż 12.

Jak jednak przyznają poznańscy lekarze pracujący w szpitalach covidowych, nie są oni w stanie wykryć tego, czy dane zakażenie nastąpiło z powodu innego wariantu koronawirusa.

- Tego typu badań nie wykonuje się profilaktycznie. One mają charakter naukowy i robione są przez specjalne jednostki naukowe. My nie bawimy się w genotypowanie COVID-19, wiemy tylko czy pacjent jest zakażony, czy nie, normalne PCR-y tego nie wykrywają - podkreśla Hanna Winiarska.

- Oczywiście, mówi się o tym, że ta brytyjska odmiana jest dużo bardziej zakaźna niż ta, która krążyła do tej pory. Można nieśmiało powiedzieć, że rzeczywiście pacjenci coraz częściej mówią, że nie wiedzą, gdzie się zakazili, ale to są bardzo duże subtelności i na podstawie samego wywiadu z pacjentem nie jesteśmy w stanie określić mutacji, którą się zakaził

- dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się prof. Iwona Mozer-Lisewska: - Nie zauważamy jakichś zasadniczych różnic, które mogłyby świadczyć, że dany pacjent zakaził się nową mutacją wirusa. Natomiast będę podkreślać, że ten wirus nawet dla medyków jest wciąż nieodgadniony i zaskakujący.

Lekarze każdego dnia dowiadują się więcej o koronawirusie. Każdy przypadek COVID-19 ma indywidualny przebieg. U większości zakażonych osób rozwiną się objawy o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Takie osoby wyzdrowieją bez konieczności hospitalizacji.Jak sprawdzić, czy przeszło się zarażenie koronawirusem w bezobjawowy sposób? Przedstawiamy TOP 7 najczęstszych fizycznych objawów, które mogą wskazywać, że właśnie miałeś koronawirusa.Sprawdź, czy je masz >>>

Koronawirus - czy już go miałeś? Zobacz, jak można to sprawd...

Sprawdź też:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski