Zatwierdzone przez Ministerstwo Infrastruktury plany zapewniają pieniądze na pierwsze trzy z łącznie ośmiu obwodnic, które powstaną w Wielkopolsce w ramach rządowego "Programu budowy 100 obwodnic". Zielone światło wydano dla rozpoczęcia budowy obwodnic: Gostynia, Żodynia oraz Koźmina Wielkopolskiego. Łącznie to 25 km nowych dróg.
Obwodnice gotowe w latach 2024-26
Najwcześniej gotowa ma być obwodnica Gostynia o długości 17 km. Dla niej została już wydana decyzja środowiskowa, a przetarg ma się pojawić w ostatnich miesiącach roku. Budowę zaplanowano na lata 2022-24. Obwodnica powstaje w ciągu drogi krajowej nr 12 i ma wyprowadzić z miasta ruch tranzytowy.
- Rozpoczęły się prace nad budową obejścia miasta w ciągu drogi wojewódzkiej, dzięki obu inwestycjom nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości dróg. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu tranzytowego i regionalnego, w szczególności pomiędzy Lesznem a Jarocinem
- tłumaczy GDDKiA.
Jako druga gotowa będzie obwodnica Żodynia o długości 2,4 km. Ta także ma wyprowadzić ruch tranzytowy, który obecnie koncentruje się na DK32, będącej połączeniem między trasami ekspresowymi S3 a S5.
Nowa obwodnica ma też poprawić warunki przejazdu w szczególności między Poznaniem a Zieloną Górą. Obecnie są dla niej prowadzone prace przygotowawcze, czyli opracowywana jest dokumentacja i uzyskiwane niezbędne decyzje. Przetarg ma być ogłoszony w drugiej połowie roku, a prace budowlane to plan na lata 2023-25.
Ostatnia z trzech zaakceptowanych obwodnic, to obwodnica Koźmina Wielkopolskiego. Powstanie też najpóźniej, bo budowę zaplanowano na lata 2024-26. Nowa droga ma mieć blisko 6 km długości. Oprócz wyprowadzenia ruchu tranzytowego koncentrującego się dziś na DK15 i poprawy bezpieczeństwa - łatwiej ma się jeździć między Jarocinem a Trzebnicą oraz Poznaniem i Wrocławiem.
- Na tym odcinku droga krajowa nr 15 będzie istotnym połączeniem korytarzy dróg ekspresowych S5 i S11
- podkreśla GDDKiA.
W Wielkopolsce powstanie osiem obwodnic
Na pierwsze trzy obwodnice finansowanie już jest, a plany zaakceptowało ministerstwo. W ramach programu obwodnicowego w województwie wielkopolskim powstanie łącznie 8 obwodnic:
- obwodnica Gostynia w ciągu drogi krajowej nr 12,
- obwodnica Grzymiszewa w ciągu drogi krajowej nr 72,
- obwodnica Kalisza w ciągu drogi krajowej nr 25,
- obwodnica Kamionnej w ciągu drogi krajowej nr 24,
- obwodnica Koźmina Wielkopolskiego w ciągu drogi krajowej nr 15,
- obwodnica Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa w ciągu drogi krajowej nr 15,
- obwodnica Strykowa w ciągu drogi krajowej nr 32,
- obwodnica Żodynia w ciągu drogi krajowej nr 32.
Z kolei w całym kraju ramach programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Koszt ich realizacji oszacowano na około 28 mld zł.
Tutaj powstaną trzy pierwsze obwodnice:

Zobacz też:
Budowa trasy S5: Umowa na dokończenie S5 w województwie kuja...
Sprawdź też:
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?