18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Euro 2012: Droga do mistrzostw nie była usłana różami

Jacek Pałuba
Gdy przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu wmurowywano kamień węgielny pod budowę IV trybuny, nikt nawet nie marzył, że w Poznaniu odbędą się piłkarskie mistrzostwa Europy. Ale w 2012 roku marzenia stały się faktem. O drodze Polski i Poznania do Euro 2012 pisze Jacek Pałuba

A droga do organizacji turnieju, który po igrzyskach olimpijskich i piłkarskich mistrzostwach świata, jest trzecią najważniejszą i największą imprezą sportową globu, nie była wcale taka łatwa. 6 czerwca 2003 roku na stadionie przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu rozgrywany był towarzyski pojedynek reprezentacji Polski i Kazachstanu.

Przed meczem Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, Andrzej Nowakowski - ówczesny wojewoda wielkopolski oraz Michał Listkiewicz, prezes PZPN i Stefan Antkowiak, prezes Wielkopolskiego Związku Piłki i Nożnej i wiceprezes PZPN wmurowali kamień węgielny pod budowę IV trybuny stadionu, która miała "zamknąć" obiekt, istniejący do tej pory w kształcie podkowy. Ale nikt wtedy nie myślał o Euro ani w Poznaniu, ani w Polsce. Polacy wygrali towarzysko z Kazachstanem 3:0, a potem ruszyła na dobre budowa IV trybuny.

Tymczasem 27 września 2003 toku we Lwowie spotkały się zarządy polskiej i ukraińskiej federacji piłkarskiej. Ówcześni szefowie delegacji Hrihorij Surkis oraz Michał Listkiewicz, w obecności Kazimierza Górskiego, prezesa honorowego PZPN, podpisali porozumienie o podjęciu starań dla wspólnej kandydatury do organizacji finałów Euro 2012 na terenie obu krajów.

Tak naprawdę pierwszym i jedynym "ojcem" tej sprawy był Hrihorij Surkis, który wykorzystywał różne fortele do tego, aby przekonać polskich partnerów do podjęcia tak wielkiego wyzwania. Bo naprawdę niewielu wierzyło w powodzenie tego przedsięwzięcia. Po ponad roku, 30 stycznia 2005 roku, Polski Związek Piłki Nożnej oraz Federacja Ukraińska złożyły oficjalne dokumenty, wymagane przepisami UEFA, razem z rządowymi gwarancjami. Tym samym Polska i Ukraina stały się oficjalnie kandydatami do organizacji Euro 2012. Zgłosiły się także Grecja, Turcja, Włochy oraz wspólnie Chorwacja i Węgry. Dokumentów natomiast nie przesłali trzej inni kandydaci - Rosja, Rumunia i Azerbejdżan, które wcześniej zapowiadały start w wyścigu.

1 lutego 2005 r. miasto Poznań złożyło w PZPN dokumentację pierwszej fazy aplikacyjnej. W stolicy Wielkopolski przez cały 2004 rok intensywnie pracowano nad stworzeniem odpowiednich dokumentów. 5 września 2005 r. Polska, zgodnie z decyzją UEFA, ograniczyła liczbę chętnych do organizacji turnieju - podano cztery miasta główne: Warszawa, Gdańsk, Wrocław i Kraków oraz dwa rezerwowe: Poznań i Chorzów.

Więcej czytaj w piątkowym Głosie Wielkopolskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski