Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ethno Port w Poznaniu pod znakiem zapytania. Koniec festiwalu w CK Zamek?

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Ethno Port to jeden z najważniejszych festiwali w kulturalnym kalendarium Poznania. Impreza, organizowana przez Centrum Kultury Zamek od 2008 roku, zawsze przyciąga prawdziwe tłumy, które bawią się na koncertach gwiazd muzyki etnicznej, ludowej i tradycyjnej.
Ethno Port to jeden z najważniejszych festiwali w kulturalnym kalendarium Poznania. Impreza, organizowana przez Centrum Kultury Zamek od 2008 roku, zawsze przyciąga prawdziwe tłumy, które bawią się na koncertach gwiazd muzyki etnicznej, ludowej i tradycyjnej. Łukasz Gdak
Czy festiwal Ethno Port odbędzie się w 2020 roku? To pytanie zadają sobie poznańscy miłośnicy muzyki świata, po tym jak pojawiły się doniesienia, że w wyniku braku środków najbliższa edycja imprezy w Centrum Kultury Zamek może nie dojść do skutku.

Ethno Port to jeden z najważniejszych festiwali w kulturalnym kalendarium Poznania. Impreza, organizowana przez Centrum Kultury Zamek od 2008 roku, zawsze przyciąga prawdziwe tłumy. Dotąd finansowana była ze sprzedaży biletów i budżetu miasta, które na potrzeby ostatniej edycji wyłożyło 500 tys. zł. Do niedawna impreza mogła też liczyć na dotacje z ministerstwa kultury, jednak w 2017 roku zostały one wstrzymane.

Wiele wskazuje na to, że pieniędzy na dalsze organizowanie Ethno Portu może teraz zabraknąć również miastu. Cięcia w budżecie, związane z tzw. „piątką Kaczyńskiego” (pakietem obietnic na pierwsze sto dni rządu), mogą zaowocować odwołaniem najbliższego festiwalu w CK Zamek, ponieważ z podatku PIT do budżetu miasta spłynie ok. 175 mln zł mniej.

Wszystko w rękach Zamku

Jednak Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury Zamek, podkreśla, że na ferowanie wyroków jest jeszcze za wcześnie. Twierdzi, że to nie miasto odpowiada za organizację festiwalu, i nie miasto chce z niego zrezygnować.

– Organizatorem Ethno Portu jest Centrum Kultury Zamek, który musi znaleźć w swoim budżecie prawie 1,5 mln oszczędności w związku z kryzysem budżetu miasta. Jesteśmy dobrej myśli, że ten ważny dla nas wszystkich festiwal się odbędzie. Sytuacja zagrożenia dla festiwalu jest wynikiem konieczności szukania ogromnych oszczędności w budżecie Zamku. Ta sytuacja dotyczy budżetu całej kultury, budżetów innych instytucji i NGO. Jeśli mielibyśmy wskazywać prawdziwego sprawcę zagrożenia dla Ethno Portu, to są nim rządowe zmiany podatkowe – mówi Hryniewiecka.

W podobnym tonie sprawę komentuje Justyna Makowska, dyrektorka Wydziału Kultury. – Decyzja o rezygnacji z finansowania przez miasto festiwalu Ethno Port nie została podjęta. Nadal trwają prace nad przyszłorocznym budżetem. W związku z wprowadzanymi reformami rządowymi, które są bardzo dużym obciążeniem dla budżetów samorządów, konieczne jest dokonanie cięć w wydatkach bieżących w różnych obszarach, w tym także tych związanych z działalnością kulturalną – podkreśla Makowska.

W 2019 roku Ethno Port odbywał się od 13 do 16 czerwca. Jego gwiazdą były m.in. The Como Mamas.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski