Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Rialto w Poznaniu: Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla kina. Potrzeba 300 tys. zł

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Kino Rialto działa przy pomocy zastępczego projektora.
Kino Rialto działa przy pomocy zastępczego projektora. Lukasz Gdak
– Musimy pilnie kupić nowy projektor dla naszego kina. Wiemy, że obecnie organizacja zbiórki na kino jest bardzo ryzykownym pomysłem ze względu na aktualną sytuację związaną z wojną wywołaną przez Rosję, ale nie możemy dłużej czekać – informują przedstawiciele Kina Rialto w Poznaniu.

Słowami z filmu „Apollo 13”: „Houston, mamy problem / Houston, we have a problem” otwierają zbiórkę na nowy projektor dla kina. Stary uległ awarii dwa miesiące temu, mimo tego nie przerwano pokazów filmowych. Do wyświetlania premier wykorzystywany jest zastępczy projektor.

- Jego wymiana była wprawdzie już wcześniej zaplanowana, ale pandemia, wzrost opłat za media, zwłaszcza ogrzewanie i skutki obecnej sytuacji geopolitycznej wyczerpały nasze rezerwy finansowe

– przekazują włodarze kina.

Potrzebnych jest około 300 tys. złotych na zakup nowego projektora. Cześć tych środków może uda się pozyskać z innych źródeł i programów związanych z cyfryzacją, ale nie całość, dlatego za minimum zbiórki założono uzbieranie 120 tys. zł. Kino poszukuje także sponsorów. Możliwe, że zostanie wsparte przez urząd marszałkowski i Polski Instytut Sztuki Filmowej, ale oficjalnej decyzji jeszcze nie podjęto.

Kino Rialto rozpoczęło działalność jeszcze przed wojną. W grudniu 1937 r. zaczęło funkcjonować pod nazwą „Adria”. Pierwszy seans odbył się prawdopodobnie we wtorek, 28 grudnia. Poznaniacy obejrzeli film „Barbara Radziwiłłówna” z Jadwigą Smosarską w roli głównej. „Adria” mogła pomieścić ok. 400 widzów, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie. Twórca Józef Petrykowski, poznański przedsiębiorca chciał też otworzyć bliźniaczy obiekt w okolicy dzisiejszego Teatru Nowego, co mu się ostatecznie nie udało. W momencie wjazdu niemieckich wojsk do Wielkopolski przemianowano nazwę kina na „Kammer Lichtspiele”. Wojenną zawieruchę kino przetrwało i zmieniło nazwę na „Jedność”. 21 marca 1945 r. odbyła się tam pierwsza kinowa projekcja w wyzwolonym Poznaniu. Projekcji radzieckiej komedii „Świniara i pastuch” Pyriewa towarzyszyło odegranie hymnu narodowego. Nazwę „Rialto” nosi od 1946 r. Obecnie może pomieścić ok. 250 miejsc i należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

Zbiórkę można wesprzeć na zweryfikowanej stronie crowdfundingowej pt. Polakpotrafi.pl. Na dobroczyńców w zależności od przekazanej kwoty włodarze kina przygotowali: imienne podziękowania, plakaty filmowe, pocztówki ze zdjęciami kina, zaproszenie do kina dla 1-2 osób ważne 6 miesięcy od ukończenia zbiórki, umieszczenie imienia i nazwiska w specjalnym spocie emitowanym w kinie po zakończeniu zbiórki przez 3 miesiące, zaproszenie na 5 seansów ważne przez 6 miesięcy od ukończeni zbiórki, udostępnienie sali na sesję zdjęciową, zamknięty seans dla grupy 10 osób po uprzednim umówieniu i nagrodę niespodziankę Kino można wesprzeć klikając w ten LINK.

Wiosna przyniesie powiew świeżości w poznańskich kinach. Nadchodzą premiery długo wyczekiwanych filmów, wśród nich kolejna część serii "Fantastyczne Zwierzęta". Co jeszcze można zobaczyć w kwietniu w kinach - Muza, Rialto, Cinema City, Multikino i Kinie Pałacowym? Sprawdź w naszej galerii -->

Premiery filmowe w poznańskich kinach - kwiecień 2022. Na co...

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników zestawienie najciekawszych imprez, które odbędą się w 2022 roku.Zobacz atrakcje --->

Poznań – miasto kultury. Rozkład najciekawszych wydarzeń kul...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski