Wydarzenia 2020 roku: Pandemia koronawirusa, brexit, wybory prezydenckie, strajk kobiet i odwołanie wojewody

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Od 76 lat dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" starają się informować swoich czytelników o najważniejszych wydarzeniach w Poznaniu, regionie, województwie, Polsce i na świecie. Specjalnie dla czytelników - z okazji urodzin "Głosu Wielkopolskiego" - przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W tym materiale cofnęliśmy się do 2020 roku. Jakie wydarzenia uznaliśmy za ważne w 2020 roku? Bez wątpienia ubiegły rok upłynął pod hasłem pandemii koronawirusa i zmieniających się obostrzeń. Poza tym po raz drugi na prezydenta Polski wybrany został Andrzej Duda, dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" ze smutkiem pożegnali swoich kolegów, a pod koniec roku Polki i Polacy wyszli na ulice miast, by protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Co jeszcze, drodzy Czytelnicy i Internauci, mogliście przeczytać na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i na stronie gloswielkopolski.pl? Grzegorz Dembiński
Od 76 lat dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" starają się informować swoich czytelników o najważniejszych wydarzeniach w Poznaniu, regionie, województwie, Polsce i na świecie. Specjalnie dla czytelników - z okazji urodzin "Głosu Wielkopolskiego" - przygotowaliśmy podsumowanie minionej dekady. W tym materiale cofnęliśmy się do 2020 roku. Jakie wydarzenia uznaliśmy za ważne w 2020 roku? Bez wątpienia ubiegły rok upłynął pod hasłem pandemii koronawirusa i zmieniających się obostrzeń. Poza tym po raz drugi na prezydenta Polski wybrany został Andrzej Duda, dziennikarze "Głosu Wielkopolskiego" ze smutkiem pożegnali swoich kolegów, a pod koniec roku Polki i Polacy wyszli na ulice miast, by protestować przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Co jeszcze, drodzy Czytelnicy i Internauci, mogliście przeczytać na łamach "Głosu Wielkopolskiego" i na stronie gloswielkopolski.pl?

Pytając co było najtrudniejsze dla Wielkopolan w 2020 roku nie można pominąć pandemii koronawirusa - rosnące z dnia na dzień zakażenia, zmieniające się obostrzenia, kwarantanny i izolacje, a to wszystko już od marca 2020 roku. Niestety, mimo trudnego roku z powodu COVID-19, ten rok zapisał się na kartach historii także tragicznymi wydarzeniami z Poznania i regionu. Poniżej zestawienie najciekawszych wydarzeń w 2020 roku.

Wydarzenia roku 2020

 • 28 stycznia 2020 - Anna M., motornicza, która śmiertelnie potrąciła 8-letniego Jasia na przejściu dla pieszych usłyszała wyrok
 • 1 lutego 2020 - Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej
 • 6 lutego 2020 - Zmarł Romuald Lipko - kompozytor, członek Budki Suflera
 • 5 marca 2020 - pierwszy zdiagnozowany przypadek koronawirusa w Polsce
 • 19 marca 2020 - Kolejorz skończył 98 lat
 • 20 kwietnia 2020 - Zmarła Krystyna Łybacka, poznańska posłanka i była minister edukacji
 • 29 kwietnia 2020 - Małgorzata Kidawa-Błońska zrezygnowała z udziału w wyborach
 • 15 maja 2020 - Rafał Trzaskowski został nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta
 • 17 maja 2020 - Premiera filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", w którym ujawniono kolejne skandale związane z pedofilią w kościele
 • 29 czerwca 2020 - I tura wyborów prezydenckich
 • 30 czerwca 2020 - prof. Bogumiła Kaniewska została pierwszą kobietą-rektorem UAM.
 • 12 lipca 2020 - Andrzej Duda po raz drugi został prezydentem Polski
 • 15 sierpnia 2020 - Zmarł Marek Zaradniak, dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego"
 • 20 sierpnia 2020 - Tego dnia Tomasz J. skazany na dożywocie za wybuch kamienicy na Dębcu
 • 3 września 2020 - Tragiczna śmierć dziennikarki „Głosu Wielkopolskiego” Anny Karbowniczak
 • 20 września 2020 - Piłkarskie derby Poznania
 • 11 października 2020 - Iga Świątek wygrywa Wielkiego Szlema.
 • 22 października 2020 - Strajki kobiet po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji
 • 9 listopada 2020 - Joe Biden pokonuje Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych
 • 17 grudnia 2020 - Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk odwołany.

Pozostałe wydarzenia 20 roku. Przeczytaj, czym żył Poznań, Wielkopolska, Polska i świat

Wydarzenia 2020 roku: Pandemia koronawirusa, brexit, wybory ...

Wydarzenia 2020 roku

28 stycznia 2020

Anna M., motornicza, która śmiertelnie potrąciła 8-letniego Jasia na przejściu dla pieszych na ul. Hetmańskiej w Poznaniu, została skazana na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata, roczny zakaz prowadzenia tramwajów i zapłatę 15 tys. zł na rzecz rodziny chłopca. Kobieta dobrowolnie poddała się karze.

Wypadek na Hetmańskiej: Motornicza, która śmiertelnie potrąc...

1 lutego 2020

Brexit stał się faktem. Wielka Brytania znalazła się poza Unią Europejską. Umowa o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE zaczęła obowiązywać 1 lutego.

6 lutego 2020

Zmarł Romuald Lipko - kompozytor, członek Budki Suflera, autor takich utworów, jak: „Jolka Jolka pamiętasz”, „Takie tango” czy „Dmuchawce, latawce, wiatr”. Zmarł w wieku 69 lat.

5 marca 2020

Kiedy jeszcze w grudniu 2019 roku pojawiły się doniesienia o groźnym wirusie, który rozprzestrzeniał się w Chinach, nikt nie dopuszczał myśli, że może on trafić także do Polski, a co więcej sparaliżować całe nasze dotychczasowe życie.

Choć dokładnie 5 marca 2020 roku w Zielonej Górze potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, to już dużo wcześniej wszyscy z obawą wyczekiwali zakażeń w Polsce.

Dziennikarze „Głosu” także monitorowali sytuację w poznańskich i wielkopolskich szpitalach. 5 lutego opisaliśmy pierwszy przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem, jaki pojawił się w Poznaniu. Chodziło wtedy o mężczyznę, który po powrocie z Dubaju zjawił się w szpitalu, gdzie stwierdzono u niego infekcję dróg oddechowych.

Jednak prawdziwy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 został potwierdzony 10 marca. Była to pacjentka w średnim wieku, która wcześniej zgłosiła się do szpitala w Puszczykowie, skąd w niedzielę została przewieziona do szpitala miejskiego im. Strusia w Poznaniu. Stan kobiety był bardzo ciężki. 57-latka zmarła 12 marca. Był to pierwszy zgon w całym kraju, który spowodowany był wirusem.

Kolejne dni powodowały wzrost zakażeń, a z czasem także wzrost liczby śmiertelnych ofiar koronawirusa. Z tego względu podjętych zostało wiele decyzji ograniczających nasze życie. Wszystko po to, by wirus się tak szybko nie rozprzestrzeniał.

11 marca, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię nowego koronawirusa na całym świecie. Natomiast w Polsce 14 marca zaczął obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. Od tego dnia funkcjonowanie galerii handlowych zostało ograniczone do otwarcia sklepów spożywczych, aptek i drogerii, restauracje i bary w praktyce wstrzymały działalność, zamknięte zostały granice dla cudzoziemców, a także do odwołania zawieszono międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze. W ciągu całego roku tego typu obostrzenia pojawiały się jeszcze kilka razy w różnych formach. 13 marca ogłoszono, że część szpitali na terenie Polski zostanie przekształconych w szpitale zajmujące się wyłącznie walką z koronawirusem. W Poznaniu oddelegowany do tego został Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia. Dzięki leczeniu, już 1 kwietnia mogliśmy mówić o pierwszych ozdrowieńcach w Poznaniu.

Od początku pandemii do pracy ruszyli naukowcy, którzy badali samego wirusa i wiele innych kwestii z nim związanych. Dzięki temu, 14 kwietnia przedstawiciele Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk poinformowali, że udało im się stworzyć pierwszy polski (i poznański) test pozwalający wykryć koronawirusa.

O tym, jak niespodziewanie pandemia pojawiła się na świecie i w Polsce mógł świadczyć fakt, że na przełomie marca i kwietnia szpitale borykały się z ogromnym brakiem środków ochrony osobistej. Tu na pomoc ruszyli wszyscy - od grup ludzi, którzy wspólnie szyli maseczki, przez drobnych przedsiębiorców dostarczających posiłki medykom, po większe firmy, instytucje i fundacje. Dzięki działaniom już 15 kwietnia do Poznania przyleciał samolot z dostawą środków ochronnych prosto z Chin.

Z kolei od 16 kwietnia po raz pierwszy resort zdrowia wprowadził obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. W kolejnych miesiącach ten zapis wielokrotnie ulegał zmianom.

W połowie kwietnia w Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu potwierdzono blisko 50 zakażeń wśród personelu i pensjonariuszy. Z tego względu 17 kwietnia wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podjął decyzję o ewakuacji zakażonych mieszkańców DPS do poznańskiego szpitala zakaźnego. Niestety, jedna osoba zmarła tuż przed ewakuacją.

Wzrost zakażeń koronawirusem w regionie sprawił, że jeden szpital zakaźny przestał być wystarczający. Z tego powodu wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk 20 kwietnia poinformował o utworzeniu następnego szpitala jednoimiennego w Wolicy koło Kalisza.

23 kwietnia „Głos Wielkopolski” informował o nowej terapii skutecznej w najcięższych przypadkach zakażeń koronawirusem - lekiem Remdesivir, który wkrótce miał trafić do 4 szpitali w Polsce, w tym do poznańskiego Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia. Jak przyznawali lekarze, terapia ta uratowała wiele ciężkich przypadków.

Od czerwca można było mówić o stopniowym wracaniu do normalności. Jednak, na początku sierpnia rząd przyjął metodę wprowadzania dodatkowych restrykcji w poszczególnych powiatach, w zależności od liczby zakażeń, oznaczając każdy z powiatów kolorem żółtym i czerwonym.

W tej drugiej strefie Poznań i powiat poznański po raz pierwszy znalazły się 17 października. Zaledwie tydzień później, decyzją rządu czerwoną strefą została objęta cała Polska. Dokładnie 29 października Wielkopolska znalazła się na niechlubnym 1 miejscu w „rankingu” województw z największą liczbą zakażeń w Polsce. Wtedy była to liczba 2633 przypadków.

Nadzieja na lepsze i powrót do przed pandemicznej normalności pojawiła się 9 listopada, kiedy prezes firmy Pfizer Albert Bourla ogłosił, że wyprodukowano szczepionkę na koronawirusa. Jej skuteczność według badań wynosiła ponad 90 proc. W kolejnych miesiącach pojawiały się szczepionki innych firm. Do Polski trafiły w grudniu.

Od października w Poznaniu mówiło się o uruchomieniu szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Choć początkowo jego otwarcie zaplanowane było na 30 listopada, to finalnie do końca 2020 roku nie rozpoczął on swojej działalności.

W poniedziałek, 28 grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko koronawirusowi. Pierwszą grupą, która przyjęła szczepionki byli medycy i pracownicy placówek medycznych.

W ostatni dzień grudnia, w sylwestra, zgodnie z zapowiedziami rządu w Polsce wprowadzona została narodowa kwarantanna. W całym kraju obowiązywał zakaz przemieszczania się od godziny 19 w sylwestra, 31 grudnia 2020 do godziny 6 w Nowy Rok - 1 stycznia 2021. Narodowa kwarantanna zakładała także szereg innych obostrzeń, które obowiązywały przez kolejne miesiące 2021 roku.

19 marca 2020

Kolejorz skończył 98 lat. Rocznica była okazją do refleksji o najważniejszych wydarzeniach z historii klubu i przemyśleń o tym, jak przygotować się do największego jubileuszu, czyli stulecia.

Lech Poznań świętuje 99. urodziny - zobacz archiwalne zdjęci...

20 kwietnia 2020

Tego dnia odeszła Krystyna Łybacka, wieloletnia poznańska posłanka i była minister edukacji. Zmarła w poznańskim szpitalu, po krótkiej i ciężkiej chorobie. Miała 74 lata.

Nie żyje Krystyna Łybacka. Poznańska posłanka SLD, była mini...

29 kwietnia 2020

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że nie weźmie udziału w wyborach korespondencyjnych.

15 maja 2020

Rafał Trzaskowski tego dnia został nowym kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta.

17 maja 2020

Ksiądz Arkadiusz H. molestował dzieci i był przenoszony do innych parafii. 17 maja ujawnili to bracia Sekielscy w swoim filmie „Zabawa w chowanego”. Według filmu, biskup kaliski Edward Janiak nie zareagował na zgłoszone mu przypadki pedofilii.

29 czerwca 2020

I tura wyborów prezydenckich nie przyniosła połowy głosów Polaków żadnemu z kandydatów. Do decydującego pojedynku w drugiej turze stanęli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

30 czerwca 2020

32. rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu została prof. Bogumiła Kaniewska. Był to historyczny wybór w historii stuletniej tradycji UAM, ponieważ została ona pierwszą kobietą-rektorem.

UAM ma nowego rektora. Na czele Uniwersytetu im. Adama Micki...

12 lipca 2020

Andrzej Duda po raz drugi został prezydentem Polski. Tego dnia Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. W drugiej turze Andrzej Duda zdobył 51,03 procent głosów, a Rafał Trzaskowski - 48,97 procent. Frekwencja wyniosła 68,18 procent.

15 sierpnia 2020

W sobotę 15 sierpnia, w wieku 64 lat, zmarł Marek Zaradniak. Był poznańskim dziennikarzem zajmującym się tematyką kulturalną. Pracował w „Gazecie Poznańskiej” i „Głosie Wielkopolskim”.

20 sierpnia 2020

Tego dnia Tomasz J. został uznany winnym zabójstwa pięciu osób oraz usiłowania zabójstwa kolejnych 34 osób poprzez doprowadzenie do wybuchu kamienicy na Dębcu. Poznański sąd skazał go na dożywocie.

3 września 2020

W czwartek, 3 września dziennikarka „Głosu Wielkopolskiego”, Anna Karbowniczak jadąc rowerem, została śmiertelnie potrącona. Sprawca uciekł z miejsca wypadku. Tuż przed śmiercią Ania otrzymała anonimowe pogróżki. Ania Karbowniczak zmarła dzień przed 35. urodzinami.

20 września 2020

Po 25 latach do Poznania wróciły derby. Tego dnia na stadionie przy ul. Bułgarskiej Lech pokonał Wartę 1:0.

11 października 2020

Tego dnia 19-letnia Iga Świątek została pierwszą polską zwyciężczynią tenisowej imprezy zaliczanej do Wielkiego Szlema.

22 października 2020

Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodny z konstytucją przepis dopuszczający aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. To z kolei doprowadziło do masowych protestów Polek i Polaków w całym kraju. Przez kolejne tygodnie i miesiące „Głos” relacjonował protesty odbywające się na terenie Wielkopolski.

Strajk kobiet: Poznań zablokowany. Protestujący utrudniają r...

9 listopada 2020

W wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wygrywa Joe Biden. Uzyskał ponad 270 głosów elektorskich, pokonując tym samym Donalda Trumpa.

17 grudnia 2020

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, na wniosek szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, został odwołany ze stanowiska przez premiera Mateusza Morawieckiego.

obrazek

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie