Filharmonia zaprasza na ostatnie „Mozartiana”

  Filharmonia zaprasza na ostatnie „Mozartiana”

  Marek Zaradniak

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Thomas Zehetmair nie tylko dziś zadyryguje, ale także zagra na skrzypcach.

  Thomas Zehetmair nie tylko dziś zadyryguje, ale także zagra na skrzypcach. ©Archiwum Filharmonii Poznańskiej

  Thomas Zehetmair nie tylko zadyryguje, ale także zagra na skrzypcach w piątek podczas ostatniego koncertu Filharmonii Poznańskiej z cyklu "Mozartiana".
  Thomas Zehetmair nie tylko dziś zadyryguje, ale także zagra na skrzypcach.

  Thomas Zehetmair nie tylko dziś zadyryguje, ale także zagra na skrzypcach. ©Archiwum Filharmonii Poznańskiej

  Uwertura do opery „Dyrektor teatru”, III Koncert skrzypcowy G-dur oraz 33. Symfonia B-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, a także 22. Symfonia „Filozof” Josepha Haydna wypełnią piątkowy ostatni koncert Filharmonii Poznańskiej z cyklu „Mozartiana” zorganizowanego z okazji przypadającej w tym roku 260. rocznicy urodzin W.A.Mozarta. Dyrygentem i solistą będzie austriacki kapelmistrz i skrzypek Thomas Zehetmair.

  Uważany jest on za jednego z najciekawszych skrzypków, dyrygentów i kameralistów naszych czasów. W latach 2002-2014 był dyrektorem angielskiej Royal Northern Sinfonia, którą wprowadził na pozycję jednej z czołowych orkiestr w Wielkiej Brytanii.

  Sukcesy odniesione z tym zespołem udokumentowane zostały w postaci licznych nagrań, wśród których znalazły się: Koncert skrzypcowy Johannesa Brahmsa, IV Symfonia Roberta Schumanna, Symfonie III i VI Jeana Sibeliusa, Koncert skrzypcowy D-dur Igora Strawińskiego, Symfonie VI i IX Franciszka Schuberta oraz I i V Symfonia Felixa Mendel-ssohna.

  Thomas Zehetmair zarejestrował prawie cały repertuar skrzypcowy, a wiele spośród jego nagrań zdobywało prestiżowe nagrody. Duży sukces odniosła m.in. wydana przez ECM płyta „Manto and Madrigal”, na której Thomas Zehetmair w duecie z Ruth Killius wykonuje współczesne kompozycje na skrzypce i altówkę.

  Jako dyrygent gościnny Thomas Zehetmair współpracuje z takimi orkiestrami jak Orkiestra Symfoniczna Radia Fińskiego, Hallé Orchestra w Manchesterze, haska Residentie Orkest, Camerata Salzburg, Musikkollegium Winterthur i Zürcher Kammerorchester. Jako solista występuje z orkiestrami na całym świecie.  Filharmonia Poznańska - Mozartiana 4, Aula UAM (ul. Wieniawskiego1), 6 maja, godzina 19, bilety: 20-50 zł

  m.zaradniak@glos.com


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo