Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Co dalej ze starym budynkiem dworca PKP? "Najpóźniej w połowie przyszłego roku zostaną zakończone prace projektowe"

NM
O planach na stary budynek dworca kolejowego w Poznaniu mówi się od dawna. Kolejne deklaracje w tej sprawie budzą wątpliwości mieszkańców, bo efektów wciąż nie widać. We wtorek prezes PKP SA zadeklarował, że najpóźniej w połowie przyszłego roku zakończą się prace projektowe dotyczące wykorzystania starego budynku dworca.
O planach na stary budynek dworca kolejowego w Poznaniu mówi się od dawna. Kolejne deklaracje w tej sprawie budzą wątpliwości mieszkańców, bo efektów wciąż nie widać. We wtorek prezes PKP SA zadeklarował, że najpóźniej w połowie przyszłego roku zakończą się prace projektowe dotyczące wykorzystania starego budynku dworca. Waldemar Wylegalski
O planach na stary budynek dworca kolejowego w Poznaniu mówi się od dawna. Kolejne deklaracje w tej sprawie budzą wątpliwości mieszkańców, bo efektów wciąż nie widać. We wtorek prezes PKP SA zadeklarował, że najpóźniej w połowie przyszłego roku zakończą się prace projektowe dotyczące wykorzystania starego budynku dworca.

- W styczniu w drodze konkursu została wybrana firma projektowa, której zadaniem jest zaprojektowanie nowego dworca kolejowego w Poznaniu. Można by zapytać, jak daleko jesteśmy z tymi pracami, skoro firma została już wybrana. Nie jest to jednak takie proste - tłumaczy Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA.

Czytaj też: PKP chce wyburzyć stary dworzec w Poznaniu i postawić nowy budynek. Miasto: To jest niemożliwe

Chodzi o rejestr zabytków, do którego wpisany został teren wokół dworca. Z tego powodu miejski konserwator zabytków podjął interwencję.

- Przed wydaniem decyzji na to, jaki ma być wygląd dworca w zakresie ochrony zabytków należy sprawdzić dokumentację wszystkich przebudów dworca od momentu jego powstania. To trwa i mogę zapewnić, że do końca października zostanie zakończone. Wierzymy, że wtedy miejski konserwator zabytków wyda decyzję dotyczące koncepcji. Następnie firma, która będzie to projektować przygotuje koncepcję architektoniczną dworca, a ta zostanie poddana konsultacjom społecznym, w tym konsultacjom z miejscowym oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich - zapowiada Krzysztof Mamiński.

Sprawdź też:

Jak tłumaczy prezes PKP SA, plan nowego dworca nie wymagał konsultacji miejskiego konserwatora zabytków, prace nad nim posunęłyby się do przodu.

- Jeżeli nie byłoby potrzeby uzgadniania tych szczegółów z miejskim konserwatorem zabytków, to firma projektowa byłaby już w połowie 36-tygodniowego terminu wykonania projektu dworca. Ale nikogo tu nie obwiniam. Przyjmuje na siebie wszystkie te zasadne wątpliwości, że trwa to długo, ale nie jest to zaniechanie z deklaracji składanych rok temu - podkreśla Krzysztof Mamiński.

Sprawdź też: iotr i Paweł ostatecznie przejęty przez SPAR Group. Umowa została sfinalizowana. Sklepy stopniowo zaczną zmieniać logotypy

Koncepcja dworca obejmuje prace nad samym budynkiem, budowę hotelu i zagospodarowanie przestrzeni wokół dworca.

- Ta bryła dworca, która będzie zawierać elementy zabytkowe będzie połączona z inwestycją komercyjną, którą przeprowadza PKP SA, czyli połączenie tego z wybudowaniem hotelu. Trzeci element to plac przydworcowy, którego właścicielem jest miasto. Tu deklarujemy współpracę, dlatego, że nie możemy sami przeprowadzić adaptacji i remontu tej przestrzeni. Ale jesteśmy gotowi współpracować z miastem w takim zakresie, żeby ta sama firma, która projektuje dworzec i będzie projektować część komercyjną, również przygotowała koncepcję na część placu przydworcowego, tak, aby była to jedna spójna koncepcja architektoniczna - mówi prezes Mamiński.

Sprawdź też:

I dodaje: - Jeżeli to wszystko się spełni, to najpóźniej w połowie przyszłego roku zostaną zakończone prace projektowe i zostanie ogłoszony konkurs na wykonawcę części dworcowej.

Czytaj także: Poznań - Fama Jeżyce: Nowe osiedle na terenie dawnych zakładów Wiepofama. Jak będzie wyglądało i ile mieszkań powstanie? [ZDJĘCIA]

Dworzec finansowany będzie z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przeznaczono na niego środki rzędu 32 mln zł. Z kolei część komercyjna będzie finansowana ze środków własnych PKP.

- Po wykonaniu projektu i wyłonieniu firmy budowlanej w ciągu półtora roku na pewno to zrobimy - deklaruje Krzysztof Mamiński.

ZOBACZ TEŻ:

W 24 aplikacjach na telefony wyposażone w system Android wykryto tzw. trojana o nazwie Joker. To złośliwe oprogramowanie, które bez zgody użytkownika rejestruje go w płatnej subskrypcji, która pobiera pieniądze z konta bankowego. Są wśród nich m.in. narzędzia z dodatkowymi funkcjami do robienia zdjęć i filmów, komunikatory, czy popularne ostatnio nakładki pokazujące, jak zmieni się na starość czyjaś twarz.  Jeśli pobrałeś którąś z aplikacji, usuń je jak najszybciej i sprawdź, czy na wyciągach bankowych nie ma podejrzanych działań. Zobacz, o które aplikacje chodzi ---->

Niebezpieczne aplikacje na telefony z systemem Android - usu...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski