MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd będzie finansował program in vitro! Od kiedy? Minister zdrowia ogłosiła to w Poznaniu. Pary będą mogły liczyć na 6 prób

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Minister zdrowia przekazała w Poznaniu dobrą wiadomość dla par borykających się z problemem niepłodności
Minister zdrowia przekazała w Poznaniu dobrą wiadomość dla par borykających się z problemem niepłodności Robert Woźniak
W piątek minister zdrowia przekazała, że rząd będzie finansował program leczenia niepłodności metodą in vitro. – To program dla kobiet i mężczyzn, dla tych wszystkich, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa, ale bez wsparcia medycznego nie są w stanie – zaznaczyła Izabela Leszczyna.

Rząd będzie finansował program in vitro od 1 czerwca!

Informację tę przekazała podczas wizyty w poznańskim szpitalu ginekologicznym.

– Z wielką radością i prawdziwą satysfakcją informuję, że od 1 czerwca, czyli Dnia Dziecka, startuje program leczenia niepłodności metodą in vitro finansowany z budżetu państwa – mówiła w Poznaniu minister zdrowia Izabela Leszczyna.

– To program dla kobiet i mężczyzn, dla tych wszystkich, którzy chcą doświadczyć rodzicielstwa, ale bez wsparcia medycznego nie są w stanie – dodawała.

Pary będą mogły liczyć na 6 prób

Jak tłumaczy szefowa resortu, program zaplanowany jest na pięć lat, ale niewykluczone, że zostanie on przedłużony. Łącznie przeznaczonych zostanie na niego 2,5 mld złotych, czyli 500 mln zł rocznie. Pary będą mogły liczyć na 6 prób. W ramach programu wybrano 58 ośrodków, które będą realizowały procedurę in vitro. Wśród nich jest również poznański szpital ginekologiczny.

Jak mówiła minister Leszczyna, finansowanie procedury in vitro przez rząd jest kontynuacją projektu byłej premier Ewy Kopacz, która już 10 lat temu podejmowała działania mające na celu wsparcie par z problemem niepłodności.

- Kiedy bezduszna władza naszych poprzedników to finansowanie zlikwidowała, to samorządy przejęły ten ciężar. Nie wszystkie, ale te, które to zrobiły finansowały tę procedurę ze swoich skromnych środków, dzisiaj mają satysfakcję, bo rodzą się dzieci – mówiła Ewa Kopacz. – Wiemy, jak ważną rzeczą dla tych kobiet jest czas. Przez te 8 lat tamta władza ukradła pacjentkom ten czas. A niekiedy, w skrajnych przypadkach, kiedy nie mogły one skorzystać z komercyjnej służby zdrowia, niestety bezpowrotnie straciły szansę na to, żeby mieć swoje własne dziecko.

O wsparciu programu in vitro przez lokalne samorządy mówił też marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

– Chciałbym podziękować za to, że państwo wraca na swoje miejsce. My za państwo wykonywaliśmy finansowanie procedur, które w dzisiejszym świecie są oczywistością. To było ponad 350 procedur, 180 ciąż, czyli 10 mln złotych – podsumował marszałek.

– Przygotowany program miał zakończyć się w 2025 roku. Szczęśliwie się zdarzyło, że już nie musimy go kontynuować, dlatego te pieniądze przeznaczymy na inny program profilaktyki zdrowotnej. Mamy satysfakcję, że mogliśmy wypełnić tę lukę, ale też że teraz będzie nieograniczony dostęp do tych procedur.

"Włączyliśmy do tego programu onkopłodnosć"

Jak tłumaczyła minister zdrowia, program, który został uruchomiony 1 czerwca minimalnie różni się od tego, co zakładała 10 lat temu Ewa Kopacz.

– Nowością jest to, że włączyliśmy do tego programu onkopłodnosć. To znaczy, że kobiety i mężczyźni, którzy muszą poddać się leczeniu onkologicznemu, często wycieńczającemu organizm, będą mogli dzięki temu programowi zamrozić swoje komórki i skorzystać z nich po zakończeniu terapii – podkreślała Izabela Leszczyna.

O tym, jak istotne i pomocne jest in vitro wspomniał również dyrektor ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego w Poznaniu.

– W naszym jedynym w Polsce uniwersyteckim centrum leczenia niepłodności przez okres 23 lat urodziło się prawie 3 600 dzieci. To znaczy, że w ciągu miesiąca tych dzieci było ok. 155. W miejscowościach takich, jak Opatówek, Ujście czy Rakoniewice jest mniej mieszkańców, niż dzieci urodzonych w naszym centrum. A z taką informacją trudno walczyć – mówił prof. Maciej Wilczak.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected].

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski