MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie uczelnie w Wielkopolsce bez licencji na rekrutacje na kierunki lekarskie. "Lekarz musi być kształcony według najwyższych standardów"

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu swoją działalność rozpoczął w październiku ubiegłego roku.
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu swoją działalność rozpoczął w październiku ubiegłego roku. Bartłomiej Hypki
Dwie uczelnie medyczne w Wielkopolsce nie otrzymały pozwolenia na prowadzenie rekrutacji na kierunkach lekarskich. Obie odwołały się od decyzji. Czy uda im się kształcić młodych medyków?

Dwie uczelnie w Wielkopolsce bez licencji na rekrutacje na kierunki lekarskie

Chodzi o Uniwersytet Kaliski i Poznańską Akademię Medyczną Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I. Obie uczelnie nie znalazły się na liście Ministerstwa Zdrowia dot. limitów przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

W całym kraju jest łącznie dziewięć szkół wyższych w Polsce, które otrzymały w tej sprawie negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Tym samym nie mogą one prowadzić rekrutacji na studia na kierunku lekarskim.

Ostateczne decyzje w połowie czerwca

Władze obu uczelni postanowiły odwołać się od decyzji Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Obecnie czekają na wyniki kontroli. Uniwersytet Kaliski skontrolowany przez komisję został już w kwietniu, z kolei Poznańska Akademia Medyczna ma być sprawdzona na dniach. Od wyników tych kontroli zależą dalsze losy kierunków.

– Do połowy czerwca PKA ma przeanalizować wszystkie uczelnie i dostarczyć mi i ministrowi nauki pełną informację. Ja mam przygotowane rozporządzenie o limitach. Ono wejdzie w życie w połowie czerwca. Jeśli do tej pory PKA przekaże nam inne pozytywne opinie i oceny przygotowania uczelni do otwarcia kierunków medycznych, to to rozporządzenie będzie zmienione i te uczelnie dopiszemy –mówiła w piątek w Poznaniu minister zdrowia Izabela Leszczyna.

"Lekarz musi być kształcony według najwyższy standardów"

Szefowa resortu zdrowia dodała, że jeżeli komisja nie zmieni swojej decyzji, wówczas zarówno ona, jak i minister nauki nie zezwolą na przeprowadzanie rekrutacji na tych uczelniach.

– Uważam, że to jest uczciwe i bezpieczne dla pacjentów, bo lekarz musi być kształcony według najwyższych standardów - podsumowała Leszczyna.

Głos w sprawie akredytacji na rekrutowanie studentów na kierunek lekarski zabrali również przedstawiciele Porozumienia Rezydentów OZZL.

– Z uwagi na nasze wielomiesięczne działania mające na celu walkę z degradacją jakości kształcenia na kierunkach lekarskich, odbieramy decyzję resortu zdrowia pozytywnie. Na lekarzach spoczywa odpowiedzialność za ludzkie życie i zdrowie. Tylko uczelnie co do przygotowania, których nie ma zastrzeżeń powinny kształcić przyszłych lekarzy - nie ma zgody na nauczanie za pomocą półśrodków – mówi Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.

Studia, które od początku budziły kontrowersje

Przypomnijmy, że Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu swoją działalność rozpoczął w październiku ubiegłego roku. Uczelnia powstała na bazie działającej wcześniej Akademii Kaliskiej. Jeszcze w 2022 roku, szkoła uzyskała prawo do kształcenia studentów na kierunku lekarskim. W ubiegłym roku przyjęto na niego 90 osób.

Jednak studia lekarskie na Uniwersytecie Kaliskim szybko zaczęły budzić kontrowersje. W październiku ubiegłego roku Naczelna Izba Lekarska złożyła w sprawie kierunku zawiadomienie do prokuratury. Przedstawiciele NIL twierdzili, że uczelnia nie ma odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego, a sam program studiów nie został dopasowany do standardów kształcenia.

Z kolei Poznańska Akademia Medyczna to uczelnia, która jako pierwsza prywatna placówka w Polsce zdecydowała się uruchomić kierunek lekarski. Oficjalne informacje na ten temat w ubiegłym roku przekazali byli już wiceminister zdrowia Piotr Bromber i minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk. Dziekanem wydziału lekarskiego został znany w Poznaniu prof. Witold Szyfter, wieloletni szef kliniki otolaryngologii w szpitalu przy ul. Przybyszewskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski