Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy koncert w Poznaniu na 105. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpią gwiazdy!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Podczas wyjątkowego koncertu w Poznaniu wystąpią m.in. Andrzej Smolik, Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski.
Podczas wyjątkowego koncertu w Poznaniu wystąpią m.in. Andrzej Smolik, Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski. Sylwia Dąbrowa/Zdjęcie ilustracyjne
W Poznaniu odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Dochód z biletów zostanie przeznaczony na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej!

Spis treści

- 105. rocznica rzeczywiście skłania nas do tego, żeby więcej zainwestować i nieco więcej zaproponować niż zwykle - mówił w poniedziałek marszałek województwa wiekopolskiego Marek Woźniak - Myślę, że to jest najważniejsza rocznica dla Wielkopolan - to jest rocznica, która nas jednoczy, która daje nam powód do dumy, satysfakcji z tego co nasi przodkowie zrobili i daje nam pewną legitymację dla odrębności wielkopolskiej, a jednocześnie jest silnym bodźcem do tego abyśmy dalej jako wielkopolska wspólnota starali się coś wyjątkowego, własnego zaproponować w przestrzeni Polski.

Mamy dopiero początek listopada, jednak już teraz można kupować wejściówki na wyjątkowy koncert i wesprzeć budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Koncert "Wielkopolska gra dla muzeum"

Koncert odbędzie się 17 grudnia o godz. 18 na MTP w Pawilonie 5. Wystąpi Andrzej Smolik, który sprawuje artystyczną pieczę nad koncertem i inne gwiazdy polskiej estrady. Wydarzenie rozpocznie zespół Muchy, wystąpią również Katarzyna Nosowska, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Natalia Szroeder, Piotr Rogucki, Kev Fox i Michał Wiraszko. Prowadzenie przypadnie Piotrowi Stelmachowi, a całość dopełnią wizualizacje stworzone przez Tomasza Kuczmę. Bilety w cenie 50 zł dostępne są w sprzedaży internetowej na ToBilet oraz w Centrum Informacji Kulturalnej.

- Koncert ma być radosnym elementem obchodów, bo jak wiemy - po pierwsze - powstanie to nie tylko uroczystości przy pomnikach czy cmentarzach - to również naszym zdaniem powód do tego żebyśmy w Wielkopolsce radośnie ten dzień - tę rocznicę obchodzili i tak do niej podchodzili - mówił Marek Woźniak.

- Będziemy mogli muzycznie pochylić się nad historią - mówił Andrzej Smolik - Będzie to dość długi koncert (20 piosenek). Każdy z tych wspaniałych artystów ma już swój własny dorobek i na pewno z niego skorzystamy, będzie on podany w nieco inny, specjalnie zaaranżowany na tę okazję sposób.

Budowa nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Co ważne - dochód z biletów zostanie przeznaczony na budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Marszałek Marek Woźniak oraz Tadeusz Musiał, prezes Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919 zachęcają do wspierania muzeum posiadanymi eksponatami, które znajdą swoje miejsce w salach nowego gmachu muzeum.

Plan obchodów rocznicowych - Miasteczko Powstańcze

Jak opisywał Marek Woźniak, w tym roku do punktów kulminacyjnych obchodów należeć będzie zorganizowane w weekend 16 i 17 grudnia - Miasteczko Powstańcze.

- To już jest pewna tradycja. Proponujemy Miasteczko Powstańcze, gdzie ci, którzy nas odwiedzą, będą mogli zobaczyć szereg atrakcji i brać w nich bezpośredni udział czy wchodzić w pewne interakcje, otrzymać flagi powstańcze - mówił Marek Woźniak.

W trakcie dwudniowego wydarzenia plenerowego - podczas Jarmarku Świątecznego - odwiedzający będą mogli poczuć klimat epoki sprzed ponad stu lat, m.in. dzięki obecności grup rekonstrukcyjnych, a także wykonać stylizowane zdjęcia. Nie zabraknie konkursów, quizów i warsztatów. Tradycyjnie będzie można ogrzać się bezalkoholowym grogiem powstańczym.

Wizyta w Miasteczku Powstańczym to także doskonały sposób na zdobycie flag powstańczych - do czego zachęca marszałek - którymi Wielkopolanie udekorują domy w rocznicę powstania.

Sobotni wieczór (16.12) w Miasteczku to rockowa podróż z muzykami zespołu uxtorpeda. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00.

Rekonstrukcja historyczna

Tradycyjnie 26 grudnia można będzie podziwiać wyjątkową inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania, która odbędzie się na poznańskim Dworcu Letnim. Będzie to wynik wspólnej pracy Poznańskiego Chóru Nauczycielskiego, Muzeum Powstania Wielkopolskiego i Kolei Wielkopolskich.

W rolę mistrza Paderewskiego wcieli się aktor Teatru Nowego Andrzej Lajborek. Zorganizowany zostanie również przejazd dedykowanym rocznicy specjalnym pociągiem na trasie relacji Poznań Główny - Swarzędz - Poznań Główny.

Koncert w auli UAM

27 grudnia o godzinie 19.00 w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu odbędzie się tradycyjny koncert marszałkowski Filharmonii Poznańskiej pt.: MARSYLIANKA WIELKOPOLSKA W 105. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO. Podczas koncertu usłyszymy między innymi pieśni powstańcze Ignacego Jana Paderewskiego i Feliksa Nowowiejskiego oraz najpiękniejsze kolędy. Wystąpią: Marcin Gałęski - fortepian, organy, Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki, Maciej Wieloch - dyrygent. Bilety na to wydarzenie w cenie 20 zł będą dostępne wkrótce.

Spotkanie przy pomniku

Jest to najważniejsze wydarzenie 27 grudnia. Spotkanie przy pomniku tradycyjnie odbędzie się o 16.40. Wcześniej natomiast o 12.30 odbędzie się msza święta w poznańskiej Farze, a jeszcze wcześniej o godz. 11.30 nastąpi złożenie kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Uroczystość będzie można śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl, poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu. Transmisja obchodów będzie tłumaczona na język migowy.

Nagroda Dobosza

Nie zabraknie też wręczenia statuetek Dobosza - nagrody za wybitne osiągnięcia w propagowaniu pamięci o Powstaniu. Gala odbędzie się 11 grudnia o godz. 11 w Pałacu Działyńskich.

Bieg

W ramach I edycji cyklu Biegów Powstania Wielkopolskiego 17 grudnia 2023 r. odbędzie się V Bieg Średzkich Powstańców Wielkopolskich. Celem cyklu Biegów Powstania Wielkopolskiego jest upamiętnienie historii zwycięskiego zrywu poprzez zaangażowanie Wielkopolan do aktywności fizycznej w miejscach związanych z wydarzeniami z lat 1918-1919.

Na cykl składają się cztery biegi na dystansie od 10 do 12 km. Trzy z nich już się odbyły: Wijewo – IV Bieg Powstańczy (10 km) 12.02.2023; Gołańcz - Bieg Gołanieckiej Kompanii Powstańczej (10 km) 24.06.2023 oraz Lwówek - XLIV Bieg Powstańczy Lwówecka Dziesiątka (10 km) 30.09.2023.

Lokalizacje zostały wybrane tak, aby symbolizowały zasięg walk powstańczych na północy, południu, zachodzie i wschodzie od Poznania. Mają za zadanie przybliżyć lokalne miejsca pamięci, miejscowych bohaterów, oraz kluczowe powstańcze akcenty (np. krzyż powstańczy). W 3 dotychczas przeprowadzonych biegach wystartowało 412 zawodników, z czego 47 osób uczestniczyło we wszystkich biegach. Ostateczną liczę uczestników, którzy ukończyli cały cykl poznamy po średzkiej odsłonie imprezy. W 2024 roku planujemy organizację II edycji Biegów Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości w Warszawie

28 grudnia odbywały się będą uroczystości w Warszawie. Rozpoczną się one mszą świętą w bazylice archikatedralnej na Starym Mieście. Następnie pochód przejdzie przez plac Zamkowy, przez Krakowskie Przedmieście, do Grobu Nieznanego Żołnierza, a następnie na Powązki.

Most kolejowy nad Osiecznicą między Chrzypskiem Małym a Kikowem na linii Szamotuły – Międzychód w latach 1920-1939. Więcej zdjęć --->

Przedwojenna Wielkopolska na zdjęciach. Tak wyglądały miasta...

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejskie Historie, odcinek 4 - Piła:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski