Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań: Opera według Wyspiańskiego z przebojami... Britney Spears

Marek Zaradniak
Tak było podczas prób do "Ofelii"
Tak było podczas prób do "Ofelii" Archiwum
„Ofelia” to opera kompozytora poznańskiego Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego, oparta na dramacie Stanisława Wyspiańskiego „Śmierć Ofelii”, ale wzbogacona cytatami z przebojów Britney Spears. Jej premiera odbędzie się w sobotę.

Reżyserował Krzysztof Cicheński, a autorką scenografii i kostiumów jest Julia Kosek. Zagrają Maria Antkowiak, Maria Domżał i Diana Cristescu.

Jerzy Fryderyk Wojciechowski ukończył muzykologię na UAM i kompozycję na Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Moniki Kędziory. Aktualnie jest doktorantem na muzykologii. Jak mówi, opera zawsze go fascynowała, co wynika z atmosfery jego rodzinnego domu. Z rodzicami często przychodził do opery. Swój debiut kompozytorski miał 11 lat temu, a operowy trzy lata temu podczas projektu Opera Know How. Jego opera kameralna zatytułowana w gwarze poznańskiej ”Tey” wystawiona była w Collegium Maius UAM. W tym roku będzie nagrywana na płytę. - Młody kompozytor może sobie pozwolić na napisanie opery, tylko zawsze ma dylemat kto mu ją wystawi - mówi Wojciechowski.

„Ofelia” powstała na ubiegłoroczny konkurs „Metafory rzeczywistości”. Pomysł zrodził się stąd, że młody kompozytor jest fanem Stanisława Wyspiańskiego. Któregoś dnia wśród jego utworów znalazł „Śmierć Ofelii” i wrzucił do swojej „szuflady pomysłów” wiedząc, że kiedyś może się przydać. W spektaklu pojawiają się dwie śpiewaczki i tancerka, przy czym tancerka jest już postacią dodaną przez reżysera. Pierwotnie kompozytor planował dwie śpiewaczki i 7 instrumentów.

- Wydawało mi się, że to wystarczy, aby opowiedzieć tę historię. Oryginalny tekst jest monodramem. Ja podzieliłem go na dwie postaci, uznając, że może być to dialog. Trzecia Ofelia, tańcząca, to uosobienie Britney Spears. W samej operze są użyte cytaty z przebojów tej piosenkarki. Mają przybliżyć postać Ofelii. Bohaterki spektaklu to młode dziewczyny słuchające Britney Spears. Wszystko się przenika dzięki czemu jest zhumanizowane, a kameralność opery sprawia, że widzowie odczuwać będą i przeżywać te same co jego bohaterki emocje - zauważa Jerzy Fryderyk Wojciechowski.

Jerzy Fryderyk Wojciechowski, „Ofelia”
Teatr Wielki Sala im. Wojciecha Drabowicza (ul. Fredry 8), premiera: 30 marca, godzina 19, bilety: 15-20 zł

CZYTAJ TEŻ: TOP 10 klubów w Poznaniu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na koncert [RANKING]

SCHRONul. Kościuszki 68Dla kogo? Dla tych, którym nie wystarcza oferta Projektu LAB. Choć kluby mają podobną linię programową, w Schronie posłuchamy jeszcze bardziej eksperymentalnych dźwięków muzyki elektronicznej. W Schronie chowają się głównie słuchacze, którzy znudzili się popularnymi twórcami z kręgów techno i innych klubowych gatunków. Bardzo często nazwy występujących w nim projektów są wielką zagadką nawet dla stałych klubowiczów… Zaskoczenie – to słowo-klucz, które towarzyszy filozofii Schronu, należącego obecnie do ścisłej czołówki prawdziwie undergroundowych klubów z tej części Polski.

TOP 10 klubów w Poznaniu. Podpowiadamy, gdzie wybrać się na ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski