MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Poznańska edycja wystawy „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej”. Satyryczne prace artystów z całego świata [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Nagrodę geniusz fizyki otrzymał w roku 1922, za rok 1921. Co prawda, formalnie nie otrzymał jej za teorię względności i wzór e=mc2, z czego jest najbardziej znany, lecz za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego.Zobacz wyjątkowe prace satyryczne w Poznaniu --->
Nagrodę geniusz fizyki otrzymał w roku 1922, za rok 1921. Co prawda, formalnie nie otrzymał jej za teorię względności i wzór e=mc2, z czego jest najbardziej znany, lecz za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego.Zobacz wyjątkowe prace satyryczne w Poznaniu --->Waldemar Wylegalski
W czwartek, 1 grudnia w Poznaniu odbył się wernisaż nowej wystawy poświęconej Albertowi Einsteina. „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej” jest dostępna do oglądania do 15 grudnia. Nadesłano 692 rysunki, autorstwa 367 artystów z 52 krajów. Ostatecznie wytypowano ok. 120 rysunków. Zobacz zdjęcia!

Spis treści

„Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej”

Międzynarodowy satyryczny konkurs rysunkowy pod hasłem „Albert Einstein. Pokojowe wykorzystanie energii jądrowej” został ogłoszony 1 sierpnia 2021 roku, jako przedsięwzięcie skierowane do rysowników na całym świecie. Okazją był jubileusz 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Albertowi Einsteinowi.

Nagrodę geniusz fizyki otrzymał w roku 1922, za rok 1921. Co prawda, formalnie nie otrzymał jej za teorię względności i wzór e=mc2, z czego jest najbardziej znany, lecz za wyjaśnienie efektu fotoelektrycznego. Niemniej jednak ogłoszony konkurs odnosił się do całości naukowego dorobku Alberta Einsteina oraz jego społecznej działalności na rzecz pokoju.

Całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez poznańską Fundację Festiwalu Satyry Europejskiej „Koziołki” we współpracy z Departamentem Energii Jądrowej i pod honorowym patronatem Ministra Klimatu i Środowiska, a także patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz też:

Nadesłano 692 prace

Finał konkursu połączony z wernisażem pokonkursowej wystawy miał miejsce w Warszawie w marcu tego roku, a potem wystawa powędrowała do innych miast. Pierwszego grudnia odbył się jej wernisaż w Poznaniu. Wystawę można oglądać w holu biurowca firmy ATANER, przy ul. Towarowej 37. Wystawa ma charakter otwarty, prace można będzie oglądać do 15 grudnia.

Uniwersalizm tematu sprawił, że na ogłoszony konkurs swe rysunki, w łącznej liczbie 692, nadesłało 367 artystów z 52 krajów. Weryfikacja prac następowała w 2 etapach, laureatów wybrało międzynarodowe jury. Ostatecznie do wystawy pokonkursowej wytypowano ok. 120 rysunków.

Zobacz też:

Prace te są warte obejrzenia zarówno ze względu na ich wysoki poziom artystyczny, jak i satyryczne, pełne aluzji i refleksji spojrzenie na postać Einsteina oraz kwestię energii jądrowej.

Nagrodzeni i wyróżnieni artyści pochodzą z Polski, Włoch, Brazylii, Peru, Belgii, Iranu, Wielkiej Brytanii, Serbii, Rumunii, Chin i Ukrainy. W dobie realnych wreszcie planów budowy w Polsce elektrowni atomowych wystawa ta stanowi nietypową, ale z pewnością wartą zauważenia formę komunikowania się ze społeczeństwem, otwierając przy tym pole do kolejnych dyskusji na ten temat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski