Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apel Stowarzyszenia Romów w Polsce do prezydenta Poznania o likwidację koczowiska przy Lechickiej. Mieszkają tu rumuńscy Romowie

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
- Koczowisko obywateli narodowości romskiej znajduje się na terenie byłych Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 23 Lutego przy Umultowskiej i Lechickiej - mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania. - Jest to teren prywatny, za który odpowiedzialni są właściciele nieruchomości. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w sprawie zasiedzenia przez miasto tego terenu z dniem 1 września 1990 roku.
- Koczowisko obywateli narodowości romskiej znajduje się na terenie byłych Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 23 Lutego przy Umultowskiej i Lechickiej - mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania. - Jest to teren prywatny, za który odpowiedzialni są właściciele nieruchomości. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w sprawie zasiedzenia przez miasto tego terenu z dniem 1 września 1990 roku. Robert Woźniak
Stowarzyszenie Romów w Polsce zwróciło się do prezydenta Poznania o niezwłoczną likwidację koczowiska przy ul. Lechickiej i eksmitowanie z niego rumuńskich obywateli.

Roman Kwiatkowski, prezes stowarzyszenia zwraca uwagę, że polskie prawo dotyczy także rumuńskich Romów, a jeśli go nie przestrzegają, to mogą być wydaleni do swojego kraju. Twierdzi, że tolerowanie przez lata łamania prawa „doprowadziło do swoistego stanu bezkarności, nagannych (przestępczych), działań”.

Czytaj też: Mieszkańcy Winograd mają dość nieodpowiedniego zachowania Romów. Rada osiedla napisała w tej sprawie list do prezydenta

Kwiatkowski uważa, że wpływa to negatywnie na postrzeganie polskiej społeczności Romów, bo większość ludzi nie rozróżnia polskiego Roma od rumuńskiego. Zdaniem stowarzyszenia, obowiązujące przepisy pozwalają na szybkie i skuteczne likwidowanie nielegalnych koczowisk. „Tak też winno stać się z koczowiskiem na osiedlu Winogrady w Poznaniu” – czytamy w piśmie do prezydenta, które wpłynęło do urzędu w czwartek.

- Koczowisko obywateli narodowości romskiej znajduje się na terenie byłych Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 23 Lutego przy Umultowskiej i Lechickiej - mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania. - Jest to teren prywatny, za który odpowiedzialni są właściciele nieruchomości. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w sprawie zasiedzenia przez miasto tego terenu z dniem 1 września 1990 roku.

Apel Stowarzyszenia Romów w Polsce do prezydenta Poznania o ...

– Odpowiedź na nie jest przygotowywana – mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta. - Koczowisko obywateli narodowości romskiej znajduje się na terenie byłych Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. 23 Lutego przy Umultowskiej i Lechickiej. Jest to teren prywatny, za który odpowiedzialni są właściciele nieruchomości. Obecnie toczy się postępowanie sądowe w sprawie zasiedzenia przez miasto tego terenu z dniem 1 września 1990 roku.

Sprawdź: Koczowisko przy Lechickiej: Romowie z dostępem do wody i sanitariatów?

Żabierek zapewnia, że władze Poznania podejmują wszelkie dostępne działania, by pomóc społeczności zamieszkującej koczowisko, a równocześnie zapewnić mieszkańcom osiedla spokój i bezpieczeństwo.

– Zaplanowane są już spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych, miejskich jednostek, rady osiedla oraz społeczności romskiej, by razem wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie – twierdzi Żabierek.

ZOBACZ TEŻ:

Które osiedla i okolice w Poznaniu są najbardziej niebezpieczne? Zobacz najnowszy ranking przygotowany na podstawie głosów internautów serwisu Otodom. Oto zestawienie od najbardziej niebezpiecznego osiedla w Poznaniu do najbezpieczniejszego.Przejdź do rankingu ----->>>

Które miejsca i osiedla w Poznaniu są najbardziej niebezpiec...

Każda dzielnica Poznania budzi określone skojarzenia. Większość z nich to ugruntowane od dawna stereotypy, które czasem nie mają dziś wiele wspólnego z rzeczywistością. Inne skojarzenia to wynik znanego powiedzenia czy cytatu ze znanej piosenki albo powszechnie rozpoznawalne budynki. Sprawdź, z czym kojarzą się Wilda, Jeżyce, Łazarz, Rataje, Sołacz, Strzeszyn czy Piątkowo. Czy te skojarzenia są słuszne? Oceńcie sami. Zobacz, z czym kojarzą się poznańskie dzielnice ---->

Dzielnice Poznania - każda ma swoją specyfikę i budzi różne ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski