Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całej Polsce, a w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim. Wilczym Tropem pobiegnie 1000 osób

Radosław Patroniak
Radosław Patroniak
Bieg Tropem Wilczym w poprzednim roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród entuzjastów biegania
Bieg Tropem Wilczym w poprzednim roku cieszył się dużym zainteresowaniem wśród entuzjastów biegania Lukasz Gdak
W niedzielę, 1 marca nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu odbędzie się "Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wilczym Tropem”, którego pomysłodawcą jest Fundacja Wolność i Demokracja, a organizatorem lokalnym - „Maratończyk” Maciej Łucyk.

Na starcie stanie aż 1000 biegaczy, dla których przygotowano 3 dystanse: 1963 m, 4,3 km oraz 10 km, a także trasę do marszu Nordic Walking na dystansie 4,3 km. Wystartują również nasi milusińscy, którzy w zależności od wieku będą mieli do pokonania dystans od 200 do 1000 m.

W zbliżającej się VIII edycji Biegu Tropem Wilczym, ambicją organizatorów jest zorganizowanie biegu w ponad 370 miastach, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 000 biegaczy.

W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast.

Każdy kto chciałby wystartować w tym wyjątkowym biegu powinien się jak najszybciej zapisać. Zapisy elektroniczne na stronie www.tropemwilczympoznan.pl. Obecnie na liście startowej jest już ponad 450 osób dorosłych i niemal 80 dzieci.

Opłata startowa do 31 stycznia wynosi 39 zł, w biegach dzieci 15 zł (do 23 lutego).

Czytaj też: Biegnąć oddali hołd żołnierzom wyklętym

W zeszłorocznej edycji biegu na starcie stanęło niemal 800 i 129 dzieci. Najlepiej z dystansem 1963 m poradzili sobie Filip Różański (06:57) i Kamila Wylegała (09:50). Dystans 4,3 km najszybciej pokonali Jaś Kolanowski (15:51) i Weronika Hedzielska (17:29). Na trasie 10 km najszybciej pobiegli Aron Przybył (34:31) i Dominika Kłoda (42:13). W marszu z kijkami dystans 4,3 km najszybciej przeszli Roman Woroch (27:33) i Liliana Kasprzyk (30:12).

W 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – ku czci polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wówczas 1500 biegaczy!

Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje:
Interesujesz się sportem? Tu znajdziesz najciekawsze, najnowsze, najważniejsze informacje

Chcesz skontaktować się z autorem informacji? [email protected]

Krychowiak kończy z kadrą!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski
Dodaj ogłoszenie