Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poznań powstrzyma wycinkę wierzb i osuszenie torfowiska na Górczynie? Jest stanowisko Rady Miasta w sprawie w sprawie użytku ekologicznego

Grzegorz Okoński
Grzegorz Okoński
Radni zwrócili się do prezydenta z prośbą o "bezzwłoczne przygotowanie uchwały ws. utworzenia użytku ekologicznego na terenie mokradeł w dolinie Górczynki w celu ich ochrony"
Radni zwrócili się do prezydenta z prośbą o "bezzwłoczne przygotowanie uchwały ws. utworzenia użytku ekologicznego na terenie mokradeł w dolinie Górczynki w celu ich ochrony" Robert Woźniak
Wierzby na działce przy ul. Góreckiej i teren torfowiska, na którym rosną, a który – jak się obawiają mieszkańcy Górczyna – ma być przeznaczony pod zabudowę wielorodzinną – mają szansę ocaleć. Radni na LXIX sesji Rady Miasta przychylili się do próśb bardzo aktywnie protestujących mieszkańców Górczyna i Łazarza. Przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia użytku ekologicznego.

W rejonie ul. Dmowskiego, Góreckiej i Krauthofera, na jednej z działek, leżącej na terenie cieku Górczynki, rośnie grupa osiemnastu drzew o obwodach od 180 do 530 centymetrów. To wierzby, z których największe mogą być uznane za pomniki przyrody. Do tego ten teren podmokły uznawany jest za torfowisko. Miasto jednak nie ma dla niego przyjętego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (dopiero prowadzi w tej sprawie konsultacje społeczne – drugi etap), za to wydało firmie deweloperskiej dwa warunki zabudowy, dotyczące budowy osiedla wielorodzinnego. Na osiedlu miałoby stanąć pięć bloków.

Czytaj też: Wierzby pod piłę, torfowiska do osuszenia, a na ich miejscu kolejne osiedla? Mieszkańcy Górczyna protestują

Oczywiście teren wcześniej musiałby być osuszony, a grupa drzew wycięta, co już zaaprobowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Mieszkańcy jednak nie chcą, by w tym rejonie, gdzie w ostatnich latach mocno rozwinęło się budownictwo wielorodzinne, powstało kolejne osiedle, kosztem jednego z ostatnich torfowisk i zieleni. Nie satysfakcjonowały ich zapowiedzi dotyczące utworzenia parku Nowe Gowitry w sąsiedztwie spornej działki i obietnica nowych nasadzeń, jakie miałyby być dokonane za wycięte drzewa. Aktywnie uczestniczą w zebraniach komisji i sesjach Rady Miasta, przekonując do swych racji radnych.

- Nie można doprowadzać do konfliktu nowopowstającej zabudowy z zielenią – mówiła w czasie sesji radna Sara Szynkowska vel Sęk. - Miasto powinno się rozwijać, ale nie kosztem zieleni.

- Zwracamy się o nadanie zakazu budowy na terenie mokradeł w dolinie Górczynki – wtórowała radna Małgorzata Dudzic – Biskupska. - Prosimy o dokonanie wszelkich działań możliwych prawnie, by ochronić skutecznie teren tych mokradeł.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta miasta zapewnił, że do końca roku miałby być wyłożony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, tak, by w pierwszym lub w drugim kwartale przyszłego roku radni mogli podjąć decyzję o jego przyjęciu. Przyznał także, że obie decyzje o warunkach zabudowy były wydane niefortunnie, a choć zdaniem Wydziału Urbanistyki były zgodne z prawem, on nie podziela tej ostatniej opinii. Nie poparł też decyzji RDOŚ, nazywając ją bezrefleksyjną. Radny Andrzej Rataj przypomniał za to, że "zaskakujące jest stanowisko RDOŚ, że nie ma podstaw do szczególnej ochrony mokradeł, co stało się podstawą do późniejszych działań struktur miejskich". Bartosz Guss zapowiedział też, że w ciągu dwóch miesięcy miałaby być podjęta decyzja pomnikowa, która pozwoli ochronić cenny drzewostan.

- Ochrona środowiska kosztuje, ale wobec zmian klimatycznych to są koszty, które warto ponosić – dodawał radny Paweł Sowa. A radny Andrzej Rataj dodawał, że trzeba podjąć decyzję co do kwot odszkodowania dla podmiotu, który już uzyskał od miasta warunki zabudowy. Gdyby bowiem miasto podjęło decyzje o ochronie tego terenu w rejonie Góreckiej i Krauthofera, zapewne będzie musiało zapłacić odszkodowanie deweloperowi.

Po głosowaniu radni jednomyślnie (32 głosy za na 32 głosujących) przyjęli stanowisko w sprawie utworzenia użytku ekologicznego na obszarze mokradeł w dolinie Górczynki oraz ochrony tego terenu przed zabudową.

- W związku z trwającymi pracami nad aktualizacją Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania, zwracamy się o wprowadzenie w nim zakazu zabudowy na terenie mokradeł w dolinie Górczynki – apelują radni w adresowanej do prezydenta miasta uchwale. - Jednocześnie postulujemy nadanie wysokiego priorytetu pracom nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru w celu uniknięcia nadmiernej i niekontrolowanej zabudowy.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miejsce na owoce, warzywa, kwiaty i odpoczynek! Te niewielkie, ale zielone tereny stanowią idealne miejsce zarówno na uprawę roślin, jak i rodzinnego grilla. Przedstawiamy galerię z ofertami najtańszych ogródków działkowych w Poznaniu wystawionych na sprzedaż na portalu olx.pl. Sprawdź, jak wyglądają działki ROD do 50 000 tysięcy złotych! Zobacz wszystkie oferty --->

Najtańsze ogródki działkowe w Poznaniu. Ile kosztują działki...

Portal Otodom przygotował ranking zielonych dzielnic. W Poznaniu do najbardziej zielonych należą: Antoninek-Zieliniec-Kobylepole,  Kiekrz i Ławica. Najmniej zielone są z kolei: Jeżyce, Łazarz i Stare Miasto. W ocenie wzięto pod uwagę takie kryteria jak: pokrycie koronami drzew, wskaźnik roślinności a także dostępność terenów zieleni. Ostatnie kryterium najbardziej przyciągnęło naszą uwagę. Sprawdzano w nim odległość pieszą między miejscami zamieszkania a terenami zieleni oraz powierzchnię terenu zieleni. Zobacz w naszej galerii, które dzielnice z Poznania wypadają najgorzej, a które najlepiej pod kątem dostępności terenów zieleni.Przejdź dalej -->

Te dzielnice Poznania są najbardziej zielone. Kto ma najwięk...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski