Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadukty na Lutyckiej i Golęcińskiej coraz bliżej. Miasto podpisało umowę z wykonawcą

OPRAC.:
Agnieszka Mozolewska
Agnieszka Mozolewska
Rozstrzygnięto przetarg na budowę dwóch wiaduktów na północy Poznania
Rozstrzygnięto przetarg na budowę dwóch wiaduktów na północy Poznania PIM
Poznaniacy od lat czekają na powstanie wiaduktów nad linią kolejową do Piły. Rozpoczęcie ich budowy zbliża się wielkimi krokami. Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały już umowę z inżynierem kontraktu i wykonawcą robót.

PIM podpisał umowę z wykonawcą

Jak informuje "Rynek Infrastruktury", ogłoszony w lipcu przetarg na budowę dwóch wiaduktów w przebiegu ulic Golęcińskiej i Lutyckiej nad linią kolejową nr 354 został rozstrzygnięty. Kontrakt zrealizuje firma Skanska.

Przetarg przewidywał część podstawową oraz część objętą prawem opcji. Pierwsza z nich dotyczy budowy wiaduktu w ciągu ulicy Lutyckiej, z kolei prawo opcji obejmuje wiadukt w ciągu ulicy Golęcińskiej, a także budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Literackiej i Koszalińskiej. We wrześniu miasto podjęło decyzję o podwyższeniu budżetu inwestycji, dlatego prawo opcji zostanie zrealizowane.

Czytaj też: Bałagan i dziki parking przed budynkiem dawnego kina Olimpia w Poznaniu. Zostanie wyburzone w przyszłym roku. Zastąpi je nowy obiekt

Jak czytamy na stronie "Rynku Infrastruktury", głównym kryterium oceny ofert w przetargu była cena. Przewidziano też dwa kryteria pozacenowe w postaci okresu gwarancji i okresu doświadczenia na rynku kierownika budowy.

Wartość podpisanego z firmą Skanska kontraktu w ramach zamówienia podstawowego wynosi blisko 55 mln zł, a wraz z realizacją prawa opcji 89 mln zł. Inwestycja jest realizowana w ramach wspólnego projektu miasta oraz PKP Polskich Linii Kolejowych, które na ten cel przeznaczą pieniądze z funduszy europejskich.

Długo oczekiwana inwestycja

Mieszkańcy Poznania od wielu lat czekają na budowę wspominanych wiaduktów. W godzinach szczytu obie ulice są zakorkowane.

– Powstanie bezkolizyjnych przejazdów przez linię kolejową jest niezbędne. Północno-zachodni Poznań dynamicznie się rozwija. Kolizja drogi z torami kolejowymi ogranicza przepustowość, a przecież zależy nam, aby w przyszłości częściej kursowały pociągi. Chcemy rozbudowywać Poznańską Kolej Metropolitalną

– mówił już w 2019 roku wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski.

Czytaj też: Poznań: Przetarg na projekt wiaduktów na Lutyckiej i Golęcińskiej. Kiedy znikną szlabany na przejazdach kolejowych?

– Mieszkańcom potrzebna jest także „droga życia”, aby mogli bez stania przed zamkniętym szlabanem dojechać do szpitala i by pomoc medyczna mogła dotrzeć do nich na czas

– podkreślił.

Kiedy rozpocznie się budowa wiaduktów?

Przekazanie terenu budowy planowane jest przez PIM na pierwszy kwartał 2024 r., a rozpoczęcie robót budowlanych na przełomie 2024 i 2025 roku.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Do 2033 roku mieszkańcy Wielkopolski powinni mieć możliwość zdecydowanie szybszego przemieszczenia się w kierunku Morza Bałtyckiego. Ma to związek z szeroko zakrojoną przebudową drogi S11.W ciągu 10 lat gotowy powinien być zarówno odcinek z Poznania do Piły, jak i z Piły na północ, poza granice województwa. Droga szybkiego ruchu ma prowadzić przez Szczecinek do Bobolic, skąd nad Bałtyk jest już bardzo blisko.

Te drogi ekspresowe w Wielkopolsce powstaną w najbliższych l...

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski