Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolektyw 1a zarządcą nowego programu małych grantów na kulturę!

Kamil Babacz
Wyłoniony w konkursie zarządca Pawilonu Nowa Gazownia kierować będzie nim przez kilka lat
Wyłoniony w konkursie zarządca Pawilonu Nowa Gazownia kierować będzie nim przez kilka lat Maciej Urbanowski
Stowarzyszenie Kolektyw 1a zdobyło miejską dotację, którą teraz podzieli między twórców kultury. To duża szansa dla nieformalnych grup i osób prywatnych chcących organizować wydarzenia kulturalne.

Regranting to w uproszczeniu dotacja na dotacje. Choć brzmi to jak przesadna komplikacja, tak naprawdę regranting może pomóc mniejszym organizacjom, nieformalnych grupom i osobom prywatnym w prowadzeniu działalności kulturalnej. Podobny program prowadzą już Warszawa i Łódź.

30 tysięcy złotych rozdysponuje na trzynaście projektów kulturalnych - dziesięć nowych i trzy już trwające - Stowarzyszenie Kolektyw 1a. Od trzech lat skupia młodych twórców i animatorów kultury, organizujących w siedzibie przy ul. Św. Wojciech 1a wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie, pokazy filmowe i premiery płyt i książek. Operatora programu regrantingowego miasto wybrało w konkursie. Konkurentami Kolektywu 1a byli: Fundacja Transatlantyk, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina, Czapski Art Foundation i Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.

- Pojedynczy twórca raczej nie ma szans, żeby dostać z urzędu dotację samemu. Jego sytuację zmienia regranting - tłumaczy Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Urzędu Miasta Poznania. - Ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie pozwoliła nam zlecać organizację konkursów na małe granty, w uproszczonej formie, organizacjom pozarządowym, które są często bliżej środowisk animatorów kultury i lepiej znają potrzeby lokalnych społeczności.

Zwycięski projekt Kolektywu 1a nosi nazwę Miastoczynni i adresowany jest przede wszystkim do młodych osób, które angażują się wolontariacko w projekty artystyczne i społeczne, chcą zrobić coś ciekawego i jednocześnie podnieść swoje kompetencje. Droga do otrzymania dotacji będzie dla nich o wiele krótsza niż poprzez duże miejskie konkursy. Nie będą musieli tworzyć profesjonalnej oferty konkursowej ani prowadzić szczegółowej księgowości. Muszą jednak mieć dobry pomysł i chcieć się podszkolić.

- Aby dostać grant (maksymalnie 1500 zł - przyp. red.), trzeba wziąć udział w warsztatach, które zorganizujemy z Centrum Praktyk Edukacyjnych i Centrum Bukowska. Omówimy na nich m.in. zagadnienia dotyczące współpracy miasta z trzecim sektorem i pozyskiwania dofinansowań - mówią Marta Adamczak i Aleksandra Polerowicz z Kolektywu 1a.

Miasto chce wykorzystać mechanizm regrantingu w konkursie na wyłonienie operatora Pawilonu Nowej Gazowni. Poznań chce przekazać do prowadzenia ten obiekt organizacjom pozarządowym wraz z grantem, którego część będzie musiała być rozdysponowana właśnie poprzez regranting.

Sierpień to czas na przygotowania. Organizacja zainteresowana prowadzeniem Pawilonu musi zaprezentować swoją koncepcję w 10-minutowej prezentacji, uwzględniającej rodzaj planowanej działalności, grupę jej odbiorców oraz sposoby wykorzystania wnętrz i miejskich funduszy dzielonych przez mechanizm regrantingu. Swój pomysł będzie można zaprezentować 4 września o godzinie 17 w Pawilonie Nowa Gazownia. Odbędą się tam otwarte konsultacje społeczne w formule kawiarenki obywatelskiej na temat sposobu wykorzystania Pawilonu.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski