18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filharmonia Poznańska: Koncert na zakończenie sezonu!

Marek Zaradniak
Piątkowego wieczoru Jan Lisiecki zagrał z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
Piątkowego wieczoru Jan Lisiecki zagrał z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Waldemar Wylegalski
Urodzony w Kanadzie 18-letni pianista Jan Lisiecki był solistą kończącego sezon piątkowego koncertu Filharmonii Poznańskiej.

Niezwykły przebieg miał piątkowy finał sezonu Filharmonii Poznańskiej w Auli UAM. Jego solistą był 18-letni, urodzony w Calgary w Kanadzie pianista Jan Lisiecki, artysta, który mimo młodego wieku ma już kontrakt ze słynną wytwórnią Deutsche Garammophon. W jego wykonaniu usłyszeliśmy II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, a na bis Etiudę op.25 nr 12 Chopina. W programie znalazł się także Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Orkiestrę Filharmonii Poznańskiej poprowadził jej dyrygent-szef Marek Pijarowski.

Jak powiedział dyrektor Filharmonii Wojciech Nentwig historia przyjazdu młodego wirtuoza zaczęła się od tego, że któregoś dnia w dyrektorskiej poczcie znalazł się e-mail następującej treści: Szanowny panie dyrektorze. Obserwuję co dzieje się w Filharmonii Poznańskiej. Był by dla mnie wielką radością, ale i zaszczytem występ z Orkiestrą Filharmonii w rodzinnym mieście moich dziadków, w mieście rodzinnym mojego ojca i w mieście, w którym studiowała moja mama.Było by to dla mnie czymś niezwykłym. A ponieważ Filharmonia Poznańska prowadziła właśnie trudne negocjacje z jedną ze światowych gwiazd dlatego dyrektor Nentwig błyskawicznie wysłał zapytanie czy w kalendarzu młodego artysty 14 czerwca 2013 jest wolny. Odpowiedź była natychmiastowa i składała się z trzech słów i piętnastu wykrzykników: Hurra, hurra , hurra!!!!!!!!!!!!!!! Jasio.

Na koncert przybyła nie tylko rodzina Jasia z Poznania, ale także wielu jego fanów nie tylko z Polski. Był m.iin. przybyły specjalnie na tę okazję z Paryża do Poznania wybitny polski aktor Wojciech Pszoniak.

Po koncercie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wręczył medal "Zasłużony kulturze Gloria artis" I dyrygentowi gościnnemu Filharmonii Poznańskiej Łukaszowi Borowiczowi. Dyrektor Universal Music Polska Piotr Rzeczycki przekazał natomiast Łukaszowi Borowiczowi płytę jaką ten znakomity dyrygent nagrał ze słynym polskim tenorem Piotrem Beczałą i Royal Philharmonic Orchestra "Heart's Delight - The Songs Of Richard Tauber" dla Deutsche Grammophon. I znów okazało się, że historia tego nagrania także zaczęła się w 2007 roku w Poznaniu gdy pierwszy po wielu latach swój koncert w Polsce znakomity tenor dał właśnie w tu z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. Dyrygował nim właśnie Łukasz Borowicz.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z POZNANIA I WIELKOPOLSKI: GLOSWIELKOPOLSKI.PL

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski