Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Dyskutują o Żydach w Wielkopolsce w XX wieku i ich upamiętnianiu

Marek Zaradniak
Wśród gości konferencji była przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu  Alicja Kobua.
Wśród gości konferencji była przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobua. Waldemar Wylegalski
W czwartek rozpoczęła się w Poznaniu konferencja „Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć". Jej organizatorem jest Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

W czwartek rozpoczęła się w Poznaniu konferencja „Żydzi w Wielkopolsce w XX wieku. Historia i pamięć". Jej organizatorem jest Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Uczestniczą w nim publicyści, członkowie stowarzyszeń, organizacji, fundacji i instytucji oświatowo-kulturalnych.
Witając gości naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu dr hab. Konrad Białecki nawiązał m.in. do zawartego w nazwie konferencji słowa Wielkopolska. Zwrócił uwagę, że często Wielkopolska w praktyce oznacza ograniczenie się do Poznania. Tymczasem w tej konferencji uczestniczą reprezentanci różnych zakątków naszego regionu.

Sprawdź też:

Szymon Pietrzykowski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych przypomniał manifest konferencji, w którym czytamy, że inauguruje ona regionalny projekt badawczy IPN pod tym samym tytułem. Przedmiotem rozważań były zagadnienia związane z historią społeczności żydowskiej w Wielkopolsce ze szczególnym naciskiem na okres międzywojnia, wojny i okupacji oraz lata powojenne. Poruszono również kwestie właściwego upamiętnienia ich obecności i zapobieżeniu dotychczasowej niepamięci.

Czytaj też: Poznań: Nie zapomnijmy o wielkopolskich Żydach
Przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu Alicja Kobus przypomniała, jak 21 lat odtwarzała gminę i że uczyniła to dla swojej rodziny, która niestety podzieliła los innych rodzin doświadczonych holocaustem. Mogła to zrobić tylko przez pracę. Chciała stworzyć dom, w którym spotykaliby się ludzie. Przypomniała jak ważna w poznawaniu problematyki żydowskiej jest edukacja. Zaproszona do współpracy przez ówczesnego rektora UAM prof. Stanisława Lorenca była współinicjatorką stworzenia na tej uczelni hebraistyki. Przypomniała też, że to właśnie w Poznaniu ma siedzibę Biuro Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Polsce.

Wśród zabierających głos byli m.in. poznańscy publicyści Zbigniew Pakuła ze Stowarzyszenia Miasteczko Poznań oraz Andrzej Niziołek. Z Fundacji Lasmana.

Zbigniew Pakuła mówił m.in. o wydawanym od 17 lat czasopiśmie „Miasteczko Poznań” i działalności stowarzyszenia pod taką sama nazwa.,a także o obecności tematów żydowskich w przestrzeni Poznania.

Andrzej Niziołek stwierdził, że gdy był dzieckiem i młodym chłopakiem, był ofiarą zbiorowej niepamięci. Z czasem uświadomił sobie, że Polska i Wielkopolska to nie tylko Polacy. Napisał książkę „Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu” właśnie dlatego, by pokazać Żydów z ich uczuciami i marzeniami. Opracował też i wydał „Wspomnienia z trzech światów” Noacha Lasmana po, aby czytelnicy dowiedzieli się jak to jest widzieć Poznań, Polaków czy Niemców oczami Żyda.
ZOBACZ TEŻ:

Pamiętacie Poznań bez Starego Browaru, Kupca Poznańskiego, Avenidy oraz... bez korków? Zobaczcie 50 zdjęć miasta sprzed niespełna trzydziestu lat. Tak wyglądał Poznań w latach dziewięćdziesiątych. Wielu z tych miejsc możecie dziś nie poznać!Na zdjęciu Stary Rynek w Poznaniu.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

50 zdjęć Poznania z lat 90. Wielu z tych miejsc możesz dziś ...

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski