W sobotę po raz pierwszy w sezonie 2023 na trasy wyjechały historyczne autobusy linii 100 i 102.
- Podobnie jak w poprzednich latach historyczne tramwaje i autobusy będą kursować w weekendy i święta do końca września. Ostatnim dniem, kiedy historyczny tabor wyjedzie na ulice i tory w Poznaniu, będzie 1 października – mówi Łukasz Bandosz, prezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.
Linie 100 i 102 w weekend majowy 2023
- Sobota, 29 kwietnia: Na linii 100 kursować będą autobusy DAF oraz Ikarus 280. Linię 102 obsługiwać będzie Jelcz („ogórek”).
- Niedziela, 30 kwietnia: Na linię 100 skierowane zostaną DAF oraz Ikarus 260.
- Poniedziałek, 1 maja: Na linii 100 kursować będą Ikarus 260 i DAF.
- Wtorek, 2 maja: Na linię 100 skierowane zostaną Ikarus 260 oraz pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino 12.
- Środa, 3 maja: Na linii 100 kursować będą Ikarusy – 260 i 280. Na linii 102 pojawi się Jelcz – „ogórek".
Natomiast w kolejną sobotę - 13 maja, zaplanowano start turystycznych linii tramwajowych, który zbiegnie się z otwarciem trasy tramwajowej przez ulice Fredry i Mielżyńskiego.
Trasy i godziny odjazdów linii turystycznych
Linia autobusowa 100 będzie funkcjonować od 29 kwietnia w soboty, niedziele i święta po trasie:
Poznań Główny – Stare ZOO – Kraszewskiego – Rynek Jeżycki – Kościelna – Nad Wierzbakiem – al. Wielkopolska – Nowowiejskiego – Solna – Św. Wojciech – Północna – Garbary – Estkowskiego – po trasie linii nr 184 – Nowe ZOO.
Trasa powrotna: Nowe ZOO – po trasie linii nr 184 – Jana Pawła II – Kórnicka – Mostowa – Garbary – Solna – al. Niepodległości – św. Marcin – Dworcowa – Poznań Główny.
Odjazdy z przystanku Poznań Główny: godz. 10.00, 11.00, 12.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00,
Odjazdy z przystanku Nowe ZOO: godz. 10.45, 11.45, 12.45, 14.45, 15.45, 16.45, 17.45.
Linia autobusowa 102 będzie funkcjonować od 29 kwietnia w soboty oraz w dodatkowe dni wolne od pracy po trasie:
Poznań Główny – Stare ZOO – Kraszewskiego – Rynek Jeżycki – Dąbrowskiego – Szpitalna – Nowina – al. Polska – Dąbrowskiego – Nidziańska – Sytkowska – Skalskiego – Startowa – Wzlotowa – 3. Pułku Lotniczego – Muzeum Broni Pancernej.
Trasa powrotna: Muzeum Broni Pancernej – 3. Pułku Lotniczego – Lotnicza – Dąbrowskiego – Polska – Nowina – Szpitalna – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Dworcowa – Poznań Główny.
Odjazdy z przystanku Poznań Główny: godz. 10.00, 11.30, 13.30, 15.00,
Odjazdy z przystanku Muzeum Broni Pancernej: godz. 10.30, 12.30, 14.00, 16.05.
Linia tramwajowa 0 będzie funkcjonować w niedziele i święta (od 13 maja) po trasie:
Gajowa (Stare ZOO) – Zwierzyniecka – Święty Marcin – Towarowa – Matyi – Wierzbięcice – 28 Czerwca 1956 – Pamiątkowa – zajezdnia Madalińskiego – Hetmańska – Głogowska – Roosevelta – Dąbrowskiego – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – Gajowa (Stare ZOO),
Odjazdy z Gajowej (Stare ZOO): godz. 11.15, 12.15, 13.15, 14.45, 15.45, 16.45,
Linia tramwajowa 20 będzie funkcjonować w soboty i pozostałe dni długich weekendów, które nie są świętami (od 13 maja), po trasie:
Gajowa (Stare ZOO) – Zwierzyniecka – Roosevelta – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – Małe Garbary – Estkowskiego – Jana Pawła II – Krzywoustego – Królowej Jadwigi – Matyi – Towarowa – Święty Marcin – Zwierzyniecka – Gajowa (Stare ZOO),
Linia tramwajowa H będzie funkcjonować w wybrane dni, przy dobrych warunkach atmosferycznych, co około 2-3 tygodnie – jej uruchamianie będzie zapowiadane na bieżąco, wraz z podaniem rozkładu jazdy. Tramwaj Typu I wraz z wagonem doczepnym Carl Weyer będzie wówczas kursował po trasie:
Gajowa (Stare ZOO) – Zwierzyniecka – Kraszewskiego – Dąbrowskiego – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – Pl. Wielkopolski)
Planowane godziny odjazdów z przystanku Gajowa (Stare ZOO): 11.45, 12.45, 14.00, 15.00, 16.00,
Planowane godziny odjazdów z przystanku Pl. Wielkopolski: 12.05, 13.05, 14.30, 15.30, 16.20.
Bilety na linie turystyczne
Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe.
Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Bilety jednodniowe obowiązują zarówno na linii nr 0 i 100 oraz na linii nr 102. Osoby, które zdecydują się na ich zakup, będą mogły wysiąść na dowolnym przystanku, zwiedzić interesujące ich zabytki lub pospacerować, a potem kontynuować podróż innym kursem dowolnej linii turystycznej (na tym samym bilecie).
Bilety sprzedawane są przez obsługę w pojazdach kursujących na liniach turystycznych (możliwa jest płatność kartą). Nie obowiązują na pozostałych (poza liniami nr 0, 100 oraz 102) liniach organizowanych przez ZTM, ani w kolejce Maltanka.
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?