CEIDG - Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to publiczny rejestr przedsiębiorców działających w Polsce. Działa od 2011 roku i trafia do niego automatycznie każda zarejestrowana w kraju firma. Każdy rozpoczynający działalność przedsiębiorca składa obowiązkowo wniosek o wpis do CEIDG. Zarejestrowanie działalności bez dopełnienia tego obowiązku to wykroczenie zagrożone karą grzywny lub ograniczenia wolności.
Cała procedura nie wiąże się z żadnymi opłatami. Bazę danych prowadzi Ministerstwo Rozwoju, a informacje w niej są jawne: każdy może CEIDG przeglądać i wyszukiwać w niej firmy. Wystarczy wskazać np. województwo, aby na stronie wyświetliła się lista przedsiębiorstw. Można sprawdzić podstawowe informacje dotyczące każdego z nich: datę rozpoczęcia działalności, adres, branżę.
Na tej właśnie jawności opiera się „oszustwo na CEIDG”
Czytaj także
W ostatnich dniach pismo z żądaniem zapłaty 147 zł od Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych otrzymał właściciel nowej firmy pod Poznaniem. Pismo było krótkie, za to pełne odnośników do Dzienników Ustaw.
- Wydało mi się to podejrzane - mówi. - Zacząłem szperać w Internecie i okazało się, że to naciąganie. Oczywiście nie zapłaciłem - mówi.
Bo Centralnej Ewidencji Firm i Działalności Gospodarczych (CEFIDG) w CEIDG próżno szukać. Ale ktoś czytający nieuważnie mógłby uznać, że opłata dotyczy obowiązkowego wpisu do CEDIG - skrót różni się tylko jedną literą i bezpowrotnie stracić pieniądze.
- W przeszłości mieliśmy sygnały o takich oszustwach - mówi Marek Radwański, Powiatowy Rzecznik Konsumentów. - Dopóki będą ludzie, którzy na widok urzędowo wyglądającego pisma będą płacili bez dokładnego sprawdzenia będą i oszuści. Kto dostanie takie pismo powinien udać się na policję i zgłosić usiłowanie wyłudzenia - doradza.
Policja także doradza daleko idącą ostrożność.
- Osoba zakładająca działalność gospodarczą powinna wszystkie informacje na temat ewentualnych opłat z tym związanych, weryfikować na oficjalnych stronach instytucji - mówi podkom. Maciej Święciechowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
- W przypadku otrzymania maila z nakazem zapłaty należy go zweryfikować, czy faktycznie taka należność jest zasadna, wchodząc na stronę internetową tej instytucji lub dzwoniąc.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Sprawdź też:
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?