Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Kirszenbaum w Dragon Social Club: Szczerość, oryginalność i młodzieńcza siła

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
Jedni uważają ich za przedstawicieli coraz modniejszej sceny anty-folkowej, drudzy twierdzą, że to właśnie ten duet wprowadził nurt „slavic shoegaze” na polski rynek muzyczny. Gdzie leży prawda o niezwykle niejednoznacznych kompozycjach projektu Kirszenbaum?
Jedni uważają ich za przedstawicieli coraz modniejszej sceny anty-folkowej, drudzy twierdzą, że to właśnie ten duet wprowadził nurt „slavic shoegaze” na polski rynek muzyczny. Gdzie leży prawda o niezwykle niejednoznacznych kompozycjach projektu Kirszenbaum? materiały prasowe
Za sprawą tych trzech powyższych cech krakowski duet stanął niedawno na podium podczas 21. Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja”. Jednak twórczość Kirszenbaum to coś znacznie więcej niż obiecujący debiut. Najczęściej o muzyce pieśniarza Jakuba Wiśniewskiego i skrzypka Kacpra Szpyrka mówi się, że jest „jak Wyspiański na mefedronie”.

Jedni uważają ich za przedstawicieli coraz modniejszej sceny anty-folkowej, drudzy twierdzą, że to właśnie ten duet wprowadził nurt „slavic shoegaze” na polski rynek muzyczny. Gdzie leży prawda o niezwykle niejednoznacznych kompozycjach projektu Kirszenbaum? Choć sklasyfikowanie go nastręcza dziennikarzom i słuchaczom wielu trudności, to wszyscy zgadzają się co do tego, że każdy utwór duetu wprowadza odbiorcę w trans, z którego naprawdę trudno się wyrwać. Nikt nie ma też wątpliwości, że muzycy najwięcej czerpią z tradycji, folkloru, a także literatury, choć trzeba zaznaczyć, że na swój własny, dość osobliwy sposób.

– Sięgamy do literatury, w której mocno siedzimy, bo obaj dużo piszemy i dużo czytamy. Wiele pomysłów czerpiemy z filmów i z poezji, nasze poszukiwania wykraczają daleko poza muzykę – podkreślają artyści, zauważając, że ich unikalne brzmienie wynika nawet nie tyle z nawiązywania do starych tradycji, ile z chęci kreowania nowych.

Kiedy wsłuchujemy się w tak sugestywne kompozycje jak „Samogongon”, „Chochoł” czy „Staś Szczurołap”, odkrywamy, że ich twórczość to nie tylko specyficzna interpretacja słowiańskiego, klezmerskiego i anglosaskiego folku, ale też wiele odniesień do albumów takich gwiazd jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, Tom Waits czy Nick Cave. To jednak zaledwie początek skojarzeń. Co bardziej wytrawni słuchacze szybko wyłapią nawiązania do dzieł takich autorów jak Albert Camus, Franz Kafka, Tove Jansson, Terry Pratchett czy Witold Gombrowicz.

Mimo że Jakub Wiśniewski i Kacper Szpyrka debiutancki album mają dopiero przed sobą, to duet może pochwalić się wieloma udanymi koncertami. Często występowali w Dwójce, Czwórce i Trójce Polskiego Radia, dwa lata temu wygrali konkurs w ramach krakowskiego Festiwalu Synestezje, a w ubiegłym roku zdobyli pierwsze miejsce na Mały Dragon Folk Fest w Poznaniu. Twórcy projektu Kirszenbaum są również laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018, a także Festiwalu Fama 2018.

Obaj są również silnie związani z polską sceną literacką, na której też odnoszą sukcesy. Szpyrka może pochwalić się licznymi przekładami poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego, tymczasem proza Wiśniewskiego była publikowana m.in. przez „Kontent”, „Wizje”, „Helikopter” i „Ha!art”.

  • Koncert duetu Kirszenbaum
  • 25 stycznia o godz. 20
  • Dragon Social Club (ul. Zamkowa 3)
  • Cena biletu: 20 zł

POLECAMY:

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski